Google Dronelarla 5G Bağlantı Dağıtacak

Google, hızlı internet bağlantısını her yere ulaştırmak için çalışmalarına devam ediyor ve yeni projesi ise gökyüzüyle ilgili. Project Skybender adındaki yeni girişimi ile Silikon Vadisi’nin devi, güneş enerjisiyle çalışan dronelarla 5G bağlantısı dağıtmayı hedefliyor. Detayları şu an için bir hayli gizli tutulmaya çalışılan projede isimleri henüz belli olmayan ve milimetrik radyo dalgaları iletebilen uçan cihazlar yer alıyor. Yeni jenerasyon 5G Wi-Fi sinyalleri yayabilen bu cihazlar, saniyede gigabitlerce veri aktarabilecek ve 4G LTE internet bağlantısından 40 kat daha hızlı olacak.

google-skybender

Bu proje, Google’ın tek internet dağıtım sistemi projesi değil. Şirket, Project Loon ile de balonlar kullanarak dünyanın her yerine internet götürmeyi hedefliyor. İki projenin birbirinden farkı ise Skybender’ın şu anki bağlantı hızından şikâyetçi olan kişiler için daha yeni ve hızlı Wi-Fi bağlantısına odaklanması.

Projenin bel kemiğini oluşturan milimetrik dalga teknolojisi, ‘’geleceğin yüksek hızlı veri aktarım teknolojisi’’ olarak tanımlanıyor ve gelecek jenerasyon (5G) bağlantısının temelini oluşturacağı düşünülüyor.

5G

Google, bu alanda denemeler yapan tek şirket değil. Aeoreo şirketinin kurucusu Chet Kanojia da Starry adındaki girişimle milimetrik dalgalar kullanarak müşterilerine yüksek hızda internet hizmeti vermeyi planlıyor.

Milimetrik dalgaların tek problemi ise kısa mesafede kullanılabilmesi ve yağış, sis gibi hava koşullarına karşı dayanıksız olması. Ancak Google ve diğerleri, bu sorunları düzetmenin yollarını arıyor.

Özetle, Guardian’da yer alan habere göre Google, 5G internet dağıtmak için binlerce dört pervaneli drone uçurmaya hazır. Google, bu denemelerin başarılı olacağına dair henüz söz vermiyor fakat bu deneyler başarılı olursa internet bağlantılarında gözle görülür bir fark oluşacaktır.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler