Markalar için sosyal ağlarda 2013 son çeyrek raporu

Sosyal ağların en önemli yapı taşlarından markalar için dolu dolu bir 2013 geride kalırken, sosyal ağlarla hangi sektörden hangi markaların ne kadar etkili olduğunu merak mı ediyorsunuz? Gelin o zaman Socialbakers tarafından hazırlanan ve küresel çaptaki markaların 2013 son çeyreğinde sosyal ağlarda neler yaptığını raporlayan araştırmaya beraber bakalım.

İnfografik ile süslenen araştırma, markaların Facebook ve Twitter aktifliklerini ölçerken müşterilerin isteklerine karşı verilen cevaplarda firmaların Facebook’ta daha hızlı oldukları gözlemliyor. Tüm sektörler değerlendirildiğinde firmaların Facebook’ta yüzde 59,4’ile daha fazla geriş dönüş yaptığı, Twitter’da ise bu oranın yüzde 40,6’da kaldığını görüyoruz. Sektörler olarak geri dönüşleri sıraladığımızda ise yine sosyal ağlarda en fazla oranla geri dönüş yapan markaların havayolu, finans ve telekom sektörlerinde oldukları görünüyor.

facebook_twitter_geri_dönüş_evenmag_sektörler

Markalar için Facebook daha önemli

Kullanıcı isteklerinin oranlarına baktığımızda ise Twitter’ın etkileşim için daha rahat bir araç olduğu göze çarpsa da markaların Facebook’ta daha hızlı ve daha fazla geri dönüş yaptığı ortaya çıkıyor. Twitter’dan gelen talepler yüzde 59,3 olurken, Facebook’ta bu oran yüzde 40,7. Firmaların cevaplama yüzdeleri ise Facebook’ta yüzde 59,4, Twitter’da yüzde 40,6. Bu sonuçlara göre markaların Facebook’a daha fazla önem verdiği ortaya çıkıyor.

twitter_facebook_soru_cevap_yanıt_geri_dönüş_evenmag

Sosyal ağlarda en fazla geri dönüş yaşayan sektör telekom olurken, onu sırasıyla perakende ve elektronik takip ediyor. Firma bazında sosyal ağlarda kendisine gelen sorulara en fazla yanıt veren marka Facebook’ta KLM olurken, Twitter’da TELKOMSEL oluyor.

 

en çok soru sorulan sektörler evenmag

sosyal_ağ_facebook_twitter_en_iyi_geri_dönüş_markaları

2013 için genel bir değerlendirmenin de yapıldığı araştırmada kullanıcılarına sosyal ağlarda en sadık marka ünvanını KLM alırken ikinci sırada Personel Agentina, üçüncü sırada ise Claro Guetmala yer alıyor. 

en_sadık_markalar_evenmag

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler