“Hiçbir şey” yapmayarak veriminizi artırmanın 5 yolu

patrick-star-do-list

Gecenin en güzel anı. Saat 03.00 suları. Mışıl mışıl uyurken bir anda telefonunuza gelen bir mailin bildirim sesiyle uykunuz bölünüyor. Olabilecek en yavaş hareketler ve en ağır söylenmelerle telefonunuzu kontrol ediyorsunuz ve yöneticinizden sizi aşağılayan, korkutan, CC’de başkalarının da bulunduğu, anında uykunuzu kaçıracak korkunç bir mail geldiğini görüyorsunuz. Başınızdan aşağı kaynar sular dökülüyor, doğrulup maili baştan okuyorsunuz. Sonrasında o anın mahmurluğu ile başlıyorsunuz hızla cevap yazmaya. Yazım hataları, şaşkınlık ve tutarsızlıklarla dolu, “Aman iş benden çıksın da…” düşüncesiyle oluşturulmuş korkunç bir cevap metni. Şimdi o anda durun, biraz nefes alın, kalkın, yürüyün, sonrasında dönüp yatağınıza tekrar yatın. Başınızı yastığa koyduğunuzda da en önemli şeyi hatırlayın: “Bazen en iyi şey, hiçbir şey yapmamaktır.”

late nightj

Kişisel gelişime yönelik birçok kitap ve makale, sizi hedefleriniz ve para kazanma hırsınızı teşvik için her zaman daha fazlasını istemeye yönlendirir. Ama bu “daha fazlası” için daha fazla zamana ve daha fazla enerjiye ihtiyacınız vardır.

Okuduklarınızı hayatınıza göre yorumladığınızda açık boşluk bulamaz ve hepsini yapabileceğinize inanamazsınız. İşte yapmanız gereken ilk şey, sizde bu olumsuz düşünceleri yaratan sebepleri, verimliliğinizi sabote eden etkenleri saptamanız ve ortadan kaldırmanız. “Yahu tamam da günde 10 saat, haftada 6 gün çalışıp, üzerine bir de mesaiye kalıp, inişli çıkışlı ilişkilere kazandığımız 3 kuruşluk maaşı yatırdıktan sonra fazlasını istemek ve onun için çalışmak aklına gelmiyor insanın.” diye düşünebileceğinizin farkındayım. Haklısınız da. Zaman ve hayat zorluyor herkesi. Bu noktada önce kendinize, sonra yapabileceklerinize inanın ve niçin eğitim aldığınızı, hayallerinizin ne olduğunu, şu anda senelerdir planladığınız hayatı yaşayıp yaşayamadığınızı sorgulayın, sonrasında da en başta ne yapacaksanız kendiniz için yapın.

childhood_dreams_-wallpaper-1366x768

Konumuza dönecek olursak kendiniz için yapmanız gereken onca şeyin arasında en çok uygulamanız gereken bir şey varsa o da bazı anlarda en iyi şey hiçbir şey yapmamanızdır. İşte size buna örnek teşkil edebilecek 5 ayrı öneri:

1.Sinirliyken hiçbir şey yapmayın

Atalarımız boşuna dememişler “Öfkeyle kalkan zararla oturur.” diye. Birçok insan öfkeli anlarda en yüksek duygusal yoğunluğa sahip olduklarını düşünür fakat öfke dünyadaki en büyük yıkıcı güçlerden birini barındırır. Öfkeli anlarınızda tek ihtiyacınız olan şey zamandır. Zaman öfkenizi iyileştirecektir. Öfke patlaması yaşadığınız anlarda nefesinizi, vücudunuzu ve çenenizi bir süre tutun. Uzaklaşın ve zamana izin verin, bırakın geçsin. Unutmayın ki öfke iç korkularımızın dışarı yansımasıdır. Korku insan için kötü bir şey değildir, ama öfke her şeyi gölgeleyen ve önünüze engel koyan bir duygudur.

2013-09-07-anger-management

2.Paranoyalar üretiyorken hiçbir şey yapmayın

Gecenin köründe, aydınlatmaları çalışmayan karanlık bir sokakta yürürken, bir anda üzerinize bir köpek saldırıp sizi onlarca metre koşturursa bunun adı korkudur. Fakat mesaiye kalmış ve henüz ofisteyken, işten çıkıp da yürümeye başladıktan sonra ışıkları yanmayan bir sokaktan geçiyorken karşınıza korkunç bir köpek çıkacağı ve size saldırabileceği varsayımında bulunup “Of eve nasıl gideceğim ben ya?” diye düşünmeye başladınız anda duraklayın biraz. Çünkü bu paranoyadır ve hayatınızın tümünü etkileyebilir, sizi birçok işe girişmekten alıkoyabilir. Kendinizi bu olumsuz düşüncelerden uzaklaştırın, paranoyak düşüncelerinizle kararlar almayın, uygulamaya koymayın. Böyle anlarınızda güzel şeyler düşünmeye çalışın, başka şeylerle ilgilenin.

dark street

3.Endişeliyken hiçbir şey yapmayın

Çok sık görüşmediğiniz ve sizi gördüğü anda “Seninle görüşmem gereken çok önemli bir konu var.” diyen arkadaşlarınız olmuştur elbet. Ne tuhaf bir ruh hali olduğunu herkes bilir. “Acaba ne diyecek?” diye tüm gününüzü harcayabilirsiniz. İşte böyle anlar için tavsiyemiz bırakın zaman getirsin size konuşmayı. “Şöyle derlerse ne derim, böyle bir soru gelirse nasıl cevaplarım?” gibi sorularla zihninizi kemirmek yerine en rahat tavrınızı takının ve kendinize güvenli bir şekilde her şeye hazır olarak gününüze devam etmeye çalışın. Emin olun yüksek bir ihtimalle o konuşma ne hayatın sırrını verecek, ne de sizi multi milyoner yapacaktır. Endişe hissinin cesaretinizi kırıp sizi hayattan alıkoymasına izin vermeyin.

Courage-Cat

4.Yorgun olduğunuzda hiçbir şey yapmayın

Daha fazlası için daha fazla çalışmayı öğütleyip, yorulmamayı hedeflemenizi öğütlerken bu başlık biraz tuhaf gelmiş olabilir. Ama buradaki yorgunluk biraz daha spesifik. Eğer tüm gününüzü bilgisayar başında geçirdiğiniz bir işiniz varsa, 10 küsur saatlik mesainiz sonrasında eve gidip de yine bilgisayar karşısına geçmeyin. Tüm gün zararlı ışınlara maruz kalmış gözleriniz, büzüşmüş kaslarınızı daha da yormayın. Bu tip yorgunluklarınızı başka tür yorulma aktiviteleri ile dengeleyin. Spor yapın, arkadaşlarınızla görüşün, kağıt kalem alın, yarının ve ötesinin planını yapın.

Tired

5.Sevilen olmak için hiçbir şey yapmayın

Bu madde diğerlerinden biraz farklı. Bu tamamen kendi enerjinizle ve psikolojinizle ilgili olan bir konu. Çalıştığınız firmada, bulunduğunuz sosyal ortamda “en sevilen” ve “en popüler” olma hevesinden vazgeçin. Bu heves sizin insanlar tarafından sevimsiz ve samimiyetsiz görünmenize sebep olacaktır. Hele ki yöneticinize veya patronunuza karşı böyle davranışlarda bulunuyorsanız en başta kendinizi kandırmayın ve bu tip davranışların size fayda sağlayacağı inancından kurtulun. Kimseye hoş görünmek ve melek kalpli olmak zorunda değilsiniz. İşinizi iyi yaptığınız, iletişiminizi etkili bir şekilde sürdürdüğünüz ve hayata karşı duruşunuzu ortaya koyduğunuz sürece zaten sevilen bir insan olacaksınız. Bu yüzden farklı arayışlar içine girmeden, enerjinizi direkt kendinize harcamak en yüksek verimi elde etmenizi sağlayacaktır. Hayatın ve insanların karşısında şekilden şekle, renkten renge girmek yerine öz benliğinizi ortaya koyun ve itibar algınızı sürdürülebilir kılın.

bukalemun

Hayatınızı mutluluk ve huzur odaklı yaşayın. Onları da elde etmek için elinizden ne gerekiyorsa yapın. Hayattan beklediğiniz diğer şeyler zaten bu iki hedefle beraber kendiliğinden gelecek ve hayatınıza yerleşecektir. Unutmayın ki dünyadaki en büyük sihir içinizde yatan benliğinizdir. Bu benlik kiminde dünyaları değiştirebiliyorken, kiminin varlığından 10-15 kişinin bile haberi olmuyor. Siz tercihinizi hangi yönde kullanmak isterdiniz?

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler