Instagramda oluşturulmuş ilk website | “IKEA PS 2014”

Instagramı şimdiye kadar görsel ağırlıklı oluşuyla markaların pazarlama fikirlerinde sıkça tercih edilen bir mecra olarak görmüştünüz. Biz de daha önceden sizlere bu mecrayı en iyi şekilde kullanmanın yollarından bahsetmiştik. Şimdiyse bu mecranın kullanımına şaşırtıcı bir yenilik getirildi. Arkasında İkea’nın olduğu bu yeniliği ilgi çekici kılansa “instagramda oluşturulmuş ilk website” özelliği taşıyor oluşu.

Instagramda website oluşturulur mu demeyin. İkea sınırlı sayıdaki PS 2014 koleksiyonunun tanıtımı için bunun yaratıcı bir yöntemini bulmuş. Üstelik bir çeşit website diyebileceğimiz bu proje instagramın sadece mevcut basit özellikleri kullanılarak oluşturulmuş. Instagramın mecra olarak seçilmesinin nedeniyse insanların ellerinden düşürmedikleri akıllı telefonları için ideal mecra olarak görülmesi.

ikea_ps_2014 instagram websitesi-

Yaratılan bu projede İkea PS 2014 hesabındaki görseller bir websiteye girmişsiniz izlenimi veriyor. Tıklanılan her resmi birer kategori sekmesi gibi düşünebilirsiniz. Bu resimler üzerinde etiketlenen ürünlerse alt kategoriler. Örneğin masalar resmine tıkladığınızda üzerinde etiketlenmiş olduğunu görebileceğiniz laptop masaları gibi kategori çeşitlerine tıklayabiliyorsunuz. Her bir ürün kategorisi için ayrı instagram hesaplarının açılmış olduğu bu projede farklı olarak websitenin içeriklerini sadece İkea hesabı oluşturmuyor. Firmanın ürününe sahip olan her müşteri ürünün fotoğrafını çekip instagram hesabında markayı etiketleyerek, oluşturulan içeriğe katkıda bulunabiliyor. Böylece kullanıcılar da projeye dahil edilmiş oluyor.

ikea_ps_2014 instagram websitesi

Instict reklam ajansıyla birlikte ortaya çıkartılan bu yaratıcı projeyle ilgili hazırlanan videoyu izleyerek daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz. Çalışmanın instagram websitesineyse buradan göz atın.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler