Google AdWords İle Daha Çok Kazanmanın 7 Yolu

Google AdWords kullanarak markanızın reklamını yapmalı mısınız? Peki, bu gerçekten etkili mi?

Kesinlikle evet! Ve şimdi size nedenlerini anlatacağız.

Her şeyin ötesinde, AdWords, tam olarak sizin sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan ve satın almaya hazır insanları hedef almanızı sağlar. Ancak bu insanların biraz ikna olmaya ihtiyacı vardır, bu ürün veya hizmetleri nereden satın alacaklarını bilmek isterler.

Bu, AdWords’ü popüler hale getiren sebeplerden yalnızca bir tanesi. Ayrıca AdWords, şirketinizi ve iletmek istediğiniz mesajı satın almaya hazır ya da bu eyleme hazırlanan insanların önüne koymanıza yarar.

GoogleAdwordsCampaigns

Google AdWords, yalnızca bir pazarlama kanalı ya da işinizi büyütmenizi sağlayacak bir parça teknolojiden ibaret değil. Büyümenizi hızlandırmak için zamanınızı ve paranızı remarketing (yeniden pazarlama), Facebook reklamları, web siteniz ve hedef pazarınızı anlamaya yardımcı olacak araçlar gibi diğer anahtar teknolojilere de harcamalısınız.

Ancak AdWords, kazanmanızı sağlayacak en iyi şeylerden biri. Küçük bir çaba ve doğru yatırımla daha fazla ihtimalleriniz ve müşterileriniz artacak, daha çok satış yaparak işinizi büyütüp gelirinizi artırabileceksiniz.

15 yılı aşkın bir süredir, her sektör ve her büyüklükteki işletmeler Google’ın reklamcılık sisteminin değerini anladı.

Google, bu ürünü geliştirmek için sürekli yeni özellikler ve fonksiyonlar eklemeye devam ediyor. AdWords çok geniş bir alanı kapsadığından binlerce farklı şey yapabilirsiniz.

Nereye odaklanmanız gerektiği konusunda sıkıntı mı çekiyorsunuz? Çekmeyin. Bu yazımızda işinizi büyütmek için özellikle hangi noktalara odaklanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

İşte karşınızda geçen sene ve ondan önce de ön plana çıkan en güçlü AdWords özellikleri:

1- Call-Only Kampanyaları

‘Call-Only’ (‘Hemen Ara’ olarak Türkçeleştirebiliriz.) reklamları, Google’da arama sonuçlarında karşınıza çıkan geleneksel tıklama başı maliyet reklamlarına benzetilebilir. Call-Only’nin temel farklı insanların web sitenizi ziyaret etmeleri yerine işletmenizi aramaları için onları cesaretlendirmesidir.

AdWords-Call-Only

Call-Only kampanyalarının en güçlü yanı anlık olması. Google, bu özellik sayesinde an işletmelere ulaşmak isteyen potansiyel müşterileri bir şeye ihtiyaç oldukları an onlarla buluşturmayı aşırı kolay bir hale getirdi.

O an bir şeye acil ihtiyacı olan insanların ana sayfanıza yönlendirilmesi yerine direkt sizi arayabilmesi inanılmaz derecede zekice. Call-Only kampanyaları insanları ana sayfanıza gönderip %3’lük bir geri dönüşüm sağlamak yerine %100’lük bir başarı sağlıyor.

2- RLSA

Bir diğer kıymetli Google AdWords özeliği ise – özellikle az reklam bütçeleri olan küçük ölçekli işletmeler için – RLSA yani Remarketing Lists For Search Ads. (Aranan Reklamlar İçin Yeniden Pazarlama Listesi)

retargeting2

RLSA, markanızı hali hazırda tanıyan web sitenizi ziyaret eden, Google’da sizin fiyat teklifi verdiğiniz kelimelerle arama yapmış kişileri hedeflemenize izin veriyor ve satın almaya hazır kişilerle konuşmanızı kolaylaştırıyor. Böylece reklam maliyetiniz düşüyor ve insanların geri dönüş oranı artıyor. Kazan-kazan!

3- Customer Match

Customer Match (Müşteri Eşleşmesi) özelliği, hiç abartısız AdWords platformu tarihinin en heyecan verici güncellemesi. Google, bu özellik sayesinde daha önceden sizin şirketinizi tanıyan, bilen insanlara ulaşmanızı sağlıyor ve böylece işler sizin için kolaylaşıyor.

customer-match

Customer Match, Google Search, Gmail ya da YouTube’da insanlara ulaşmak için son derece etkili bir yöntem. Müşteriler, bu özellik sayesinde kendi satın alma yolculuk aşamalarına göre farklı reklamlar görüyor (Örneğin, muhtemel müşteri adayı, var olan müşteri ya da sık alışveriş yapan müşteri gibi.)

Basit bir şekilde, muhtemel müşteri adaylarınızın email adreslerini yüklüyorsunuz, ardından Google bu listeyi Google ürünleri kullanan müşteri tabanıyla eşleştiriyor. Bu özellik, %50.4 oranında bir başarı sağlıyor.

4- Gmail Reklamları

Gmail reklamları, Gmail’in Tanıtımlar sekmesinde karşımıza çıkıyor ve kişisel hesap aktivitelerine göre hedef kullanıcılar belirliyor.

Gmail reklamlarının başarılı yönü, konu kısmında yazılı olan reklamlara çok fazla kişinin tıklaması. Ne kadar fazla tıklanma alırsanız o kadar az ödeyeceğiniz anlamına geliyor.

gmail_ads

Email pazarlama kampanyanızdan elde ettiğiniz performansı görmek için verilerinize bir göz atın ve bu reklamları en çok açanlara odaklanarak bu kişiler için Gmail Ads kampanyaları düzenleyin.

Burada, anahtar kelime hedeflemesi de aşırı derecede güçlü bir diğer özellik olarak öne çıkıyor. Rakiplerinizin ticari markalarını hedef alın ve onların satışlarının bir kısmını ele geçirin. Eğer bir kişi rakibinizden bir şey almayı düşünüyorsa sizin satış yaptığınız pazara da yakın duruyor demektir ancak belki de henüz sizden haberi yoktur. Bu yüzden kendinizi tanıtın.

5- YouTube Reklamları

YouTube’da her ay 6 milyar saati aşkın video izleniyor. Bu durum da YouTube’u hedef kitlenize ulaşma yolunda büyük bir fırsat haline getiriyor. Peki, nasıl?

YouTube’un TrueView reklamlarını kullanarak, hedef kitleniz video izlediği sırada onlara ulaşabilirsiniz.

youtube-trueview-advertising

TrueView’da, insanlar tarafından yalnızca 30 saniye izlenen video reklamlar için para ödüyorsunuz. (Diğer şekillerde etkileşim yaratma yolları ise ekranı kaplayan alanlara, banner ya da karta tıklamak) Eğer birileri, video reklamınızı bitmeden ‘’reklamı geç’’ butonuna basarsa, para ödemiyorsunuz.

6- Özel İlgi Kitlesi

AdWords’ün özel ilgi kitleleri (Custom Affinity Audiences), ürününüz ya da nişinizle özel olarak ilgilenen önceden belirlenmiş bir grup insanı hedef alan bir Görüntüleme Ağı özelliği. Bu özellikte teknoloji tutkunlarından spor hayranlarına hayvan severlerden oyun severlere kadar 80’den fazla farklı seçenek var.

affinity-targeting

Bu alanı, özel ilgi sınıflarıyla kendinize göre oluşturacağınız alt sekmelerle bir adım öne taşıyabilirsiniz. Google’ın bu alanda gösterdiği en önemli örneklerden biri Electronic Arts. Electronic Arts, NFL takımları için 32 farklı özel kitle oluşturdu.

7- iOS için yeni AdWords uygulaması

Google, Ocak ayında Android kullanıcılarına ulaşmasından 1 yıl sonra iOS işletim sistemi için AdWords uygulaması yayınladı.

Bu yardımcı ve tamamlayıcı araç, AdWords kampanyalarınızı hareket halindeyken bile hızlı bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor. Anahtar kelime fiyat tekliflerini değiştirip, kampanyaları, reklamları ve reklam gruplarını iptal edebiliyorsunuz.

iOS AdWords’ün iki yararlı fonksiyonu var: birincisi daha küçük işleri daha hızlı yapmanıza yardımcı oluyor, ikincisi ve hesabınızın PC ya da laptop üstünden müdahale etmeniz gereken alanlar olduğunda size uyarılar gönderiyor.

google-adwords-ios

Gerçekten başarılı olmak için şirketinizin insanların bir şeyler aradığı Google Search ve zaman geçirdiği YouTube, Gmail gibi alanlarda yer alması gerekiyor. Eğer şirketiniz buralarda yer almıyorsa buralarda görünürlüğü olan rakiplerinizin şansı mutlaka artacak demektir.

Hiç şüphesiz ki, Google AdWords müşterilerinizden gelen trafiği artıracak, sizden ürün satın almaya hazır kişilerle bağlantı kurmanıza yarayacak son derecede etkili bir platform.

Geride bıraktığımız 15 yılda, AdWords’ün birçok işletme ve markanın büyümesine katkıda bulunduğunu ve bu yılda bu katkıya devam ettiğini unutmamak gerekiyor. Yukarıdaki 7 özelliği kullanarak siz de kendi AdWords başarı hikâyenizi yazabilirsiniz!

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler