İşletmenizi Güvenilir Hale Getirmenin 5 Yolu

Genellikle küçük işletmeler büyük işletmelerle mücadele etmenin bir dezavantaj olduğunu hisseder ve müşterilerin de daha küçük bir rakiplere güvenmektense her zaman daha büyük bir şirkete güven duyacaklarını düşünür.

Buna rağmen, küçük işletmelerin müşterilerini küçük şirketlerin de güvenilir olabileceğine ikna ettikten sonra daha büyük rakiplerinden korkmasına gerek kalmaz.

Çoğu insan, güvenilirliğin marka çalışması ve reklamcılığa büyük miktarda para harcanmasıyla birlikte oluştuğunu düşünür. Aslına bakarsanız bu bir bakıma doğrudur. Ancak küçük işletmeler daha ucuz ve doğal yollardan uygulaması kolay 5 taktikle güvenilirlik sağlanabilir.

1- Tavsiye Yoluyla

Tavsiye, neredeyse hiçbir maliyeti olmayan fakat güvenilirlik açısından size geri dönüşü yüksek bir şeydir. Ürün ya da hizmetlerinizi müşterilerinizin başkalarına tavsiye etmesini istiyorsanız tek yapmanız gereken var olan müşterilerinizin sizin ürün/hizmetlerinizi kullanmak isteyebilecek bir tanıdıkları ya da yakınları olup olmadığını öğrenmek. Ancak onlardan bu kişilere ulaşabileceğiniz bilgileri istemeyin. Müşterinizden bu potansiyel müşterilerinize bilgilendirici bir email göndermesini ve bu mailin bir kopyasını da size göndermelerini rica edin.

recommendation

Bunun işletmenize ve size üç önemli katkısı olacaktır. 1.’si sizi bir konuşma içine sokacaktır 2.’si email adresinizin güvenilir olduğunu doğrulayıp sizi beyaz listede gösterecektir 3.’sü birinin referansıyla karşınızdaki kişiyle iletişim kurduğunuz konusundaki şüpheleri ortadan kaldıracaktır ve ‘’Sizinle iletişim kurmamızı Ali Bey önerdi’’ gibi bir cümle kurmanızı engelleyecektir.

Daha da önemlisi, var olan bir müşteriniz sizi potansiyel bir müşteriye önerdiğinde otomatik olarak güvenirliğiniz artacaktır çünkü sizi tavsiye eden kişi iş ilişkilerini sizi tanıtmak adına tehlikeye atacaktır. Bu hafife alınacak bir şey değil.

2- Müşteri Referansı

Referanslar, ürünlerinizi kullandıktan, hizmetinizi aldıktan sonra memnun kalan ve bu memnuniyetini kısa bildiriler şeklinde herkese açık bir şekilde paylaşan heyecanlı müşterilerinizden elde edeceğiniz bir görüş yazısıdır. Web sitenizde bu tür yazıları öne çıkarabilirsiniz. Tavsiyeyle aynı görevi gören referans yazıları daha az kişisel ve samimi bulunduğundan dolayı daha az etkilidir.

customer-testimonials

İyi bir referans almak için, muhtemel müşterilerinizin sizin ürün ya da hizmetlerinizi almadan önce sorabilecekleri soruları düşünün ve müşterilerinizden bu sorulara cevap olacak nitelikte alıntılar yapın. Örneğin: ‘’İpek, yalnızca zamanında hizmet almadı, anında teknik hizmet de aldı.’’

Önemli: Anonim referanslar güvenirliğinizi düşürür. Eğer müşteriniz herkese açık olarak paylaşılacak bir referans istemiyorsa; referans yazısını siz yazabilirsiniz ve müşterinin adını bu yazıda geçirmezsiniz.

3- İyi Yazılmış Başarı Öyküleri

Şirketlerin başarı öyküleri, referansların öykü biçiminde yazılmasıyla oluşur. Var olan müşterilerinizin önceki ve sonraki durumları arasında amacına ulaşmasında ya da problemini çözmede ne kadar başarılı olduğunuzu tarif eder. Buradaki en önemli nokta, öykü ve anlatım biçimidir.

success

Güvenilirliği artıracak başarı öyküleri 1.’si amacına uygun, 2.’si etkili olmalıdır. Amaca uygun bir başarı öyküsü oluşturmak için müşterilerin ilgisini çekmek istediğiniz bir amaç ya da problem belirleyin.

Etkili bir başarı öyküsü yaratmak için ise şirketinizin kurumsal kimliği ile ilgili bilgilerden kaçınmalı, müşterilerinizi ürün/hizmetlerinizin insanların hayatını, kariyerini nasıl değiştirdiği hakkında öncesi ve sonrası şeklinde bir yolculuğa çıkarmalısınız. Ufak bir ipucu: Bu iş için iş dünyasından bir yazar yerine kısa öyküler yazan bir yazarı işe alın.

4- Kolay Gezilebilir Bir Web Sitesi

Web siteniz üzerinden reklam gelirleri için içerik sağlamıyorsanız ya da çevrimiçi ürün satışı yapmıyorsanız sitenizin sade ve direkt olması önemli.

shop-cart

Web sitenize kolay bir mesaj yükleyin ve bu mesajı referans yazılarıyla ve basit bir call to action (eyleme çağrı) butonuyla tamamlayın. Sayfa düzeninin ve kullanımın kolay olmasına özen gösterin, konuyla ilgisi olmayan ekstra içerikleri sitenizden kaldırın ve sitenizi kötü yazılmış blog içerikleriyle doldurmayın.

Alakasız içeriklerle, Google reklamlarıyla, menü butonlarıyla dolu, karma karışık bir web sitesi güven kaybetmenize sebep olur. Amaca yönelik bir site ise güven kazanmanıza yardım eder.

5- Az Sayıda Yararlı İçerik

Popüler inanışın aksine, iyi bir içerik pazarlaması web sitenizi birçok alakasız bilgiyle doldurarak yapılmaz. Bunun yerine daha küçük miktarda bilgiyi isteğe bağlı olarak paylaşabilirsiniz. Bir bilgi paylaşmayı teklif edin, bilgiyi insanlara zorla kakalamaya çalışmayın. Ücretsiz bir e-book oluşturmak iyi bir fikir olabilir ama siteye girer girmez oynamaya başlayan bir video ise kötü bir fikirdir çünkü güvenilir markalar asla ısrarcı davranmaz.

content-marketing-buyer-journey

Az ve öz kelime kullanın. Hiç kimse ağır jargonlarla dolu dokümanlarla boğuşmak istemez. İş dünyasında, gereksiz laf kalabalığı yapmak güvenilirlik kazanmanın en büyük düşmanlarından biridir ve güvenilir markalar bunun ne kadar doğru olduğunu bilir.

İçeriklerin müşteriyle ilgili olmasına özen gösterin. Ürününüzü ya da hizmetinizi tanıtmak genellikle alakasızdır. Bunun yerine her zaman herkesle ilgili olan yeni bir fikir veya teknolojinin müşterinin hayatını, kariyerini nasıl geliştirebileceğini anlatın.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler