iPhone’un Pil Ömrünü Uzatmak Facebook’a Bağlı

Akıllı telefonların pil ömrünü uzatmak için sayısız yöntem var, ancak şimdi okuyacağınız yöntem ise şimdiye kadar bildiklerinizin en kolayı ve iPhone’unuzda %20 pil tasarrufu yapmanızı sağlıyor.

Yöntemi açıklıyoruz: Facebook uygulaması kullanmaya son verin.

Android Central, geçtiğimiz ay Facebook’un Android akıllı telefon pil ömrünü %20’ye kadar bir oranda kısalttığını açıklamıştı.  The Guardian yazarı Samuel Gibbs ise iPhone 6S ile bir hafta boyunca sürdürdüğü deney sayesinde %15 pil tasarrufu sağladığını açıkladı.

facebook-app-icon

Gibbs’e göre Facebook uygulaması kullanmak yerine, sosyal ağa web üzerinden, Safari tarayıcıyla girmek daha iyi bir fikir. Çünkü bu sayede ortalama %15 pil tasarrufu sağlanabiliyor. Yani pilinizdeki %15’lik şarj miktarı size kalmış oluyor ve telefonunuzu hemen şarj etmek zorunda kalmıyorsunuz. Bu tasarrufu sağlamak için ise Facebook Messenger’ı ise kaldırmanıza gerek yok.

Gibbs, başka bir iPhone kullanıcısı arkadaşının da aynı testi yaptığını, Facebook uygulamasını cihazından kaldırdığını ve Facebook’a Safari’den girerek pil ömrünü önemli ölçüde uzattığını söyledi.

iphone-battery-life

Facebook uygulamasını iPhone’dan kaldırmak yalnızca pil ömrünü uzatmakla kalmıyor, 500 megabaytlık bir alanın da (111MB uygulama, geri kalanı ise uygulamanın önbellek verileri) yeniden kazanılmasını sağlıyor.

Facebook uygulamasında yer alan – bildirimler gibi özellikler hariç –  sosyal ağın mobil web sitesi üzerinden de kullanabiliyorsunuz. ­

Web sitesinde yer almayan ‘’Şununla Paylaş’’ fonksiyonu tek kısıtlama yaşanılan nokta. Mobil sitedeyken bir fotoğrafı paylaşmak için elle ‘’post photos’’ (fotoğrafı paylaş) butonuna basmak gerekiyor.

iphone-6s-battery

İşte telefonunuzun pil ömründen şikâyetçiyseniz uygulayabileceğiniz ufak bir ipucu, Facebook uygulamasını kaldırmak… Snapchat de akıllı telefonların pilini yarın yokmuş gibi sömüren başka bir uygulama. Ancak, Snapchat uygulamasının webde kullanılabilecek bir eşdeğeri yok.

Bu ‘’gerekli’’ uygulamaları telefonunuzdan kaldırmak sizin için bir seçenek değilse şarjlı batarya kılıfı ya da telefonunuzu her yerde şarj edebilmek için taşınabilir şarj üniteleri kullanabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler