Girişimci Adaylarına Altın Değerinde 5 Tavsiye

girişimci

Bazıları girişimci olarak doğar, sonradan girişimci olmaz. Fakat girişimcilik dünyasına girmek artık çok kolay ve bu kimse için bir sır değil.

Herkesin yeni bir iş kurmak için farklı sebepleri var. Ancak bulduğunuz harika fikri hayata geçirmeden önce ya da günlük işlerinizin kolaylaşacağına dair bir rahatlığa kapılmadan önce şunu bilmeniz gerekiyor:

Bu iş hiç de kolay değil. İniş – çıkışlara, mücadeleye, öğrenmeniz gereken derslere hazırlıklı olmanız gerekiyor.

İşe girişmeden önce bilmeniz gereken birkaç küçük detay bulunuyor:

entrepreneur3

1- Başarısız Olacaksınız

En azından kendi işini kurmak ve bir düzene oturtmak isteyenlerin yarısı başarısız oluyor. Birçok girişimci gibi ilk denemede başarısız olabilirsiniz. Açtığınız firmayı kaybedebilir, kendinizi 100 bin dolar borca saplanmış bulabilirsiniz.

social-entrepreneurship

Neyse ki siz kaybedenlerden biri olmayacaksınız fakat gerçek karşımızda duruyor: Eğer hazır değilseniz ve başarısızlığa katlanamıyorsanız girişimcilik size göre değil.

Entrepreneurship-idea

2- Bir fikirle değil, bir problemle işe başlayın

Girişimci olduktan sonra fikir konusundaki düşünceniz de zaman içinde değişecek. Hangi girişimciye sorarsanız sorun, bir fikirle yola çıktıklarını söylerler. Fakat işin doğrusu bu değildir. Genellikle arkadaşlarıyla bir problemi tartışırlarken akıllarına bir fikir gelir. Bu yüzden bir fikirden ziyade bir problemden yola çıkmanız gerekir.

Başarılı bir iş kurmak istiyorsanız insanların ya da işletmelerin yaşadığı bir probleme odaklanın ve bu problemi çözmek için var gücünüzle çalışın. Bu sizin çıkış noktanız olsun.

entrepreneur4

3- Sabır, bükülmesini bilen için altındır

Kafanızda istemediğiniz kadar fikir vardır, zor olan ise bu fikirlerin doğru zamanda meyve vermesini sağlamaktır. Örneğin, şirketiniz iflas etti ve battı. Bu yenilginin sizi pes ettirmesine izin vermemelisiniz ve bir önceki işinizde temel aldığınız fikirden yola çıkarak yeniden iş kurmalısınız.

Bazı insanlar ‘’hiçbir zaman pes etme’’ derler ve biz de aynı fikirdeyiz. Kendinizden şüphe duymamalısınız ve kendinize güvenmekten asla vazgeçmemelisiniz. Ancak bazen kafanızda yarattığınız bazı kesin yargılardan kurtularak biraz daha eğilip bükülür olmalısınız.

PayPal, ilk yola çıktığında Confinity adındaydı ve elde taşınır cihazlar için bir güvenlik yazılımı geliştiriyordu. Google ise 2003’teki AdWords programına başlamadan önce kâr amacı gütmüyordu.

Fikirleriniz ilk seferde başarıya ulaşmazsa üzülmeyin, başarı belki de bir başka köşede sizi bekliyordur. Gerekli olduğunu düşündüğünüzde, kendi etrafınızda dönmekten çekinmeyin.

entrepreneur

4- Ufak Oynayarak Başlayın

Kuracağınız şirketin muhteşem vizyonunun dünyaya neler katacağı düşüncesinde kaybolabilirsiniz. Fakat unutmayın ki Roma da bir günde inşa edilmedi.

İlk önce kendinize küçük bir hedef pazar belirleyin ve iş modelinizin büyük pazarlara da uyarlanabileceğinden emin olun fakat ilk denemenizde fazla pazara açılarak başarısız olmayın.

Eğer bir problem için çözüm yaratabildiyseniz en azından başlangıçta pazarlama yapmayı unutun. Bu problemi yaşayan insanlara ulaşmaya çalışın. Bu kişiler ürününüzü ya da hizmetinizi denemeye gönüllü olurlarsa genel düşüncenizi kanıtlamak için bir yol bulursunuz.

entrepreneurship2

5- Oyunu Uzun Tutun

Sıfırdan bir şirket kurmayı satranç oyununa benzetebiliriz. Bazen, oyun planınızı karşılaştığınız durumlara göre değiştirmelisiniz. İlk hamlenizi vezirle yapmamalısınız. Vezir çıkmak için pek çok hamle yapmalısınız. Efsanevi boksör Mike Tyson’ın da söylediği gibi ‘’Suratına yumruk yemeden önce herkesin bir planı vardır.’’

Girişimcilik, strateji ve sokak dövüşünün bir karışımı gibidir. Kendi stratejinizi oluşturun ancak er ya da geç beklenmedik bir şeylerin yolunuza çıkıp sizi dağıtabileceğini unutmayın. Akıllı manevralarla bu yumruklardan kaçabilir, gücünüzü göstermeyi başarabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler