Google Chrome Daha da Hızlanacak

google-chrome

Çok yakın bir gelecekte Google Chrome tarayıcınızın hızı artacak. Yeni bir veri sıkıştırma algoritması yayınlayacak olan Google, bu sayede dosya boyutlarını küçültüp web tarayıcınızı hızlandıracak.

Google çalışanı Ilya Grigorik’in Google +’ta duyurduğu Brotli adındaki sıkıştırma algoritması, çok yakında Chrome’da kullanılmaya başlanacak. Şu an beta sürümü yayınlanan algoritmaya, Chrome Canary’nin ileri derecedeki kullanıcıları chrome://flags menüsünden ulaşabilecek.

Zopfli veri sıkıştırma algoritmasını takiben, Brotli adını İsviçre’ye ait olan ‘’küçük ekmek’’ olarak bilinen bir yiyecekten aldı.

Açık kaynaklı algoritma, ilk olarak geçen yılın Eylül ayında duyurulmuştu ve Google yazılım uzmanı Zoltan Szabadka, Brotli’nin Chrome dışında da kullanıldığını görmek istediklerini belirtmişti.

google-chrome1

Szabadka, ‘’Bu formatın gelecekte diğer belli başlı internet tarayıcılarında da kullanılmasını umuyoruz. Çünkü daha küçük boyuttaki sıkıştırılmış veri, mobil kullanıcılara ekstra avantajlar sağlayacak. Örneğin, veri transferini azaltacak ve daha düşük güçte pil tüketecek’’ demişti.

Google tarafından yayınlanan araştırmaya göre Brotli’nin maksimum dosya sıkıştırma ve açma zamanlaması diğer algoritmalara göre daha hızlı. Ayrıca Brotli, dosyaları %17-25 oranında daha da küçültüyor ve daha az işlemci ve güç harcıyor. Google’ın bir önceki algoritması Zopfli’ye göre %20-26 daha yüksek sıkıştırma oranına sahip.

Daha küçük sıkıştırılmış dosya, alan bakımından daha az yer kaplıyor ve sayfaların daha hızlı açılmasını sağlıyor.

En kısa sürede Chrome sayfalarını daha hızlı açabilmeyi ve bu açık kaynaklı algoritmayı diğer tarayıcılarında kullanmaya başlamasını diliyoruz. Yazılan koda kendiniz bir göz atmak isterseniz GitHub’da bulabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler