LinkedIn, eğitim firması lynda.com’u satın aldı

 LinkedIn

LinkedIn, şimdiye kadarki en büyük şirket alımını gerçekleştirdi ve 1.5 milyar dolara online eğitim firması lynda.com’u satın aldı.

Yeni anlaşma, LinkedIn’e yeni bir gelir kaynağı olacağa benziyor çünkü web tabanlı eğitim programlarıyla ve oluşturduğu sosyal ağ ile kullanıcılara profesyonel bağlantıların ötesinde özellikler sunan lynda.com, başlı başına oldukça kâr getiren bir firma.

LinkedIn yetkilileri uzun süredir lynda.com’u takipte olduklarını, yüksek kaliteli, yetenek bazlı ve gelişim sağlayan içeriğin LinkedIn kullanıcıları için ulaşılabilir olmasını istediklerini ve bu sistemin platformlarının temel parçalarından birini oluşturması gerektiğini belirtiyorlar.

Satın alımın yüzde 52’si nakit para, yüzde 48’i ise LinkedIn hisseleriyle gerçekleştirildi.

1995 yılında kurulan lynda.com kullanıcılarına üyelik sistemiyle web tasarım, senaryo yazarlığı, veri tabanı yönetimi ve iç mimari tasarımı gibi geniş bir alanda eğitimler veriyordu. Kurulduğu ilk 13 sene boyunca fazla kâr edemeyen firma, 2013 yılında 103 milyon dolar gelir elde etti. 2015 yılında ise lynda.com’un geliri 186 milyon dolara ulaştı.

Lynda.com, becerilerini geliştirmek isteyen bireylere hitap eden fakat aynı zamanda da iş dünyasına olduğu kadar, toplumsal ve devlete bağlı kuruluşlarına da hizmet veriyordu. Time Warner ve Patagonia şirketleri lynda.com’un müşterileri arasında yer alıyordu.

LinkedIn, var olan hizmetlerinin yanına eğitimi de ekleyerek iş arayan kişilerin platformu bu sebepten dolayı da ziyaret etmesini sağlamış olacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler