İngiliz Üniversite Öğrencisi Robot Avukat Geliştirdi

İngiltereli 19 yaşındaki Standford Üniversitesi Ekonomi ve Bilgisayar Bilimi bölümü öğrencisi Joshua Browder, geçen yıl insanların adaletsiz olduğunu düşündükleri trafik ve park cezalarına yönelik problemlerini çözmek için harika bir web sitesi kurdu ve büyük ilgi gördü.

law

Bu yıl ise Browder bu işi bir adım öne taşıyarak, insanların karşılaştığı yasal problemlere çözüm bulmak için ve onlara daha detaylı hizmet sunabilmek için bir robot avukat geliştirdi. Çünkü Do Not Pay adındaki site duyulur duyulmaz insanlar Joshua Browder’ı email yoluyla soru yağmuruna tutmaya başladı. Browder’a; mahkemeden gelen cezayı ödemezsem ne olur, haksız olduğunu düşündüğüm bir trafik cezası gelmiş, ne şekilde bir temyize gidebilirim gibi tüketici yasasına ait sorular yöneltildi. Bu soruların her birini ayrı ayrı yanıtlamaya çalışan genç üniversite öğrencisi, sitenin popülerlik kazanmasıyla birlikte bir süre sonra giderek artan sorulara yanıt vermekte güçlük çekmeye başladı ve bu sebepten dolayı insanların sorduğu soruları yanıtlayan, onlarla konuşan, temyiz üreten insan benzeri bir bilgisayar programı yarattı.

robot-lawyer-answers

Malaga’ya uçuşu olan bir yolcunun seferi iptal ediliyor ve bunun üzerine robot avukattan yardım almak istiyor.

Bu robot şu anda park cezası, trafik cezası, ödeme koruma sigortası, tren ve uçaklardaki iptaller hakkındaki sorulara çözüm bulabiliyor. Bunların yanı sıra ‘’bilete almaya param yetmiyor. Ne yapabilirim?’’ gibi bazı genel yasal sorulara yanıt verebiliyor.

Do Not Pay Robot Avukat’a zaman zaman ‘’porsuk öldürmenin cezası var mı?’’ gibi ilginç sorular da gelmiyor değil.

do-not-pay-robot-lawyer

Browder’a göre bir web sitesi tasarlamak, robot geliştirmekten daha kolay. Çünkü robot sistemi daha detaylı bir çalışmayı gerektiriyor ve çok daha karışık.

Joshua Browder, bu süreçte üniversitedeki profesörlerin tavsiyelerinden yararlanabildiği için kendini şanslı hissediyor. Web sitesini yapmanın 3 haftasını aldığını, robot yapmanın ise başlangıçta imkânsız göründüğünü belirtiyor. Robotun ifadeleri öğrenebilecek seviyeye gelip bu ifadeleri karşılaştırabilmesinin ardından işinin biraz kolaylaşmaya başladığını da sözlerine ekliyor.

Browder’ın geliştirdiği robot, anahtar kelimeler, kelime sırası ve zamirleri kullanarak yazı karşılaştırması yapıyor. Ne kadar fazla insan kullanırsa robotun algoritması o kadar hızlı gelişiyor diyebiliriz. Do Not Pay web sitesinde olduğu gibi avukat robot sistemde de temyiz bilgileri Freedom of Information’dan gelen veriler ve yasal tavsiyeler üzerine ziyaretçilere yanıt olarak veriliyor.

Eğer robot bir soruyu yanıtlayamazsa yardımcı bir mesaj üreterek kullanıcıya ifadesini düzeltmesi için önerilerde bulunuyor ya da insanlar direkt olarak Browder’la iletişime geçebiliyor. Robot ne zaman birilerine yanıt veremezse robotun mucidi Browder’a bilgi mesajı geliyor ve o da bu problemleri görüyor ve ileride aynı durumlarla karşılaşmamak adına bir an önce çözümlemek için uğraşıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler