Köpekbalıkları Twitter’dan ben geliyorum diyor

kopekbaligi_tweet_haber

Okyanuslara kıyısı olan kıtaların en büyük sorunlarından biri sahilde yüzen insanları tehdit eden köpekbalıkları olurken, her sene serinlemek isteyen onlarca insan bu yüzden istenmeyen tehlikelerle karşı karşıya geliyor.

shark_twitter_uyarı_alert

Bunun için çeşitli projeler üreten bilim insanlarının yeni projesi ise Twitter üzerinden insanları uyarmak üzerine. Batı Avustralya’da 320’den fazla köpekbalığına yerleştirilen vericiler sayesinde artık köpekbalıkları sahile yaklaştıklarında tweet atarak ben geliyorum diyecek. Sahillerdeki alıcıların 1 KM yakınına yaklaşan köpekbalıkları, Batı Avustralya Sörf Hayat Koruma (Surf Life Saving Western Australia / SLSWA) derneğinin Twitter hesabından ileti gönderiyor. İleti üzerine sahildeki yetkililer sörfçüleri ve yüzücüleri uyararak tehlikeleri en aza indirmeyi planlıyor. Gelen iletilerde köpekbalıklarının cinsinden, boyutuna kadar tüm bilgiler bulunurken konumları da belirnebiliyor.

kopekbaligi tweetkopkebaligi1 tweet

Hayatımızın her anına giren sosyal ağların insanların hayatına nasıl etki edebileceğinin güzel bir örneğini oluşturan sistem şimdiye kadar başarılı bir şekilde çalışmış. Bakalım köpekbalıkları bu sisteme ne kadar uyacaklar. Kim bilir belki de aralarından bir “fenomen” çıkartırlar, ne dersiniz?

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler