Google I/O 2015’den Satırbaşları

google-io-2015

Google’ın 2008 yılından itibaren düzenlemeye başladığı, yazılım geliştiricilere odaklı konferansı I/O, dün San Francisco’da gerçekleşti. Google genel başkan yardımcısı Sundar Pichai’nin konuşması ile başlayan duyurular silsilesini kaçıranlarınızı için biraraya toplamaya çalıştık.

android

Android M

Sundar Pichai, 2015 yılında gerçekleştirmeye çalıştıkları ile ilgili kısa bir girizgahın ardından ; HBO Now’un resmi olarak Google Playstore’da yerini alacağı duyurdu. Hemen sonrasında ise, katılımcıların çoğunun merakla beklediği konu olan sıradaki Android versiyonunu sadece ismen açıklayarak sahnedeki yerini Google Mühendislik Başkanı Dave Burke’ ye bıraktı.

Android M, son versiyonu Lollipop’a kıyasla çok büyük yenilikler getirmemekle beraber, optimizasyon ve stabil çalışma adına pek çok değişiklik mevcut. Şu anki isminin de son kullanıcılar için piyasaya sürüldüğünde değişeceğini hatırlatalım. Android M’in sunduğu başlıca yenilikler ise şu şekilde:

#App Permissions

İlk değişiklik, uygulamaların erişebileceği bilgiler ile ilgili verdiğiniz izinler üzerinde yapılmış. Android M, uygulamalar kurulduğu esnada karşınıza uzun bir izin listesi çıkarmak yerine, buna ihtiyaç duyduğunda bu onayları verebileceksiniz.

#Linking

Özelleştirebilir Chrome sekmeleri sayesinde geliştiriciler, uygulamalar için farklı kaplamalar dizayn edebilecekler. Örneğin Pinterest uygulaması, farklı geçiş animasyonları ile direkt olarak web linklerne ev sahipliği yapabilecek, hem de uygulamadan ayrılmanıza gerek olmadan. Bunun yanı sıra uygulamalar arasında “linking” olarak adlandırılmış bir özellik de Android M ile kullanılabilir olacak. Linking sayesinde doğrulanmış linkleri ortak kullanan uygulamalar arasındaki geçiş daha hızlı gerçekleşecek.

#Batarya Ömrü

Android M ile beraber, Türkçe’ye ”pinekleme” olarak çevirebileceğimiz “dozing” olarak adlandırılan bir özelliğe kavuşuyoruz. Dozing özelliği sayesinde telefonunuz; hareketsiz kaldığı anlarda, akselerometre, gyro ve magnetometre sensörlerini devre dışı bırakarak batarya ömrünüzün uzamasını sağlayacak. Ayrıca çok yakın zamanda “C Tipi” bağlantıya sahip android cihazları da piyasada olacak.

Android M’in geliştirici versiyonu şu anda Nexus5,6,9 ve Nexus Player için denenebilir durumda.

android pay

Android Pay

Google, dünyanın en büyük mobil servis sağlayıcılarından bazıları ile ortaklık kurarak “Andoid Pay” uygulamasının daha da yaygınlaşması adına çalışmalarına devam ediyor. T-Mobile, AT&T ve Verizon gibi servis sağlayıcılar vasıtası ile alınan cihazlarda “Android Pay” önyüklü olarak gelecek. Destekleyen cihazlarda parmak izimizi okutarak kimlik doğrulaması yapmamız mümkün olacak.

android-wear

Android Wear

Bazı yeni Android Wear güncellemeleri sayesinde uygulamalar, daima açık kalma özelliğine kavuşacaklar. Bu sayede arzuladığınız bilgi akışını, giyilebilir cihazınızın ekranında daima takip edebileceksiniz. Bu güncellemelerin getireceği bir diğer özellik ise bazı bilek hareketleriniz sayesinde uygulamaları kontrol edebilecek olmanız.

An itibarı ile “Android Wear” için dizayn edilmiş yaklaşık 4000 civarında uygulama bulunmakta. Dave Burke’ye göre giyilebilir teknolojiler alanında, ilerleme adına kat edilmesi gereken daha çok yol var. Ancak bir noktadan başlamak gerektiğinin de altını çiziyor.

Nesnelerin Interneti (IoT)

Google IoT başlığına olanca kuvveti ile saldırıyor gibi gözüküyor. Project Brillo, özellikle IoT cihazlar için dizayn edilmiş bir işletim sistemi. Android tabanında geliştirilmiş olan Brillo, düşük güç harcayan ve öncelikli bağlantısını kablosuz yöntemlerle sağlayan bir işletim sistemi. Ayrıca boyutlandırılarak diğer tüm Android tabanlı cihazlarda da kullanılması mümkün.

Brillo; bunların yanı sıra, IoT cihazlarla, ve bulut yapılarıyla iletişim için kendine özgü “Weave” adı verilen bir dil kullanıyor. Brillo OS deneme versiyonu senenin 3. çeyreğinde, Weave ise 4. çeyreğinde kullanılabilir olacak.

google now

Now on Tap

Google’ın akıllı cihazlarımızı daha da akıllı hale getirme felsefesi ile yolunu çizdiği su götürmez bir gerçek. Google Now’a entegre edilmiş “Now on Tap ” özelliği de tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. “Now on Tap” sayesinde Google; davranışlarımızı, alışkanlıklarımızı ve hayat tarzımızı yavaş yavaş öğrenmeye başlıyor. Bu sayede günlük yaşamınızın ayrılmaz bir parçası haline hedefleyen Google; örneğin düzenli gittiğiniz bir restoran için, henüz siz daha yoldayken günün spesyalini size önerebilir ya da siz hava alanına varır varmaz online check-in işlemini kendi kendine gerçekleştirebilir.

google photos

Google Photos

IOS, Android ve Web ortamında an itibarı ile erişilebilir durumda olan “Google Photos” fotoğraflarınzı ve videolarınızı depolamayı ve organize etmeyi daha basit kılmayı amaçlayan bir uygulama. Uygulama içerisinde fotoğraflarınzın üzerinde düzenleme yapmak, kolajlar ve  animasyonlar hazırlamak oldukça kolay.

Tüm bunların yanı sıra Google Photos akıllı bir uygulama. Kullandığınız süre boyunca yavaş yavaş yüzleri tanıyarak, fotoğrafları ve videoları, kişilere göre kendi kendine organize etmeye başlıyor. Fotoğraflar görünüm olarak Google+’daki fotoğraflara benzeseler de, Google Photos servisi Google+’dan bağımsız olarak kullanılabiliyor. “Pinch-to-Zoom özelliği; Apple’ın fotoğraf aplikasyonu ile neredeyse birebir aynısı. Servis 16MP boyutlarında fotoğraflara ve 1080p çözünürlüğündeki videolara destek veriyor. Depolama hacmi olarak ise Google, kullanıcılarına sınırsız(!) bir alan vaad ediyor.

Albümler yaratmak için ise; resimleri isimlendirmeye veya kişileri etiketleme gibi bir zorunluluğunuz yok. Bahsettiğimiz gibi Google Photos “akıllı” bir uygulama ve dilerseniz albümleri; fotoğraflarda bulunan kişilere ve mekanlara göre kendisi düzenleyebiliyor.

offline maps

Offline Erişilebilirlik

Android cihazlar dünyanın birçok yerinde kullanıldığı için, Google bir süre once bazı uygulamalarını internet bağlantısı olmaksızın da kullanılabilir hale getirmek üzere çalıştılarını dile getirmişti. Geçtiğimiz aylarda Youtube Offline ve Chrome için offline destek sunmaya başşlayan google I/O 2015 konferansında da Google Harita uygulamasının offline versiyonunu duyurdu. Kesin bir çıkış tarihi vermemekle beraber, bu sene sona ermeden kullanılabilir hale geleceği açıklandı.

google-cardboard

Virtual Reality

Google, geçen seneki I/O konferansı sırasında sanal gerçeklik deneyimi için pahalı ekipmanlara ihtiyacımız olmadığını “Google Cardboard” ile bizlere ispatladıktan sonra bu sene de Cardboard geliştirici kitinin artık IOS destekli hale geleceğini de açıkladı.

Bunun yanı sıra “Expeditions” isimli, öğrencilerin öğretmenlieri klavuzluğunda yeni yerler keşfetmesine olanak tanıyan bir sanal gerçeklik deneyimini de tanıttı.

Son olarak “Jump” isimli, herkesin VR video çekebilmesine olanak sağlayan kamera sisteminin tanıtımı ile Google I/O 2015 son buldu.

 

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler