Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü Üretmeye Başlıyor

Ocak ayında yayınlanan raporda, Google’ın kendine ait bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştireceği bilgisi yer alıyordu.

google

Yalnızca iki hafta ardından geçtiğimiz gün yayınlanan rapora göre ise Google’ın kendi adını taşıyan VR (sanal gerçeklik) seti üstünde çalıştığı değil, bu setin bu yıl içinde piyasaya çıkacağı bilgisi yer alıyor.

Financial Times’ın Pazar günü yayınladığı raporda Google’ın sanal gerçeklik gözlüğü Samsung’un Gear VR’ına rakip olacak ve yeni cihazın çalışabilmesi için akıllı telefonlara bağlanması gerekecek.

samsung-gear-vr

VR (sanal gerçeklik) setinin yanı sıra raporda Google’ın donanımla birlikte yeni bir Android VR yazılımı çıkaracağından söz ediliyor. Yani Google’ın VR (sanal gerçeklik) deneyimini geliştirmek için Android işletim sistemiyle uyumlu çalışacak bir VR yazılımı geliştirdiğinden bahsediliyor.

vr1

Google’ın geçen ay yayınladığı içerikte sözü geçen VR kameradan ise raporda yer almıyor. Bu yüzden kameranın ayrıca çıkacağı ya da VR gözlüğünün bir parçası olabileceği tahmin ediliyor.

Samsung Gear VR ile rekabete katılmasının yanı sıra Google VR’ın, Samsung olmayan Android akıllı telefonları da hedeflediği belli oluyor. Zira Gear VR, yalnızca Samsung telefonlarla çalışabiliyor.

vr2

Geçen ay sözü edilen VR donanımı hakkındaki iddialar doğru çıkarsa kendi çapında küçümsenmeyecek bir başarı kazanan Google Carboard’un tüketici temelinde yapılan bir nabız yoklaması olduğu kanıtlanmış olacak.

google-cardboard

Şu an belirsizliğini koruyan şeylerden biri de Google VR’ın çıkış tarihi. Google, VR (sanal gerçeklik) dünyasına adım atacağı yeni donanımını henüz resmen duyurmadı. Yüksek bir ihtimalle Google’ın sanal gerçeklik gözlüğünün çıkış tarihi 18 Mayıs’ta gerçekleşecek Google I/O konferansında açıklanacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler