Instagram Direct Message nasıl kullanılır?

Instagram, bir süredir faaliyete geçirmek için üzerinde çalıştığı “Direct Message” servisini geçtiğimiz günlerde hizmete soktu. Şimdiye kadar –eğer kullanıcı hesabını sınırlamamışsa – Instagram’da paylaşılan tüm fotoğraf, video ve yorumlar herkes tarafından görülebiliyordu. Instagram bu yeni hizmetiyle, kişiler arası, herkese açık olmayan fotoğraf ve video gönderimine olanak veriyor, daha kapalı bir iletişim kurulmasını sağlıyor. Tüm bu yeni özelliklerine rağmen, birçok kullanıcı tarafından “Direct Message” hizmeti tam olarak kavranamadığı için beklenen ilgiyi görmedi. İşte size “Instagram Direct Message” servisini nasıl kullanabileceğinizle ilgili birkaç öneri:

instagram-direct-send

Instagram Direct Message nedir?

Instagram Direct Message, çektiğiniz bir fotoğraf ya da videoyu başka bir Instagram kullanıcısına mesaj yoluyla iletmenizi sağlar. Seçtiğiniz kullanıcı ya da kullanıcılar onlara gönderdiğiniz dosyaları direkt olarak gelen kutularında görüntülerler. Dosyalar herkese açık olarak gösterilmez.

Instagram Direct Message nasıl gönderilir?

Instagram Direct Message göndermenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi normal bir paylaşım yapar gibi ama sadece takipçilerinizin göreceği gönderim seçeneği, ikincisi ise başka kullanıcı ya da kullanıcıların direkt gelen kutusuna yaptığınız gönderim seçeneği.

1-Takipçilere yapılan gönderim

Instagram’ın fotoğrafınızı çektikten sonra karşınıza varsayılan olarak çıkardığı seçenek “Followers/Takipçiler” seçeneğidir. Bu seçeneğin altında yer alan listenize belirlediğiniz ve düzenlediğiniz fotoğrafı gönderebilir, fotoğrafın takipçileriniz tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

instagram-followers

2-Kullanıcıya yapılan direkt gönderim

Fotoğrafınızı çekip düzenledikten sonra karşınıza çıkan gönderim sayfasında sağ üstte bulunan “Direct/Direkt” seçeneğidir. Bu seçeneği kullanarak başka kullanıcıların gelen kutusunda görülecek şekilde direkt gönderimler yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak bir fotoğrafı tek seferde en fazla 15 kişiye gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğraf, karşı tarafta sağ üstte beliren bir bildirim ile kullanıcılara iletilir.

instagram-direct

Instagram’ın bu yeni özelliği sayesinde dilediğiniz bir fotoğraf ya da videoyu herkese gönderebilirsiniz. Fakat eğer dosyayı gönderdiğiniz kişi sizi takip etmiyorsa, gönderdiğiniz fotoğraf ya da video kişinin bekleyen mesajlar klasörüne düşer ve onun onayı sonrası görüntülenebilir hale gelir.

building-busines-with-instagram

Instagram Direct Message’a farklı bir yönden baktığımızda, aslında markalar için çok fayda sağlayabilecek fırsatlar göze çarpmakta. Örneğin Instagram’da yer alan bir tekstil markası, video müşteri hizmetleri servisine Instagram’ı da dahil ettiğini söyleyebilir ve kullanıcılarından problemleriyle alakalı fotoğraf ve video göndermelerini isteyebilir. Ya da yine üst segment bir giyim firması, VIP müşterilerine özel kampanya ve tekliflerini “Direct Message” özelliğini kullanarak kullanıcılara iletebilir.

Yakın dönemde bu tür marka faaliyetlerinin örneklerine rastlayacağımızı öngördüğümüz bu servis hakkında birçok kreatif fikirle karşılaşacağız muhtemelen. Size tavsiyemiz çok geçmeden buradan görüntüleyebileceğiniz yazıdan hareketle 2014 ve ötesi için Sosyal ve Dijital Pazarlama faaliyetlerinize Instagram’ı da dahil etmeniz olacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler