Girişimci olmaması gereken tiplerden misin?

Girişimci olmak dünyanın en kolay işidir.
Her şey bir anda olur.
Bir fikir gelir aklına.
Bir hafta içinde bu fikri uygularsın.
Bir ay içinde ilk müşterilerin gelir.
Altı ay sonra ilk milyonunu kazanmış olursun.
Hatta bazen altı ay bile sürmez bu süreç.

Zaten artık eskisi gibi zor değil bu işler. Ofis tutumana gerek yok. Çalışana da gerek yok, bir sürü freelance çalışan adam var. İş planı falan da yazmana gerek yok, yalın girişim diye bir şey var. Pazarlama desen çocuk oyuncağı, google ve facebook üzerinden bu işi kolayca halledebilirsin.

1- İşini bırakıp bir girişimde bulunma zamanı

yup-i-freakin-quit

Bu kadar kolay olan bir işi yapabilirsin. Sadece işini bırakman lazım. İşin seni engelliyor. Bir bıraksan sadece altı ay sonra para içinde yüzeceksin. Baksana etrafına, arkadaşların paraya ne diyor belli değil ama sen hala cebinde ne kadar para var biliyorsun. Senin de artık hakkettiğin paraları kazanma zamanın geldi. Hep patronuna mı kazandıracaksın. Bırak işini.

2- Bu fikir sadece senin aklına gelebilir

farkli

İnan aklına gelen fikri daha önce kimse düşünmemiştir. Bu tip fikirleri bulma yeteneğin var. Zaten ilk girişimini kurmanla beraber ardı ardına yeni girişimlerde bulunacaksın mutlaka. Belki de bu fikrini yurt dışından satın alacaklar. Değerlerinin dediklerine bakma, onlar bir şey bilselerdi kendilerine faydaları olurdu. Sen bildiğin yolda devam et. Görüyorsun değildi fikirlerini yeterince anlayamıyorlar, hem anlayamıyorlar hem de bir ton yorum yapıyorlar.

3- Sen yerli Steve Jobs olacaksın

steve-jobs-600x300

Diğerlerinin çıkmaya cesaret edemediği bu yolda, yalnız yürümek de var sonunda. Sen farklısın bir karizman, ne bileyim diğerlerinde olmayan bir ışıltın var. Beklenmedik bir şeyler yapman içten bile değil. Yepyeni bir çağın başındasın, bu senin başlatacağın bir çağ olacak.

4- Liderlik senin genlerinde var

girisimci-lider

Sabah sekiz akşam beş çalışacak biri değilsin. Heba oluyor zamanın. Sen işçi arı değilsin. Emek yoğun bir çalışma şekli sana göre değil. Sen yol göstermelisin, ekibine klavuzluk etmelisin. Yeni bir girişimle bunun yapabilirsin, başka türlü kurtulamazsın bu rutin ve yoğun çalışma ortamından. Bırak diğerleri çalışsın sen de yepyeni fikirlere odaklan. Senin işin doğru zamanda tıpkı bir general gibi ordularını doğru yöne yönlendirmek olmalı. Stratejik kararları vermen yeterli olacaktır.

5- Bu işi başkaları olmadan da süper yapabilirsiniz

isbirligi

Sakın yatırımcı alma. Boşu boşuna şirketini ve o güzel fikrini daha en başından üç otuz paraya başkalarına vermiş olacaksın. Hem güzel olan tek başına bu işi götürebildiğini dünya aleme gösterebilmektir. Sonra iş büyüyünce daha fazla paraya daha az yüzde verebilirsin belki. Başlangıçta şirketini ele geçirmeye çalışan kişi ve kurumlardan uzak durmalısın. Sana para dışında ne verebilirler ki, sen tüm yapılması gerekenleri bilen ve vizyonu olan bir girişimcisin.

Hadi başla! Kalk masandan, patronun odasına git ve bas istifayı.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler