LinkedIn Profiliyle Etki Yaratmanın 3 Yöntemi

LinkedIn profilinizi yeterli buluyor musunuz?

Şirketinizin rolünü destekleyen bir yapı oluşturmak ister misiniz?

Pek çok insan LinkedIn’i iş arayanlar, satış personelleri ve İK’cıların kullandığı bir mecra olarak düşüne dursun LinkedIn çalışanların edindiği iş rolü üzerinde etki yaratabilecek bir uygulama.

Bu yazımızda LinkedIn’de var olmanın görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi hem kendi adınıza hem de işletmeniz adına nasıl artıracağına dair 3 ipucu bulacaksınız.

linkedin 3

1- Kişisel Mesajınızı Şirketinizin Vermek İstediği Mesajla Birleştirin

Sosyal medyadaki LinkedIn profiliniz benzersizdir çünkü hem sizin kişisel bilgilerinizi içeren hem de profesyonel anlamdaki aktivitelerinizi içeren ve çalışanlarınızın çevrim içi olarak varlık gösterdiği bir profildir.

Birçok şirket, çalışanları hakkındaki sosyal medya yaklaşımlarında sınıfta kalır çünkü tepeden inme bir sistem kullanır ve çalışanlarını ‘’bu kurumsal pazarlama kopyasını profiline koy’’ ya da ‘’bu durum güncellemesini paylaş’’ şeklinde yönlendirirler ve insanlar buna anlaşılabilir bir şekilde karşı çıkar.

Fakat çalışanlarınızın marka hakkındaki görüşlerini almak daha iyi bir yöntemdir ve size bu konuda yardımcı olabilir. Çünkü profesyonel hayatınızda size değer katan şeylerin başında size eşlik eden ekip arkadaşlarınız gelir. Daha geniş bir mesaj oluşturmak yeteneklerinizi ve güvenilirliğinizi artırır.

Eğer şirketin kurumsal pazarlama politikasını web sitesinden alıp profilinize kopyalarsanız profiliniz soğuk ve güvenilmez görünür. Bu yazının içinden anahtar sözcükleri ve fikirleri çekip alabilirseniz vermek istediğiniz mesajı güçlendirirsiniz. Şirketler, verdikleri mesajlarla iletişim kurabilmenin en geçerli yolunu bulabilmek için oldukça fazla vakit ve para harcarlar. Siz de bu mücadelenin bir kısmında yer alabilirsiniz.

df-linkedin-summary

Yukarıdaki paragraf, Dell’in yöneticisinin LinkedIn profilinden alındı. Bizce şirketin odaklandığı noktalar ile kişisel görüşün ustaca birleştirildiği çok güzel bir örnek.

Şirketinizin Dışa Dönük Yüzünü Temsil Eden Ekibe Destek Olun

Günlük iş akışınızda müşteri ve potansiyel müşterilerle ilgilenmiyor olabilirsiniz ancak şirketinizde birileri bu görevi yapıyor. Çevrim içi açısından yaklaşacak olursak, profiliniz yalnızca bir tık uzaklıkta. Meslektaşlarınızın profillerini inceleyin ve verdikleri mesajlarda nelere dikkat ettiklerini inceleyin.

LinkedIn’deki bir takım araçları kullanarak ekip arkadaşlarınıza biraz sevgi göstermek güzel bir yöntem. İş arkadaşlarınızın sistemdeki diğer kişilere (başka bir deyişle sizin de önem verdiğiniz kişilere) daha iyi görünmesini istiyorsanız yayınladıkları içerikleri ‘’Beğen’’ ve ‘’Paylaş’’ butonlarını kullanarak beğenin ve paylaşın. Böylece sizin ve meslektaşlarınızın vermek istediği mesajı daha geniş kitlelere yayabilirsiniz.

2- Rolünüzü Açıkça Belirleyin

Birlikte çalıştığınız insanların sizin ne yaptığınızı bildiğini sanmayın çünkü genellikle bilmiyorlar. Şirket büyüyüp genişledikçe iş arkadaşlarınızın sahip olduğunuz deneyimleri ve edindiğiniz becerileri bilmesine fırsat kalmıyor. İster profilinizde ister durum güncellemelerinizde size özgü bakış açısını yansıtmaya çalışın. Böylece diğerleri de onlara hangi konuda yardımcı olabileceğinizi öğrenebilirler.

Satış personeli ya da işe alım süreçlerini yöneten biri değilseniz sosyal medya aktiviteleriniz ve sizi takip edenler arasında direkt bir bağ olmayabilir fakat vermek istediğiniz mesaj özünde açık ve net olmalıdır. Hizmet verdiğiniz insanları düşünün ve onlarla gerekli bilgiler paylaşın.

linkedin 1

Hedef Kitlenizle Bağlantı Kurun

LinkedIn arkadaşlarınız, desteklediğiniz iş arkadaşlarınızdan, müşterilerinizden, güven duyduğunuz ortaklarınızdan oluşuyor olabilir. Çevrim içi olarak kimlerle konuşmak istediğinize karar vermelisiniz.

Profilinizde hitap ettiğiniz kişilere yönelik aydınlatıcı anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Bunun insanlar için bir SEO olduğunu düşünün. Örneğin, bir firmanın finans servisinde uyum görevlisi olarak çalışıyorsunuz ve çalışanlarınız yasanın her zaman doğru kısmında yer almasını istiyorsunuz. Bu düşünceyi profilinizin başlığında ya da deneyimler bölümünde kullanabilirsiniz.

Fikirlerinizi Yayınlayın

LinkedIn Publisher ile uzun içerikler yayınlamak, şirket içi çalışanlar için harika bir fırsat. Daha da önemlisi LinkedIn’de bir içerik paylaştığınız zaman günlük işlerinizden uzaklaşmak zorunda kalmıyorsunuz ancak diğer bazı sosyal mecralardayken dikkatiniz büyük ölçüde dağılabiliyor.

3- Erişiminizi Artırın

LinkedIn’in bir faydası da gizli kalmış bağlantılarınızı açığa çıkartmasıdır. Kaynaklarla ve fikirlerle bağlantı kurmak genellikle şans işidir fakat LinkedIn’le yüzbinlerce hatta milyonlarca kişi, kurum ve işletmeyle yalnızca birkaç tıkla bağlantı kurabilirsiniz.

İç ve dış bağlantılarla iletişime geçtikçe bu ağ içinde bir köprü haline geleceksiniz ve daha başka iş fırsatları için açık hale geleceksiniz.

Ancak böyle bir ağın nimetlerinden yararlanmak için uygulamayı aktif olarak kullanmanız gerekiyor. Kendi ağınızı kurmak ve değerli bilgiler paylaşmak zaman alıyor. Aktif kullanım sizi ve şirketinizin adını öne çıkarmaya, bağlantılarınızı güçlendirmeye yetecektir.

linkedin-business

Şirket İçi ve Dışı Bağlantılarınızla Etkileşime Geçin

Şirket içindeki ya da dışarıdan bağlantılarla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. İkisini de geliştirmek zaman alacaktır ancak yapmanız gereken de bunu başarmak için biraz uğraş vermek. LinkedIn ağınız ve bağlantılarınızın ağları işinize farklı bakış açıları getirir ve bu farklılıklar LinkedIn’de toplanır.

LinkedIn grupları birbirinden farklı ağlara girmenin en kolay yoludur. Farklı alanlardan birkaç grupta yer almaya dikkat edin. Kendi sektörünüz ve bulunduğunuz coğrafya dışına çıkmaya çalışın. Örneğin, bu sayede Seattle’da yaşayan ve Amazon için çalışan bilgisayar programcılarıyla tanışabilirsiniz.

Şirketle İlgili İçerikler Paylaşın

Pek çok profesyonelin aklına içerik paylaşımı denince Twitter ve Instagram gibi platformlar gelir fakat LinkedIn’i de küçümsemeyin. Çünkü LinkedIn iş dünyasını bir araya getiren bir site ve burada çok zengin içerikler paylaşılıyor. Şirketinizin vermek istediği mesajın görünürlüğünü artırmak için orada çalışan herkesin yararlanabileceği içerikler paylaşın.

Örneğin, Microsoft oldukça büyük bir şirket ve 2 milyonun üstünde LinkedIn takipçisine sahip. Bu yüzden de şirket, yaptığı güncellemelerle pek çok kişiye ulaşıyor. Ancak şirketin 120,000’in üzerindeki çalışanı da şirketin yayınladığı içerikleri paylaşırsa teorik olarak Microsoft LinkedIn’de bulunan herkese ulaşmış oluyor.

Görünürlüğü artırmak için içerik paylaşmayı ihmal etmeyin.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler