Instagram Videolarının İzleyici Sayısı Ölçülecek

Bugün, Instagram sosyal ağda yayınlanan videoları saymaya başlayacağını açıkladı. Bu sayede pazarlamacılar, videolarını kaç kişinin izlediği hakkında daha iyi bir fikre sahip olabilecek.

Daha öncesinde, Instagram videoları ve fotoğrafların görüntülenme sayısı gelen yorumlara ve ‘’kalplere’’ yani beğenilere göre ölçülüyordu. Facebook’un sahip olduğu ve geri bildirimin en beklenen şekilde bir görüntülemesini sağlayan bir uygulama ile videoların izlenme oranını görüntülemeye başlayan Instagram’da kullanıcılar birkaç hafta içerisinde videoların altında izlenme sayısını gösteren YouTube benzeri bir sayaç görmeye başlayacaklar. Bu sayaç hem paylaşılan videolarda hem de reklam videolarında görünecek.

instagram-video-views

Instagram, Facebook’ta olduğu gibi 3 saniye izlenen videoları izlenmiş kabul edecek. Instagram’ın bu hamlesi, pazarlamacıların bütçelerini televizyondan mobile kaydırmaları için atılmış son adımlarından bir tanesi. Geçen hafta 60 saniyelik video reklamlar yayınlama kararı alan sosyal platform, markaların gün boyunca farklı video klipler yayınlamasına izin veriyor.

Video görüntüleme, Facebook için son birkaç yıldır büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Sosyal ağ devi şirket, Eylül ayında reklam satın alma araçlarını hizmete soktu.

Twitter’ın video hizmeti Vine’ın video döngü sayacı ise bazı pazarlamacıları güvenilir bir izleme kaynağı olma konusunda şüphelendiriyor. Kaydırılabilir haber kaynağı ve 3 saniye kuralı ile birlikte Instagram videoları Vine videolarından daha değerli olacak.

instagram-video (1)

Vine videoları hangi kaynaktan gönderilirse gönderilsin, web sitelerinde ve Twitter akışında otomatik olarak oynamaya başlıyor. Instagram videoları ise yalnızca mobil uygulamada otomatik oynatılacak. Bir Instagram videosunu web sitesinden ya da bilgisayardan izlemek isteyen müşteriler, videoya tıklamak zorunda kalacak.

Bu durum, Instagram’da yer alan videolara değer katacak çünkü haber akışındaki bir video içeriğini görüntülemek için kullanıcılar sayfayı kaydırmayı durdurup videoya tıklayacaklar.

Buna rağmen, Instagram içeriklerinin büyük bir kısmını fotoğraflar oluşturuyor ve ekranı parmakla yukarı-aşağı kaydırarak görüntülenen içerikler markaların işini zorlaştırmaya devam edecek.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler