#Linkedin ’de pazarlama rehberi

Profesyonel sosyal ağlar arasında en popüler ve kapsamlı olanı Linkedin. Linkedin 238 milyon kullanıcısı ile profesyonel networking’in yanı sıra B2B pazarlama da etkili fırsatlar sunuyor.

Küçük işletmelerden yöneticilere faydalı iş ilişkileri geliştirmek isteyen herkes Linkedin’i tercih ediyor. Linkedin yeni tasarımı ile kendini yavaş yavaş kullanıcıların kendileri için en önemli içeriklere ulaşabileceği ve içerik yaratabileceği bir platform olarak konumlandırıyor.

Peki Linkedini pazarlamada en etkili şekilde nasıl kullanırız?

İşte Linkedin ile pazarlamada etkili olmak için birkaç ipucu:

Linkedin profilinizi tamamlayarak güven yaratın

İş görüşmesi için de olsa iş yerinizi tanıtmak için de olsa Linkedin üzerinden bağlantı kurduğunuz isimler sizi yeterince tanımıyor olabilir. Bağlantılarınızın sizinle ilgili ilk izlenimlerini edinecekleri Linkedin profilinizdeki tüm bilgilerin tamamlanmış, doğru ve profesyonel alanınızla alakalı olduğundan emin olun. Linkedin profilinizin imkan sağladığı kadar çok bilgi girin.

Linkedin fotoğrafınız nasıl olmalı?

Linkedin profilinizi tamamlarken fotoğraf eklemeyi unutmayın. Linkedin temelde herkesin görebileceği bir özgeçmiş oluşturmanızı sağlıyor. Profilinizdeki fotoğrafınız sizi yansıtan,  yapmacık olmayan bir fotoğraf tercih edin. Güven uyandırmak istiyorsanız fotoğrafınızda gülümseyin, ancak gülümseme işini profesyonelliğinizi zedeleyecek kadar abartmayın. Kıyafet tercihinizin en ciddi iş kıyafetleriniz olmasına gerek yok. Rahat, spor ama şık kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Profesyonel titriniz açıklayıcı olmalı

linkedin titrlinkedin titr 2

Linkedin profilinizde fotoğrafınızın yanında ilk olarak görülecek olan kısım profesyonel titriniz.  Kariyer tercihlerinizle alakalı bir başlık seçmeye özen gösterin. Profesyonel titrinizin sizi fark etmesini istediğiniz şirket ya da yöneticilerin arayacağı kelimeler olması ve iş tanımınızı doğru yapması önemli.

Deneyimlerinizi açıklayın

Linkedin’in arayüzü profilinize deneyimlerinizle ilgili detaylı açıklamalar ekleyebilmenize imkan tanıyor. Profilinizin bu kısmını ilgili iş deneyimlerinizi ve bu işlerdeki görevlerinizi kapsamları olarak anlatmak için kullanın. Mümkün olduğunca fazla bilgi ekleyin ve açıklamalarda net olun.  Profiliniz herkese açık değilse iş deneyimleriniz ve iletişim bilgilerinizle ilgili detaylara sadece 1. Dereceden bağlantılarınızın ulaşabildiğini unutmayın. Profesyonel titrinize email adresinizi ekleyerek herkesin size ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

İşiniz için doğru müşterileri bulun

Linkedin kişilerile birebir bağlantı kurabilmenin yanı sıra profesyonel alanınız ile ilgili bir çok networke ve gruba üye olma imkanı da tanıyor. Linkedin gruplarından mümkün olduğunca faydalanın. Kariyer alanınızla ilgili grupları bulun, Linkedin’in önerdiği grupları inceleyin, üye olun ve aktivitelerini takip edin. Bu gruplarda kuracağınız bağlantılar kariyeriniz için oldukça faydalı olabilir.

Linked’in arkadaş ekleme formuna ekleyeceğiniz kişinin email adresini girmeniz gerekir. Linkedin tanımadığınız kişileri eklemenize çeşitli koşullarda izin verse de tanımadığınız kişilere ekleme talebi göndermemeye özen gösterin. Çok fazla insandan “tanımıyorum” geri bildirimi alırsanız hesabınız spam hareketleri için incelenebilir ya da kapatılabilir.

Linkedin gruplarını tanımadığınız insanlara ulaşmak için de kullanabilirsiniz.

linkedin groups

Linkedin de en fazla 50 gruba üye olabilirsiniz. O nedenle üye olacağınız grupları akıllıca seçin. Üye olacağınız grupları grup arama alanından anahtar kelimelerle bulabilirsiniz.

Detaylı arama özelliğini kullanın

linkedin advanced search

Linkedin’in detaylı arama aracı ile ulaşmak istediğiniz kişiler hakkında detaylı bilgi girerek arama yapabilirsiniz. Detaylı arama ile işinizin hedeflerini ya da ulaşmak istediğiniz yöneticileri keskin çizgilerile belirleyebilir, aramanızdan daha efektif sonuç alabilirsiniz.

Örneğin “mağaza sahipleri”ne ulaşmak istiyorsanız “ünvan” alanına “mağaza sahibi” kelimesini girerek sadece mağaza sahiplerine ilişkin sonuçları alabilirsiniz. Arama sonuçlarınızı ülke-şehir tercihinizden dil tercihinize  kadar bir çok şekilde kısıtlayabilirsiniz.

Linkedin’de yolladığınız mesajların her zaman kısa, odaklı ve profesyonel olmasına özen gösterin. Kişiselleştirilmiş mesajlar yazın ve bağlantılarınızı email yağmuruna tutmayın.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler