İnternet Markalarına Ne Kadar Güveniyoruz?

Pek çoğumuz için Google ve Facebook’suz bir hayat düşünülemez. Biri 18, diğeri 12 yıldır varlığını sürdüren teknoloji markalarının, sosyalleşme ve alışverişte bizleri fazlasıyla geliştirdiği inkâr edilemez. Ancak, yeni bir araştırmaya göre tüketiciler bu markaları ne kadar sık kullansa ve beğense de internet markalarına büyük sorumluluklar düşüyor.

google-facebook

Kısacası, insanlar bu markalara güvenmiyor.

Prophet Danışmanlık Şirketi’nin yaptığı araştırmaya göre ne Facebook ne de Google tüketiciler tarafından ilk 10 yararlı marka arasında gösteriliyor. Hatta bu markalar ilk 50’nin içinde bile değil. Facebook, ilk 100’lük dilimde yer alıyor. Bunun sebebi ise tüketicilerin bu platformları kullanışlı ya da ilham verici bulmaması değil çünkü buluyorlar. Ancak konu, kişisel bilgilere ne olduğuna ilişkin inanç ve güvene gelince her şey dağılıyor.

facebook

Prophet’ın ortaklarından Jesse Purewal, ‘’Bu platformlar çok eğlenceli. Facebook, insanları mutlu eden 30 markanın içinde 20. sırada yer alıyor ve önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Fakat o markaya güvenmek mi? İnsanların güvendiği bir marka değil.’’ diyor.

Prophet’ın yaptığı araştırmaya göre Facebook güvenilir marka sıralamasında, yani insanların ‘’güvenebileceğim bir marka’’ diyebilecekleri arasında 133.’ü sırada geliyor ve gerilemeye de devam ediyor. Google ise bu listede 130. sırada yer alıyor.

Güven meselesi internet markaları için yeni bir konu değil. Çünkü bu markaların iş modeli kullanıcıların kolay kolay paylaşmaya yanaşmadığı bilgileri veri haline getirip biriktirmek.

MEF’in yaptığı bir araştırma sonucuna göre ise 15,000 mobil kullanıcının %49’unun uygulama indirmemesinin başlıca sebebi de güven eksikliği.

linkedin

Çevrimiçi kimlik yöneticisi MyLife’ın 2014 yılında 4,000 sosyal medya kullanıcısı ile gerçekleştirdiği ankette ‘’Kişisel bilgilerinizi paylaştığınız markalara güveniyor musunuz?’’ diye soruldu. Bu soruya katılımcıların %82,9’u ‘’Hayır’’ cevabını verdi. Aynı ankette LinkedIn’e güvenmeyenlerin oranı %67,1, Google’a güvenmeyenlerin oranı ise %52,8 çıktı. MyLife temsilcisi, konu kişisel bilgilerin yanlış ellere geçmesi olduğunda insanların tüylerinin ürperdiğini belirtti. Ayrıca bu kişilerin, bilgilerinin üçüncü partilerle nasıl paylaşıldığı konusunda da güvensiz hissettiklerini sözlerine ekledi.

Bu kategorideki teknoloji markaları, ne yazık ki belirsizlikten kaybediyor. Çünkü hemen her gün Google ve Avrupa Birliği’nin gizlilik ihlaliyle ilgili ya da Facebook’ta neyin paylaşılıp neyin paylaşılmaması gerektiğiyle ilgili bir haber görüyoruz.  Ortaya çıkan durum insanları korkutuyor.

internet-brands

Yenilenmenin şart olduğu ve birçok alternatifin bulunduğu internet dünyasında, insanların güven duymasını sağlayamamak talihsiz bir durum. Bir zamanların internet devleri arasında sayılan AOL ve MySpace gibi markalar yeniliğe ayak uyduramadıkları ve güven telkin edemedikleri için silinip gittiler ve yerlerini yeni markalara bıraktılar. Çünkü güven bağlılık anlamına geliyor ve markaların da varlığını sürdürebilmeleri için buna ihtiyacı var. Kullanıcılarına güven vermeyi başaramazsa belki bir gün Facebook’un sonu da AOL ve MySpace gibi olabilir. Peki, Facebook ve Google neden daha şeffaf olmaya çalışmıyor? Çünkü şeffaflık onlara yardım edemez.

apple

Internet markalarının gelirlerinin tamamını online kullanıcılardan elde eden Amazon, Prophet’ın Yararlı Markalar İndeksinde 7. sırada yer alıyor. Prophet’ın listesinde güven duyulan ilk 5 markanın ilki Apple, ikincisi Samsung, üçüncüsü Microsoft, dördüncüsü Netflix ve beşincisi ise Nike. Bu markalara güven duyulmasının sebebi ise bir vaatte bulunmaları ve bu vaadi yerine getirmeleri.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler