#Linkedin ’de şirket profiliniz ile etkili pazarlama için 5 ipucu

Linkedin profesyonel hayatın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Şirketler yeni elemanlar işe alırken Linkedin profillerini de referans alıyor, birçok marka ve iş yeri Linkedin profilleri üzerinden yeni iş fırsatları yakalıyor. Araştırmalar Linkedin kullanıcılarının bir ürün ya da hizmeti satın alma olasılıklarının marka ya da şirket ile Linkedin üzerinden bağlantı kurduklarında %50 arttığını gösteriyor.

B2B ya da marka pazarlama çalışmalarınız için Linkedin oldukça verimli bir platform olabilir. Peki Linkedin’in pazarlama gücünden faydalanmak için neler yapmalı?

Linkedin’de Şirket Profiliniz ile pazarlama için 5 ipucu derledik:

1- Şirket profilinizi optimize edin

Şirket profiliniz ile markanız hakkında kapsamlı bilgi verebilir, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Araştırmalar Linkedin’de kendi Ürünler ve Hizmetler sayfalarını oluşturan markalar, Ürünler ve Hizmetler sayfası olmayan markalardan iki katı daha fazla takipçi çekiyor. Ürünler ve Hizmetler sayfanızı üyelere işinizi anlatmak ve sizi takip etmek için bir neden vermek için kullanın.

linkedin products and services

Ürünler ve Hizmetler sayfanızdan istediğiniz yere bağlantı yönlendirebilirsiniz. Ürün ya da hizmetinizin odak noktasını tespit edip müşterilerinizi buralara yönlendirin.  Örneğin yazılım ya da uygulama satıyorsanız ürünler bölümünde ürünlerinizi listelediğinizden emin olun. Ya da hizmetler bölümünde şirketinizin sağladığı hizmetlerin detaylı dökümünü yayınlayın ve referans işler gösterin.

Linkedin’deki şirket sayfaları aynı zamanda yüksek SEO uygulamaları için çok elverişli bir platform sağlıyor. Google Linkedin sayfalarından 156 kelimeye kadar arama yapıyor. Bu sayede  SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)’dan sayfanıza yönlendirme alabilir ve adınızı duyurabilirsiniz. Şirket profilinizdeki biyografi ve açıklamaların anahtar kelimeler açısından zengin olduğuna emin olun.

2- Takipçilerinizle iletişim halinde olun

Linkedin şirket sayfalarında içerik paylaşıp beğenebilirsiniz. Takipçilerinizin yayınladığı içerikleri takip edip onlarla iletişim kurun. Şirket sayfanızda takipçilerinizin ilgisini çekecek içerikler paylaşın. Örneğin takipçilerinizin yayınladığı içerik ile iş alanınızın alakası varsa bunu bir diyalog başlatmak için kullanın. Linkedin aynı zamanda hedef kitleye yönelik paylaşımlar yapmanıza da imkan tanıyor. Bazı içerikleri tüm takipçilerinizle ya da belli alanlara göre kategorize edilmiş takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Örneğin yazılımcılara yönelik bir ürününüzle ilgili bir duyurunuz varsa bunu yazılım alanında çalışan takipçilerinizle paylaşabilir ve daha etkili bir iletişim kurabilirsiniz. Ya da firmanız beli bir bölgede bir kampanya düzenliyorsa bu kampanyayı o bölgede yaşayan takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

linkedin targeted posts

Şirket sayfanızdan içerik paylaştığınızda iki noktaya dikkat edin:

  1. Bir gazeteci gibi düşünüp ilgi çekici başlıklar ve takipçilerinizi içeriğiniz hakkında detaylı bilgiye ya da web sayfanıza yönlendirecek kelimeler kullanın.
  2. Sosyal medyada tüketimi kolay, kısa ancak dikkat çekici bilgiler veren içerikler daha etkili olur. Yayınlarınıza fotoğraf ya da video ekleyerek içeriğinizi ilgi çekici ve kolay okunabilir hale getirin.

3-Takipçi sayınızı artırın

Linkedin’de takipçi sayınızı artırmak için uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem var.

Meslektaşlarınızla iletişim kurun: Meslektaşlarınızı ve aynı sektörde çalıştığınız kişiler muhtemelen içeriğinizle en çok ilgilenecek kişiler.

Çalışanlarınızın da şirket sayfanızı Linkedin profilinize eklemesini isteyin ve ulaştığınız insan sayısını artırın.

Web sayfanıza “Linkedin’de Takip Et” seçeneği ekleyin. Böylece şirket web sayfanızın ziyaretçilerini Linkedin profilinize yönlendirebilir ve ilişkinizin sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

4- “4-1-1” kuralına uyun

Şirketinizle ilgili içerik paylaşırken sadece ürün ve hizmet tanıtımına odaklanmayın. Takipçilerinizin ilgisini canlı tutmak için iletişimi iki taraflı olarak devam ettirmeniz gerekir. Pazarlama uzmanı Joe Pulizzi sosyal medyada markaya hizmet eden ve takipçilere hizmet eden içerik paylaşımlarını 4-1-1 kuralı ile formüle etti. Buna göre ürün ve hizmetlerinizle ilgili paylaştığınız her içeriğe karşılık bir adet alanınızla ilgili genel bir içerik dört adet de başkaları tarafından oluşturulmuş içerik yayınlamalısınız. Böylece takipçileriniz için kendi alanınızda ilgi çekici bir kaynak ve sürekli ziyaret edebilecekleri bir sayfa oluşturabilirsiniz.

5- Linkedin Analizlerini dikkate alın

linkedin analytics

Sosyal medyada pazarlama çabalarınızın somut sonuçlarını görebilmek için birçok araç var. Linkedin  Analizleri doğru yolda olup olmadığınızı kontrol edebilmeniz için harika bir yöntem. Bu analizlerin sonuçlarına göre uygulamalarınızın sonuç verip vermediğini, hangi yayınlarınızın ilgi çektiğini ve takipçilerinizin tepkilerini ölçebilirsiniz.  Linkedin Analizleri ile aşağıdaki başlıkları değerlendirin:

  1. Takipçi ilgisini ve sayısını ölçün. Takipçilerinizin içeriğiniz ile etkileşimini, yayınladığınız linklere tıklama oranlarını, içeriğinizin size sağladığı takipçi sayısını ölçebilirsiniz.
  2. Demografik verileri değerlendirin. Hedef kitlenizi tanımanıza ve kampanya ve yayınladığınız içeriklerinizi hedef kitle demografiklerinize göre oluşturmanıza yardımcı olur.
  3. Rakip firmalarla başarınızı kıyaslayın. Marka ya da şirketinizin rakipleri sizinkilerden çok farklı içeriklerle yüksek ilgi görüyorsa stratejinizi değiştirin.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler