Instagram Direct Message nasıl kullanılır?

instagram-direct-bildirim

Instagram, bir süredir faaliyete geçirmek için üzerinde çalıştığı “Direct Message” servisini geçtiğimiz günlerde hizmete soktu. Şimdiye kadar –eğer kullanıcı hesabını sınırlamamışsa – Instagram’da paylaşılan tüm fotoğraf, video ve yorumlar herkes tarafından görülebiliyordu. Instagram bu yeni hizmetiyle, kişiler arası, herkese açık olmayan fotoğraf ve video gönderimine olanak veriyor, daha kapalı bir iletişim kurulmasını sağlıyor. Tüm bu yeni özelliklerine rağmen, birçok kullanıcı tarafından “Direct Message” hizmeti tam olarak kavranamadığı için beklenen ilgiyi görmedi. İşte size “Instagram Direct Message” servisini nasıl kullanabileceğinizle ilgili birkaç öneri:

instagram-direct-send

Instagram Direct Message nedir?

Instagram Direct Message, çektiğiniz bir fotoğraf ya da videoyu başka bir Instagram kullanıcısına mesaj yoluyla iletmenizi sağlar. Seçtiğiniz kullanıcı ya da kullanıcılar onlara gönderdiğiniz dosyaları direkt olarak gelen kutularında görüntülerler. Dosyalar herkese açık olarak gösterilmez.

Instagram Direct Message nasıl gönderilir?

Instagram Direct Message göndermenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi normal bir paylaşım yapar gibi ama sadece takipçilerinizin göreceği gönderim seçeneği, ikincisi ise başka kullanıcı ya da kullanıcıların direkt gelen kutusuna yaptığınız gönderim seçeneği.

1-Takipçilere yapılan gönderim

Instagram’ın fotoğrafınızı çektikten sonra karşınıza varsayılan olarak çıkardığı seçenek “Followers/Takipçiler” seçeneğidir. Bu seçeneğin altında yer alan listenize belirlediğiniz ve düzenlediğiniz fotoğrafı gönderebilir, fotoğrafın takipçileriniz tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

instagram-followers

2-Kullanıcıya yapılan direkt gönderim

Fotoğrafınızı çekip düzenledikten sonra karşınıza çıkan gönderim sayfasında sağ üstte bulunan “Direct/Direkt” seçeneğidir. Bu seçeneği kullanarak başka kullanıcıların gelen kutusunda görülecek şekilde direkt gönderimler yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak bir fotoğrafı tek seferde en fazla 15 kişiye gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğraf, karşı tarafta sağ üstte beliren bir bildirim ile kullanıcılara iletilir.

instagram-direct

Instagram’ın bu yeni özelliği sayesinde dilediğiniz bir fotoğraf ya da videoyu herkese gönderebilirsiniz. Fakat eğer dosyayı gönderdiğiniz kişi sizi takip etmiyorsa, gönderdiğiniz fotoğraf ya da video kişinin bekleyen mesajlar klasörüne düşer ve onun onayı sonrası görüntülenebilir hale gelir.

building-busines-with-instagram

Instagram Direct Message’a farklı bir yönden baktığımızda, aslında markalar için çok fayda sağlayabilecek fırsatlar göze çarpmakta. Örneğin Instagram’da yer alan bir tekstil markası, video müşteri hizmetleri servisine Instagram’ı da dahil ettiğini söyleyebilir ve kullanıcılarından problemleriyle alakalı fotoğraf ve video göndermelerini isteyebilir. Ya da yine üst segment bir giyim firması, VIP müşterilerine özel kampanya ve tekliflerini “Direct Message” özelliğini kullanarak kullanıcılara iletebilir.

Yakın dönemde bu tür marka faaliyetlerinin örneklerine rastlayacağımızı öngördüğümüz bu servis hakkında birçok kreatif fikirle karşılaşacağız muhtemelen. Size tavsiyemiz çok geçmeden buradan görüntüleyebileceğiniz yazıdan hareketle 2014 ve ötesi için Sosyal ve Dijital Pazarlama faaliyetlerinize Instagram’ı da dahil etmeniz olacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler

 • Er

  Merhaba, dm atamiyorum. Daha doğrusu atıyorum ama akış yenilendiginde dm siliniyor. Bu ilk kez olmuyor. Ilk önce bir kaç saatligine dm atamadim ama şimdi 2 gündür atamiyorum. Bir dm sınırı mj var veya engel yenince dm tüm kullanicilara dm atma engeli mi diye bir şey mj var

  • Özgehan Omağ

   bu sorun halen devam ediyor mu? eskiden varmış ama şu anda yok sanırım?

 • Umay

  Meraba, ben takip etmediğim birine dm attım , o da beni takip etmiyor. Normalde mesajı karşı taraf görse dahi sağ altta göz işareti çıkıyor ama DM attığım kişi daha sonra hesabında aktif olmasına rağmen hiç görüldü anlamında işaret çıkmadı, şimdi bu mesajım okunmadi mi demek yoksa beni takip etmediği için hiç mesajım iletilmedi mi bile.

 • Moda Ege

  Merhaba instagramda is icin kullandigim sayfama atilan dm lerden bazilarini bildirim isaretiyle gorurken bazi mesajlari ise ancak gelwn kutusunu kontrol ettigimde gorebiliyorum. Bu mesajlar kabul et ve geri cevir secenegi ile geliyor. Surekli gelen kutusunu kontrol edemedigim icin musterilerime cevap vermekte gecikiyorum. Cozumu nedir ?

 • eren öcal

  merhabalar lütfen biri bana yardım etsin . ben ilk kez konuşacağım kişilere mesaj atamıyorum iletilmiyo kırmızı çember içinde ünlem işareti çıkıyo gönderdiğim mesajın yanında kafayı yiycem biri yardım etsin lütfen . bu arada öncekı konustuklarıma mesaj gidiyo ama yeni birisine gitmiyor