Google Sürücüsüz Teslimat Kamyonu Üretebilir

Amerikan hükümeti tarafından yapılan flaş bir açıklamaya göre trafiğe çıkan otonom araçlar, sürücülü araçlarla aynı kategoriye konulacak. Bu alanda çalışmalar sürdüren Google ise kendi kendine giden araba teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. Elde edilen son bilgilere göre Google’ın aynı teknolojiyi otonom teslimat araçları geliştirmek için de kullanıyor.

google-self-driving-car

İnternet devinin ödüllü patenti bu konuda detaylar içeriyor. Google’ın yeni teslimat kamyonunda müşterilerden gelen siparişleri onlara ulaştırmak için birçok saklama alanı bulunan kilitli bölme bulunuyor.

Google-Delivery-truck-patent

Sürücüsüz araç, müşterinin seçtiği teslim yerine yakın bir konumdan geçerken otomatik olarak bilgilendirme mesajı gönderebilecek. Müşteri evin dışına çıkarak ve otonom kamyonete yaklaşarak giriş kodu ya da kredi kartıyla ödeme yapıp siparişini teslim alabilecek. Teslimat bittikten sonra kamyonet yeni bir müşterinin siparişini götürmek üzere yola çıkacak.

Tabi bunun yalnızca bir patent olduğunu ve belki yollara hiçbir zaman çıkamayacağını unutmamak gerekiyor. Buna rağmen, Google’ın otonom teslimat planlarına çoklu yönden yaklaştığı ortaya çıkıyor.

primeair

Merkezi Mountain View’de olan şirket, hava yoluyla teslimat konusunda Amazon’un Prime Air’ine benzeyen otonom bir teslimat drone’u üzerinde çalışıyor. Şirketin bu konuda da ‘’teslimat muhafaza kutusu’’ adında bir patent çalışması bulunuyor. Bu kutulara yüksek teknolojili,teslimatı dronedan alıp müşteriye ulaştıracak olan tekerlekli kutular diyebiliriz.

Lojistik ve kargo sektörüyle uğraşan şoförlerin Google’ın bu haberine pek sevindiğini söyleyemeyiz. Ancak Google, kendi adına gelişen teknolojiyle birlikte otonom araçların giderek yaygınlaşacağını savunuyor.

Drone’ların dağıtım yapamayacağı alanlara bu şekilde ulaşma fikri her ne kadar güzel görünse de Google, Amazon ve hatta NASA bile dronelar için güvenlik odaklı hava trafiği kontrol sistemleri geliştirmeye ve Federal Havacılık İdaresi’nin drone uçuşları konusundaki kısıtlamalarını hafifletmeye çalışıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler