Google+ ile işinizi büyütmenin 5 yolu

Google+ markaların dijital ve sosyal medya pazarlama stratejileri açısından en önemli araçlardan biri haline geliyor. Business Insider’ın verilerine göre geçen yıl %33’lük büyüme oranıyla 359 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaşan Google+, Facebook ve Twitter’dan sonra en çok tercih edilen sosyal ağ. Özellikle dünyada en çok kullanılan arama motoru Google’ın ürünü olmasından dolayı, henüz ülkemizdeki penetrasyon oranı düşük olsa da Google+’ın ileriki dönemde ne kadar güçlenebileceğini ve kullanıcı sayısının ne kadar yükselebileceğini şimdiden tahmin etmek çok da zor değil.

Gelecek vaat eden ve ne kadar erken adapte olursanız size o kadar fayda ve kazanç sağlayacak bu sosyal ağ hakkında size birkaç öneri:

1.En güzel yüzünüzü gösterin

Diğer tüm ağlarda olduğu gibi Google+’ta da insanların sayfanıza ilk baktıklarında gördükleri şey profil ve kapak fotoğraflarınızdır. Bu fotoğraflar ilk izlenim açısından çok önemlidir. Bunun için kurumunuzun takipçileriniz ve müşterilerinizin gözünde nasıl görünmesini istediğinize dikkatlice karar vermeli ve ona göre bir görsel seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse bazen yeni çıkan bir ürününüzü, bazen reklam kampanyalarınızdan birkaç görseli ya da bazen güçlü ve dinamik görünen bir ekip fotoğrafı koyabilirsiniz. Tabi bunları yaparken kapak ve profil fotoğraflarınızın zıtlık oluşturmamasına özen göstermeli ve birbirini tamamlayan görseller seçmelisiniz.

google+-1

2.Google’ı en iyi şekilde kullanın

Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın ürünü olan Google+, sağladığı anahtar kelime özellikleriyle sizi aramalarda öne çıkarır. Yazılan içeriklerin niteliğine ve kaynağın güvenilirliğine göre Google, “Google Social Search” özelliği ile sosyal ağınız üzerinden paylaştığınız içerikleri diğer sosyal ağlardan daha fazla görünür kılar.

3.Etkileşime geçin

Google+’ta öne çıkmanın kestirme bir yolu yoktur. Mutlaka gelişmeleri takip etmeli, kurumsal itibarınızı geliştirecek şekilde iletişime geçmelisiniz. Öne çıkmayı planladığınız ve kendinizi konumlandırdığınız alanlara “Circles & Communities” özelliğini kullanarak erişebilirsiniz. Bu alanlarda yorumlarda ve paylaşımlarda bulunarak etkileşime geçmelisiniz. İnsanlar için bir değer oluşturmalı ve onların sizi takip etmelerini sağlamalısınız. Yaptığınız yorumlar yorumlanıyorsa ya da en azından “+1” alıyorsa doğru yoldasınız demektir.

google-plus-communities

4.Kişisel hesabınızla destekleyin

Google+’ta sadece kurumsal kimliğinizle yer alıyorsanız ilerlemeniz bir süre sonra doğal sınırına ulaşacak, yavaşlayacak ve etkileşim azalacaktır. Kurumsal hesabınızı kişisel hesap ya da hesaplarınızla destekleyerek hareket yaratmalı, etkileşimi artırmalı ve çevrenizi genişletmelisiniz.

5.Google yazarı olun

Maddelerden belki de en önemlisi olan bu madde, marka kimliğinizi Google+’ta en iyi şekilde sergileyebilmeniz için bilmeniz gereken konuyu içeriyor. Google yazarı (Google Authorship) olun ve yazdığınız yazılar SEO desteğiyle arama sonuçlarında öne çıksın, profilinizin görüntülenme sayısı ve takipçiniz artsın.

Authorship

Son olarak Google+ hesabınızın linkini diğer sosyal medya ağlarıyla eşlemeyi unutmayın. Facebook, Twitter, Linkedin ve Google+ ile dijital dünyada çok geçmeden yerinizi alarak işinizi büyütün.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler