Konum Merkezli 6 Önemli Sosyal Medya Aracı

konum tabanlı servisler

Sosyal medyadaki yerel müşterilere ulaşmak mı istiyorsunuz?

İşletmenize yakın yerlerde yapılan çevrim içi konuşmaları mı görüntülüyorsunuz?

Coğrafi konuma özel medya görüntüleme araçları, işletmelerin mağazalara yakın müşterilerle etkileşime geçmesini sağlıyor.

Bu yazımızda yerel sosyal medya pazarlaması yapabilmeniz için altı konum merkezli görüntüleme aracını sizler için inceledik.

location-based-marketing

Konum tabanlı görüntüleme araçlarını niçin kullanmalıyız?

Coğrafi konum tabanlı görüntüleme araçları, konvansiyonel anahtar kelime tabanlı görüntüleme araçlarından birçok açıdan farklıdır. Bu araçlar, belirli bir konumda neler olup bittiğinin açık bir resmini çizer ve yerel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra oluşturduğunuz yerel toplulukla daha iyi iletişim kurmanızı, sosyal medyada insanları etkileyen yerel kişilerle bağlantıya geçebilmenizi ve yerel hashtag’lerden daha güçlü etkiler almanızı sağlar.

Eğer bir şirketin farklı bölgelerdeki sosyal medya işlerini yürütüyorsanız işte karşınızda bilmeniz gereken bazı mükemmel araçlar:

1- Gerçek zamanlı feed’leri Geofeedia ile arayın

geofeedia1

Geofeedia, gerçek zamanlı sosyal feed’leri konum tabanlı olarak dünya çapında arayabilmenize yardımcı olur. Aynı zamanda size arşivlemeniz, sergilemeniz ve paylaşabilmeniz için çoklu konum bilgisi de verir.

Bir müşteri alanı belirleyin ya da Geofeedia’nın dijital haritasına bir adres girin. Araç, bu bölgede paylaşılmış bütün sosyal içeriklerini karşınıza getirecektir. Geofeedia’nın önceliği konum olsa da, anahtar kelimeler, zaman, tarih, kullanıcı ve daha fazla filtre ile aralarında Facebook, Instagram, Twitter, Flickr ve YouTube’un bulunduğu birçok farklı sosyal medya kanalında arama yapabilirsiniz.

O bölgedeki son trendleri öğrenebilirsiniz ve doğru anahtar kelimeleri ve hashtag’leri belirleyerek kendi sosyal konuşmalarınıza dâhil edebilirsiniz.

Geofeedia, pek çok farklı sektöre özel sosyal medya görüntüleme çözümleri sunuyor. Fiyatlandırma ise hangi özellikleri isteyip istemediğinize ve hangi konumları görüntülemek istediğinize göre değişiklik gösteriyor.

2- WeLink ile müşterilerle bağlantıya geçin ve hedef kitle belirleyin

welink

Keskin bir sosyal medya görüntüleme hizmeti arıyorsanız WeLink sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Bu araç, hedef kitle reklamlar ve belirlenen sosyal medya kanallarında yer alan anlık tekliflerle potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanıza yarıyor.

Kullanması gayet basit olan WeLink, anahtar kelime görüntüleme yapısını coğrafi konum tabanlı görüntülemeyle birleştiriyor ve işletmelere konum merkezli sosyal görüntüleme çözümleri sunuyor. Bu melez yapı, hücresel veri madenciliğini ve WiFi’ı seçtiğiniz bölgedeki sosyal konuşmaları görüntülemek üzere kullanıyor. Bu araç sayesinde, dilediğiniz sosyal medya kanallarından dilediğiniz feed’leri bir araya getirebilirsiniz. WeLink’i etkinlik yönetimi, perakende, alışveriş merkezi, havayolları, konaklama, spor takımları, stadyumlar, okullar, güvenlik, hukuk ve daha birçok alanda kullanabilirsiniz. WeLink, kullanmak istediğiniz özelliklere göre fiyatlandırma yapıyor.

3- Sysomos ile yükselen trendlere kulak verin

sysomos1

Sysomos, yerel olarak nelerin trend haline geldiğini görüntülemenize ve müşterilerinizin nelerden bahsettiğini anlamanıza yardım eden bir araç. Bu araç sayesinde, sosyal medyada yerel olarak etkili olan kişilerin içeriklerini keşfedebilir ve derinlemesine inceleyebilirsiniz.

Facebook, Twitter, Google +, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarından dijtal içerikler toplayan Sysomos, blog ve forumlardan da içerik topluyor. Topladığı içerikleri yüksek algılama ve harekete geçilebilir veriler eşliğinde tek bir platformda birleştiriyor.

Dijital konuşmaları anahtar kelime ve demografik bilgilerle filtreleyebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde belli bir yaş grubu ya da cinsiyete ait müşteriler hakkında daha detaylı verilere sahip olabiliyorsunuz. Hedef kitlenizin özellikle ilgisini çeken konuları, trendleri, markaları keşfedin ve bu alanları temel alan pazarlama kampanyaları düzenleyin.

Sysomos’un konum tabanlı diğer sosyal medya araçlarından birkaç yönüyle ayrıldığını belirtelim. Araç, hemen hemen her konuda gerçek zamanlı paylaşılan ve daha önce paylaşılmış içerikleri topluyor. Buna ek olarak markanızı ilgilendiren konuları yani kullanıcıların ürününüzle, hizmetinizle ilgili neler konuştuğunu görüntülemenizi sağlıyor. Sysomos, yazılım lisansları için aylık ücretlendirme yapıyor.

4- MomentFeed ile sosyal verileri toplayın

momentfeed

MomentFeed, dünyadaki Pizza Hut, Burger King, Old Spaghetti Factory, AT&T, Disney, Coffee Bean ve Starbucks gibi en popüler ve akıllı markaların güvenerek kullandığı en yaygın araçlardan bir tanesi. Bu uluslararası markalar, MomentFeed’i yerel müşterileriyle anlamlı bir biçimde iletişime geçmek için kullanıyor. Bu platform, dijital varlığınızı ve kimliğinizi oluşturan içerikleri yerel olduğu kadar ulusal ve uluslararası boyutta da yakalamaya yarıyor. Örneğin, Facebook’taki yerel sosyal verilerinizi bir araya getiriyor, sayfa görüntülenme ve derecelendirmelerini değerlendirerek hedef kitlenize yönelik pazarlama kampanyaları hazırlamanıza yardımcı oluyor. Aracın analitik ölçümlemeleri de rekabete dayalı bilgiler sunduğu için satışın her aşamasındaki performansınızı görüntüleyebiliyorsunuz.

MomentFeed, işletmelere hedeflerine en uygun maliyetle ulaşmaları için çözümler sunuyor.

5- Müşteri deneyimini Venuelabs ile ölçün

venuerank-by-venuelabs

Konum tabanlı sosyal medya görüntüleme sektörünün öncülerinden biri olan ve Groupon tarafından satın alınan Venuelabs, 2009’dan beri bu alanda hizmet veriyor.

Venuelabs, yerel müşterileri deneyimlerini ilgi çekici içgörüler ile birlikte ölçüyor. İşletmeler bu aracı, daha etkili pazarlama kampanyaları yaratmak için rahatlıkla kullanabilir. Perakende sektörü, restoranlar ve Original Joe’s, Sunburst Hospitality, American Golf, Albertsons gibi konaklama sektörüne hizmet veren şirketler yerel topluluklarına katılan müşterileri anlamak ve topluluğun büyümesini sağlayıp gözlem yapmak için bu aracı kullanıyor.

Müşteri deneyimini ölçen bu araç, konum merkezli big-data’yı (büyük veri) dijital sinyallere dönüştürüyor ve harekete geçilir içgörülerle birleştiriyor. Ayrıca Venuelabs, yerel aramaları etkiliyor ve markanın hedef kitleye gösterdiği yerel içerik ve promosyonların keşfedilmesini sağlıyor.

Venuelabs’ın bir de AboutLocal adında küçük işletmelere verdiği bir hizmet bulunuyor. Bu hizmetle birlikte, mağazanızdan alışveriş yapan müşterileri analiz edebiliyorsunuz. Aracın ücretsiz bir temel hesabı bulunuyor isterseniz alacağınız hizmete göre bu hesabı yükseltebiliyorsunuz.

6- Local Measure ile kullanıcıların ürettiği içerikleri keşfedin

localmeasure

Local Measure, kullanıcı deneyimini marka savunuculuğu ve analizler ile artırmanızı ve müşterilerinizin neler hakkında konuştuğunu öğrenmenize yardımcı oluyor.

İşletmenizin bulunduğu yerde paylaşılan fotoğraf, video, yorum ve değerlendirmeleri bulmanıza yardımcı olan bu aracı, ihtiyaç duyduğunuz içerik bazlı ihtiyaçlarınıza göre filtreleyebiliyorsunuz. Local Measure’a göre şirketin dışa dönük yüzü yani müşteri temsilcileri, müşterilerden gelen geri dönüşün %80’ini kaçırıyor. Ve Local Measure da işte tam bu noktada devreye giriyor.

Var olan son trendler hakkında değerli içgörülere sahip olmak, müşterilerinizin düşüncelerini ve markanızın performansını konum merkezli olarak anlamak için bu aracı kullanabilirsiniz. Local Measure ayrıca uygulamalarınızda, web sitenizde, sosyal ve dijital ekranınızda üst sıralarda yer alarak öne çıkan kullanıcı tarafından geliştirilen içerikleri görmenizi ve gerçek ziyaretçilerinizin deneyimlerini anlamanızı sağlıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler