Markalar için “14 Şubat Sevgililer Günü” stratejileri

14 Şubata sayılı günler kala müşteriler sevdikleri için ne hediye alacaklarını bulmaya çalışırken, markalar da yoğun bir şekilde bugünü en başarılı şekilde geçirebilmenin yollarını arıyor. Peki markalar için bu gün neden bu kadar önemli?

Bunu anlamak için CNN’in 14 Şubat verilerine bir göz atmak lazım.

  • Her yıl 14 Şubat’ta kişi başı yaklaşık 250 lira harcama yapılırken, toplam harcama ise 42 milyar lira civarında.
  • Hediye alan kişilerin %40.7 si, sevdiklerine hediye almak için akıllı telefonları kullanıyorlar.

Bu verilerden görebiliyoruz ki; Sevgililer Günü için çekinmeden çok büyük paralar harcanabiliyor, teknoloji ve internet de  en özel hediyeyi bulmak ve ulaştırmak için mutlaka kullanılıyor. Yani 14 Şubat hedeflerinize sosyal medyayı kullanarak ulaşmanız mümkün.

Peki, markanızın Sevgililer Günü’nü başarıyla geçirmesi için sosyal medya üzerinden hangi stratejileri uygulamalısınız? İşte size birkaç öneri;

Sevgililer Günü’nü kutlayın

İster basit bir mesajla, ister indirimlerin de dahil olduğu çeşitli kampanyalarla olsun; Sevgililer Günü’nü mutlaka kutlayın. Yeter ki müşterilerinizi duygusal olarak etkileyecek ve bu özel günde onların yanında olduğunuzu hissettirecek bir kutlama olsun. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızda günün anlamına uygun, sevgi ve aşk temalı paylaşımlar yapmak iyi bir strateji olacaktır.

krispy

Örneğin; Krispy Kreme her sene olduğu gibi, Facebook sayfasını Sevgililer Günü’ne uygun bir profil ve kapak fotoğrafıyla güncelledi. Sadece günü kutlamakla kalmayıp, bir de sevgililer günü için özel kalpli çözümleriyle tüketicilerin gönlünde taht kurmayı garantiliyor gibi.

Fikir verin

Çoğu müşteri, sevgililer gün alışverişini son ana bırakacaktır. Hediye için alternatifler sunmanın yanısıra, onlara tüm Sevgililer Günü’nü güzel geçirmek için fikirler vermeniz de müşterilerinizle olan duygusal bağınızı kuvvetlendirebilir.

Pepsi, sosyal medyada “Sevgililer Günü geliyor, sevgiline hangi çiçeği alacaksın Pepsici?” diye soruyor ve kendi müşterisi olan hedef kitlesini Çiçeksepeti ile başlattığı kampanya dahilinde, %20 indirimle çiçek almaya yönlendiriyor.

pepsi

Sosyal medyada 14 Şubat için çalışmalarına hızla devam eden bir diğer marka ise Durex.  “Sevgililer gününde yalnız kalmama taktikleri” üzerine çalışılan kampanyada, hoşlandığı kızı etkilemek isteyen erkekler için sosyal medyayı nasıl kullanmaları gerektiği üzerine taktikler veriliyor.

durex

Hashtag başlatın

Sevgililer gününde güne uygun bir hashtag başlatmak, markanızın dikkat çekmesi ve müşterilerle iletişim kurmanız için iyi bir yol olacaktır. Hashtaginizle ilgili kaç tweet atıldığını, kaç kişinin facebook ve instagram gibi mecralarda bu hashtagle paylaşımlar yaptığını takip edebilmek de çok kolay olacaktır.

Örnek olarak; Altınbaş, müşterilerine aşklarını en yaratıcı şekilde anlattıklarını düşündükleri ve Twitter ya da Instagram hesaplarından paylaştıkları #AnlatAşkını hashtagli fotoğrafları ile, katılımcılara Altınbaş’tan bileklik kazanma şansı veriyor.

altınbaş

Mavi Jeans ise Sevgililer Günü için başlattığı kampanyasıyla #aşıkoldum hashtagini kullanarak paylaşım yapanları ödüllendiriyor.

mavi-jeans

Keyfini çıkarın

Sevgililer Günü, markanız için çok çalışmanız gereken önemli birgün olabilir. Ama unutmayın ki bugünün asıl amacı; sevdiklerinizle olmak ve doyasıya keyif almaktır. Müşterilerinizi gerçekten etkilemenin yolu, bugünü kutlamaktan sizin de gerçekten keyif aldığınızı duygusal bir iletişim kurarak hissettirmenizdir.

Sevgililer Günü’nüz kutlu olsun!

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler