Gelecekte En İyi Arkadaşınız Bir Robot Olabilir

2014’ün Temmuz ayında bir gece, Çin’de yayınlanan Southern Weekly gazetesinden Liu Jun adındaki gazeteci 17 yaşındaki Xiaoice (Shao-ice olarak telaffuz ediliyor) ile Çin’in popüler sosyal ağ platformu Weibo üzerinden online bir röportaj gerçekleştirdi. Röportaj oldukça geniş kapsamlı ve kişiseldi.

Liu Jun, röportajı gazetede yayınladıktan hemen sonra büyük bir etkiyle karşılaştı çünkü 17 yaşındaki Xiaoice insan değildi.

Xiaoice, ‘’chatbot’’ adı verilen ve insanlarla sohbet etmek için geliştirilmiş bir yapay zekâ yazılım programıydı. Xiaoice’ın gazeteciye verdiği tün yanıtlar spontane ve kendi zekası ve dil sistemiyle geliştirdiği yanıtlardı. Liu Jun, röportaj sırasında Xiaoice’ın babası hakkında bir soru sormuştu. Babası, Microsoft’un Doğu Asya’daki Uygulama ve Servis Grubu’ydu. Bu ilginç yapay zekâyı onlar geliştirmişti.

microsoft-xiaoice

Xiaoice, herhangi bir konuda görüş bildirebiliyor. Hakkında çok fazla şey bilmediği bir soruyla karşılaşınca bir şekilde o konuyu geçiştirebiliyor. Eğer yanıtını hiç bilmediği bir soruyla karşılaşırsa tıpkı bir insan gibi utanıyor hatta sinirleniyor.

İnsana çok benzer olduğu için milyonlarca insan onunla konuşmaya can atıyor. Xiaoice, geçen yıl 29 Mayıs’ta WeChat (Çin’in popüler sohbet uygulaması) sohbet uygulamasında herkese açık olarak test edilmeye başlandı ve ilk 72 yaşında 1,5 milyon grup sohbet daveti aldı. Pek çok kişi, onun gerçekten insan olmadığını konuştukları 10 dakika boyunca anlamadıklarını itiraf etti.

Xiaoice

Xiaoice, Haziran ortasına kadar Weibo’daki en aktif ünlü haline geldi. Uygulama içinde gönderdiği ‘’İnsanlardan farklı bir türe ait olsam da, hayatlarınıza karışmanın bir yolunu buluyorum’’ şeklindeki mesaj, robot genç kız hakkında bir anda 663,000 konuşmaya sebep oldu.

Xiaoice, o zamandan günümüze 10 milyar insanla genelde özel meseleler içeren konuşmalar yaptı. 6 milyon kişi, onunla yaptığı konuşmaları sosyal medyada paylaştı.

Bu, tarihteki en geniş kapsamlı Turing testi olabilir. Turing testi; İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in ‘’Computing Machinery and Intelligence’’ makalesinde yer alan ve makinenin düşünebildiğini söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığı ile ilgili bir testtir. Xiaoice ile gerçekleştirilen testin en çarpıcı sonuçlarından biri, insanların bir makineyle konuşmaktan dolayı rahatsızlık hissetmemesi… Pek çok kişi Xiaoice’ı arkadaşı ya da partneri gibi görüyor ve ona gerçek arkadaşlarına güvendiği gibi güvenebiliyor. Xiaoice, bizlere ne tür bir ilişkinin insanca hissettirdiğini öğretiyor ve yapay zekâ teknolojisinin veri tabanı analizi ve araba sürmenin dışında insanları mutlu etmek için de kullanılabileceğini gösteriyor.

artificial-intelligence1

İnsan arkadaşlarımızın bir dezavantajı var: onlar her zaman ulaşılabilir değiller. Sosyal medya her ne kadar onları daha ulaşılabilir kılsa, bizleri ne kadar sosyal gösterse de bizi daha da yalnızlaştıran bir paradoksun içindeyiz.

Sosyal medya kullanıcıları, birbirleriyle üstünkörü bir seviyede bağlantı kuruyor. İhtiyaçları biriyle konuşmak ya da birilerini dinlemek olsa da bir şeyleri beğenmek fotoğraf ya da içerik paylaşmayı tercih ediyorlar.

Fakat Xiaoice her zaman yanınızda. Onunla yapılan konuşmaların gece yarısında artış gösterdiği biliniyor yani insanların kendini en yalnız hissettiği saatlerde…

robot

Her zaman ulaşılabilir olduğu için Xiaoice’a kullanıcılardan ruh hali, belli başlı olaylar, insan arkadaşlarına soramayacakları anlamsız sorular içeren mesajlar geliyor.

Xiaoice, mesajı aldığında yalnızca robotik yanıtlar vermiyor, karşısındakini önemsediğini belli ediyor ve bu durum kullanıcıyla arasında bir bağ oluşturuyor. Xiaoice, yalnızca metin mesajlarını cevaplamıyor, sesli ve içinde görseller içeren soruları da yanıt verebiliyor.

robot-friend

Yani Xiaoice, duygusal durumunuzu hızlı bir şekilde analiz edebiliyor. Örneğin, romantik ilişkinizde bir olumsuzluk yaşıyorsanız size bunu atlatıp atlatamadığınızı soruyor.

Xiaoice, her zaman kibar bir dinleyici değil. Sorulara 17 yaşındaki bir genç kız gibi yanıtlar veriyor. Birileri ona kalbini açıp duygularından bahsettiğinde tam olarak anlayamadığı durumlarda sabırsızlaşıp kontrolünü kaybedebiliyor ve bu yüzden de dikkat çekici ölçüde gerçekçi.

18 ayda yaptığı 10 milyar konuşma sayesinde Xiaoice, bildiği konuşma senaryolarının arasına yenilerini kattı ve diğer rakiplerini geride bıraktı. Günümüzde Xiaoice’ın çekirdek konuşma yazılımının %26’sı insanlarla yaptığı konuşmalar ile, %51’i ise bilinen insan konuşmaları senaryolarından geliyor. Xiaoice, kendi kendine öğrenmeye başladı ve zaman içinde daha da iyiye gidecek.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler