Instagram’ın ilk cinsiyet araştırması

Akıllı telefonu olup da Instagram hesabı olmayana artık kötü gözle baktıkları günümüzde her gün milyonlarca fotoğraf paylaşılan ve milyonlarca abonesi olan fotoğraf sosyal ağının cinsiyet dağılımında ise çok ilginç sonuçlar mevcut. Nitrogr.am tarafından yapılan araştırma, ülkelere göre Instagram kullanıcılarının cinsiyet dağılımlarını belirlerken, bunun Instagram için yapılmış ilk cinsiyet araştırması olduğunun altını çizmekte yarar var.

kadin-erkek_evenmag

Rapora göre Güney Batı Asya ve Rusya’da kadın kullanıcılarının oranı çok baskın. Ülkeler için erkek-kadın oranlarında en fazla kadın kullanıcıya sahip olan ülke yüzde 65’lik bir oranla Tayland olurken, onu Filipinler, Vietnam, Rusya ve Belarus izliyor.

Instagram kullanımında erkek kullanıcıların baskın olduğu bölge ise Orta Doğu ve Hindistan. Erkek-kadın oranlarında, en orantısız ülke ise kullanıcılarının yüzde 85’inin erkek olduğu Suudi Arabistan!

Instagram takip edilen markaların cinsiyet oranlarına geldiğimizde kadınların yüzde 53 oranında markaları daha fazla takip ettikleri görülüyor. Erkekler Instagram’da enerji içeceği firmalarıyla spor markalarını takip ederken, kadınlar daha çok kozmetik ve moda markalarını merak ediyor.

Instagram kullanıcılarının cinsiyetleri ile ilgili bilgileri ayrıntılı bir şekilde veren infografiği aşağıdan siz de inceleyebilirsiniz.

gender on instagram infographic by nitrogram

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler