iTunes 12 kullanım rehberi

itunes music

iTunes nedir, nasıl kullanılır?

Konu sahip olduğunuz müzikleri, filmleri, TV dizilerini ve diğer medyayı organize etmek olduğunda iTunes koleksiyonunuzu düzenli tutmanız ve hangi tür müzik dinlemek istediğinize karar vermeniz açısından güçlü özelliklere sahip.

Çalma listelerini elle oluşturabileceğiniz gibi, birkaç kriteri yerine getirmeniz halinde örneğin, 90’lara ait dört ya da beş yıldızla derecelendirdiğiniz parçaları iTunes binlerce parçanın bulunduğu müzik kitaplığınızdan seçip karşınıza çıkarabiliyor ve böylece zahmetten kurtuluyorsunuz.

iTunes içerisindeyken iTunes Store’dan (iTunes Mağazası) müzik satın alabilirsiniz. Store’un ilk sayfasında ‘Single of the Week’i (haftanın single’ını) ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Başka müzikler satın almak için ise banka kartı gibi bir ödeme metodu eklemelisiniz.

Müzik CD’lerini kendi kitaplığınıza aktarabilirsiniz böylece bir şarkı dinlemek için CD çalmanıza gerek kalmaz. Ancak muhtemelen son dönemde piyasaya çıkan birçok Mac ve ince tasarım Apple laptop için, günümüzde artık çok da pahalı olmayan harici bir CD sürücüye ihtiyaç duyacaksınız. iTunes kitaplığındaki müziklerinizi iPod ya da diğer i OS cihazlara aktarabilirsiniz ve Mac’inizden uzaktayken bile bu müziklere ulaşabilirsiniz.

İşte bilmeniz gereken iTunes özellikleri:

1- Parça ya da albüm satın alma

itunes1

iTunes Store’a giriş yaptığınızdan emin olun. Oturum açmak için arama çubuğunun sol tarafında yer alan Oturum Aç kısmına Apple ID detaylarınızı girin. Hesabınıza bir kredi kartı tanımlayın daha sonrasında satın almak istediğiniz parça veya albüm fiyatına tıklayın ve ID’nize ait şifreyi girerek satın alımı tamamlayın.

2- İndirmeleri Gözlemleme

itunes2

Müzik gibi ögeler kısa sürede indirilecektir ancak video indirmek biraz zaman alabilir. İndirilenleri görmek için ve yüklemelere ara vermek ya da durdurmak için arama çubuğunun sağ tarafındaki tuşa basın ve yüklemesi tamamlanan indirmelerin sırasını değiştirmek için üstlerine tıklayıp sürükleyin.

3- Otomatik İndirme

itunes3

iTunes’dan > Preferences (Tercihler), oradan ise yeni bir pencere açarak Store’a girin. iPhone ile satın aldığınız multimedya bu şekilde Mac’inize otomatik olarak yüklenecektir.

iOS’ta ise > Settings (Ayarlar), iTunes ve App Store’a girerek Mac üstünden yaptığınız satın alımları görebilirsiniz.

4- CD’den şarkı aktarma

 itunes4

Bilgisayar ya da laptopunuzun dâhili ya da harici CD sürücüsüne bir CD yerleştirin. iTunes, CD’deki şarkıların adını çevrim içi olarak aramaya başlayacaktır. Eğer şarkı adı bulunamazsa şarkı numarasını seçip şarkıyla ilgili detayları elinizle ekleyebilirsiniz. Veya şarkıya sağ tıklayıp Get Info (Bilgi Al) seçeneği ile bütün detayları ekleyebilirsiniz.

5- CD İçeriğini iTunes’a kaydetme

 itunes5

Eğer CD’ye ait detaylı bilgi çevrim içi olarak bulunamazsa Options (Seçenekler) menüsünden bilgileri elle girdiğiniz şekilde Import CD’ye basarak kaydedin ve bu CD’yi başka bir zaman tekrar iTunes’a aktarırken aynı sorunu yaşamak istemiyorsanız kaydedilmesini istediğiniz formatı ve kaliteyi seçip OK’e basın. AAC ve iTunes Plus aynı kalitededir.

6- Diğer dijital müzikler

itunes6

Diğer yerlerden indirilen ve kopyalama koruması olmayan AAC ve MP3 formatlı dosyaları iTunes’a aktarmak için iTunes ikonuna sürükleyip bırakmanız yeterli. Bu dosyalar kitaplığınıza kopyalanacak ve iTunes > Preferences (Özellikler) > Advanced (Gelişmiş) altında bulunabilecek.

7- Kitaplıkta arama yapma

itunes7

Kitaplığınızda çok fazla müzik yer alıyorsa ve o an aklınıza gelen parçayı bulmak istiyorsanız arama çubuğuna şarkının, sanatçının ya da grubun adını yazabilirsiniz. Çıkan sonuçlara bir kez tıklarsanız şarkıyı görüntülersiniz, iki kez tıklarsanız şarkıyı çalmaya başlarsınız. Daha detaylı arama yapmak için büyüteç ikonuna tıklayıp Search Entire Library (Tüm Kitaplıkta Ara) seçeneğini seçebilirsiniz veya arama kriterlerine göre bu seçeneği yanındaki tik işaretini kaldırarak etkisiz hale getirebilirsiniz.

8- Playlist (çalma listesi) oluşturma

itunes8

Bir çalma listesi oluşturmak için sırasıyla File (Dosya) > New (Yeni) > Playlist (Çalma Listesi) oluştur seçeneklerini seçin. Ardından çalma listesine eklemek istediğiniz şarkıya sağ tıklayın, çalma listesinin üstüne sürükleyip bırakın.

Smart Playlist (Akıllı Çalma Listesi) içerikleriyse parçaların yılları ve kaç yıldızla oylandığına göre oluşur.

9- Daha sonra hangi parçanın çalacağını belirleme

 itunes9

Bir parçanın ardından ne çalacağını öğrenmek istiyorsanız çalma ekranın sağ kısmındaki ikona tıklayın. Başka bir parça eklemek için bu ikona sağ tıklayın ve Add to Up Next seçeneğini seçin. Ya da birkaç farklı parçayı çalma ekranına sürükleyip bırakın.

10- Genius Playlist özelliği

itunes10

Eğer dinleme alışkanlıklarınızın detayını Apple’a göndermek istiyorsanız Store > Genius seçeneğini seçin. Göndereceğiniz geri bildirim sayesinde milyonlarca insan için daha üstün olarak tabir edebileceğimiz çalma listeleri yani Genius Playlist’ler oluşturuluyor.

11- Genius Mix’ler

 itunes11

Genius verileri, müzik türlerine göre eşleşen mix’ler yaratmak için de kullanılıyor. Bu mix’lere ulaşmak için Playlist (Çalma Listesi) görünümünü seçtikten sonra Genius Mixes’i seçmeniz ardından çalmak istediğiniz mix’in üstüne gelip çift tıklamanız gerekiyor. Mix’in adını değiştirmek için istediğiniz bir tanesinin üstüne tıklayın ve adını değiştirin. Üzerine sağ tıkladıktan sonra ise mix’i kaldırabilirsiniz.

12- MiniPlayer

itunes12

Çalma ekranındayken çalmakta olan bir parçanın kapak fotoğrafına tıklayın ve geniş pencereyi MiniPlayer’a çevirin. MiniPlayer’dayken sanatçı, albüm ya da şarkı aramak için Command + F tuşlarına basın ve sol taraftaki + tuşuyla sıradaki şarkılar arasına istediklerinizi ekleyin.

13- Cihazınıza medya kopyalama

itunes13

iPod’unuzu ya da diğer iOS cihazınızı bağladıktan sonra iTunes ikonuna tıklayın. Yan sekmeden kategori seçerek neleri kopyalamak istiyorsanız seçin. Apply (Uygula) tuşuna bastıktan sonra Sync tuşuyla senkronizasyona başlayın.

Bu işlemi, Summary’den elle medya yönet şeklinde yapabilirsiniz. Seçtiğiniz müzikleri sürükleyip cihazınıza bırakabilirsiniz.

14- iTunes Match özelliği

itunes14

Abonelik için müzik kütüphanenizdeki şarkılar, hatta sizin ekledikleriniz iTunes Match özelliği ile bütün cihazlarınız için erişilebilir hale geliyor. Eğer bir parça App Store’da bulunmuyorsa, sizdeki orijinal kopya paylaşılabiliyor. Bu özelliği aktif hale getirmek için Store’u ve ardından Turn On iTunes Match özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor.

15- Home Sharing özelliği

itunes 15

Home Sharing (Ev Paylaşımı) özelliği ile kitaplığınızdaki medyayı ağınızdaki dört farklı Mac ya da iOS cihaza kadar farklı cihazla paylaşabiliyorsunuz.

Mac cihazlarda File (Dosya) > Home Sharing > Turn On (Aç) ile Apple ID’nizi girdikten sonra, iOS’ta ise Settings (Ayarlar) >  Music ve yine aynı detayları ekleyerek Home Sharing’i aktive edebiliyorsunuz.

16- Family Sharing özelliği

itunes16

Altı farklı Apple ID’yi ödeme metodu veya birbirinizin satın almaları için kullanabiliyorsunuz. Family Sharing (Aile Paylaşımı) sayesinde çocuğunuzun satın alma taleplerini de görüntüleyebiliyorsunuz. Mac cihazlardan iCloud hesabınızla bağlandıktan sonra System Preferences (Sistem Tercihleri) >iCloud > Set Up Family ile bu özelliği kullanabiliyorsunuz.

17- Beats radyo istasyonu dinleme

itunes17

Müzik görünümüne geçtikten sonra ekranın üst kısmına yakın bir yerde yer alan Radio özelliğine tıklayın. iTunes’un en önemli parçalarından biri olan radyo özelliği Beats 1’ı karşınızda bulacaksınız. Bu özelliği kullanmak için Apple Music üyeliğine gerek de olmadığını da hatırlatalım.

‘Listen Now’ (Şimdi Dinle) tuşuna basıp Beats radyo dinlemeye başladıktan sonra Beats banner’ına tıklayıp şu an ne çaldığını, birkaç saat içinde neler çalacağını ve başlayacak programları görebilirsiniz.

Apple, Beats’in yalnızca bir müzik türüne adanmış bir radyo olmadığını söylüyor. İstediğiniz tarzda parçalar duyamazsanız verilen telefon numaralarını arayıp istek şarkınızın çalınmasını sağlayabiliyorsunuz.

18- Sanatçılarla bağlantı kurma

itunes18

iTunes’daki Connect (Bağlantı) sayfası, hayranı olduğunuz sanatçıların yayınladığı şeyleri okumanız, dinlemeniz ve onlardan gelen güncellemeleri görebilmenizi sağlıyor. Beats’de olduğu gibi abonelik gerektirmeyen bu özellikle orada yer alan müzikleri kitaplığınıza ekleyemiyorsunuz.

Apple Music’ten satın aldığınız bir şarkı da bir albüm de olsa bu sanatçıları otomatik olarak takip edebiliyorsunuz.

Takip ettiğiniz kişilerde değişiklik yapmak istiyorsanız, durum bölümünün sağ kısmında yer alan siluet benzeri ikona ve ardından Following’e (Takip edilenler) tıklayın. Sanatçıları, Apple kütüphanesinden kendi kütüphanenize müzik eklediğinizde de takip edeceksiniz. Bunu engellemek için ise aynı menüden Automatically Follow Artist (Sanatçıyı Otomatik Olarak Takip Et) kısmını etkisiz hale getirmeniz gerekiyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler