Google’da AdWords, Analytics ve AdMobs değişiklikleri

google

Google’ın I/O 2015 geliştiriciler konferansında Google’ın çekirdek reklamcılık sistemi ve çeşitli reklam pazarlama ürünlerinde değişiklikler yapacağını da duyuruldu.

Google I/O 2015’te öne çıkan gelişmeleri ise buradan görebilirsiniz.

google-adwords

AdWords

Google’ın reklam alanında yaptığı ilk değişiklik ise AdWords’ün orijinal adıyla Universal App Campaigns olarak bilinen Evrensel Uygulama Kampanyaları hakkındaydı. Google, Google Search ve AdMobs platformlarıyla artık reklam verenlerin daha geniş kitlelere ulaşmasına yardım edecek.

Evrensel Uygulama Kampanyaları artık direkt olarak AdWord’den ya da Google Play Developer Console’dan (Google Player Geliştirici Konsolu) düzenlenebilecek.

Universal-App-Campaigns-AdWords

Google’ın blog postunda bu platformlarda kullanıcıdan uygulamaları hakkında reklamın neyi vurgulayacağı, reklam verenin hangi hedef kitleye ulaşmak ve reklam için ne kadar para harcamak istediği gibi birkaç ipucu vermesi istendiği belirtiliyor. İşin geri kalan kısmını ise Google hallediyor. Perde arkasındaki yaratıcı ve fiyat teklifi veren motorlar kampanyanın performansını maksimuma çıkaracak ve böylece geliştiricilere uygulamaya ayıracak daha fazla zaman kalacak. Google, postta bu özelliğin reklam verenler için önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacağını da belirtiyor.

google-analytics

Analytics

AdWords’deki yeniliklerin yanı sıra Google yeni mantıksal analiz (analytics) özelliğini de tanıttı. Bu yeni özelliğin adı Mobile App Install Campaign Attribution. ( Mobil Uygulama Yükleme Kampanyası Niteliği) Bu özellik, reklam verenlere reklamlarının performansı hakkında daha iyi içgörüler sunabilmek için geliştirildi.

iOS’un çevrim takibi özelliğini çıkarmasının ardından Google, birçok veri firmasıyla bir araya gelerek kendine ait takip sisteminin özelliklerini belirlemeye başladı. Google, şu an aralarında inMobi ve Millenial Medya’nın da bulunduğu 20’den fazla reklam ağıyla bütünleşik şekilde çalışıyor.

İş ortaklarıyla sürdürülen veri entegrasyonu, uygulamaların ağlardaki değerini geliştiricilerin önem verdiği LTV ve akılda kalma gibi ölçü birimleri halinde onlara gösteriyor ve daha iyi karar verip reklam giderlerini nereye harcamaları gerektiği konusunda onlara yardımcı olmak istiyor.

Google, ‘’Birkaç ay içinde iş ortağımız olan ağlara başvurduktan ve akılda kalma oranlarınızı buralara gönderdiğinizde trafiklerinizi en iyi duruma getirebileceksiniz ve bunu yalnızca tek bir SDK (yazılım geliştirme kiti) ile yapabileceksiniz’’ diyor.

AdMob

admob 1

AdMob cephesinde ise Google, ağ listesinde yer alan ortakların sayısının giderek arttığını, hatta 40’ı aştığını ve bu listede Tencent gibi önemli firmaların da bulunduğunu açıkladı. Bazı yeni araçlar sayesinde şirketler için nokta atışı yapmış gibi en değerli müşterilerin bulunabileceği açıkladı.

Bu araçların bir tanesi kapalı beta versiyonunda, Audience Builder araçları içerisinde bugünden itibaren kullanılabilir durumda. Araç, kullanıcıları uygulamayı nasıl kullandıklarıyla ilgili olarak bölümlere ayırıyor ve reklamcıların yalnızca bu belirlenen kullanıcılara gösterilmesini sağlıyor.

admob-hedef-kitle

Bu aracı, uygulamanızın sadık kullanıcılarını ödüllendirmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, sadık kullanıcılara daha az reklam gösterirken, uygulamayı seyrek olarak kullanan kişilere ise her girişlerinde reklam gösterebilirsiniz.

Ayrıca, AdMob’da mobil uygulama satış ekiplerini destekleyecek ‘’AdMob Reservations’’ (AdMob Rezervasyonları) adında bir özellik daha yer alıyor.

Google, bu bir dizi yeni özellikle birlikte yerel reklamları daha fazla uygulama geliştiriciyle ölçeklendirilebilir bir yöntem ve minimum problemle buluşturmak istiyor. Bu doğrultuda da gelecek aylarda daha basit, zamandan tasarruf ettirebilecek CSS tabanlı bir yerel reklam yaratma aracı sunmayı planlıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler