Markalar Instagram Carousel Ads’i nasıl kullanıyor?

Bazen tek bir fotoğraf reklamcıların vermek istediği mesajı tüketiciye aktarmasında yeterli olmaz.

Bu sebeple Instagram geçtiğimiz ay çok sayfalı dijital analog dergi stilinde yeni bir özellik geliştirdi ve bu yeni formata ‘’Carousel Ads’’ (Döngüsel reklamlar) adını verdi. Kullanıcılar, feed’lerinde sponsorlu olarak gösterilen sayfa sayfa fotoğraf galerisi halinde gezilebilen bu reklamlar sonunda verilen link sayesinde markanın sitesine girilebiliyor.

Reklamcılar bu alana arka arkaya 4 fotoğraf ekleyebiliyor ve kullanıcılar bu fotoğrafları kaydırarak gezebiliyor.

Old Navy, Showtime, Banana Republic ve Samsung bu yeni yeni formatta kendi hikâyelerini anlatmaya ve göstermeye başladı bile.

instaCarousel_Old_Navy

Örneğin, Old Navy Baja koleksiyonu kıyafetlerini haftanın günleriyle süslüyor ve ürünlerini gerçek hayattan karelerle birleştiriyor. Böylece tüketiciler hem Baja koleksiyonundan parçalar görürken bu kıyafetleri ne zaman, nerede giyebilecekleri hakkında da fikir sahibi oluyor.

Instagram’ın caurosel ads formatını kullanan diğer markalar ve kullanım biçimleri ise aşağıda yer alıyor:

InstaCarousel_Showtime

Showtime kanalı ‘’Penny Dreadful’’ dizisinin farklı karakterlerini ön plana çıkarıyor. Dizide yer alan karakterlerin farklı sahnelerdeki görselleri kullanılarak bir seri yaratılıyor ve 3 Mayıs’ta ikinci sezon prömiyeri yapılan diziye dikkat çekiliyor.

InstaCarousel_Banana

Banana Republic markası daha geleneksel bir yöntem izliyor ve daha güçlü bir sosyal etki yaratmak için carousel ad’lerini moda blogger’ı Aimee Song’un 2 milyon takipçisi olan Instagram blogundan paylaşıyor. Reklamlarda Banana Republic’in bahar koleksiyonundan farklı parçalar yer alıyor.

InstaCarousel_Tiffany

Tiffany & Co. ise Carousel Ads’leri erkeklerin ilgisini çekmek için kullanıyor. Mücevher yapımcısı erkekler için tasarladığı yeni saatinin çeşitli görsellerini İsviçre el işçiliği ve New York mimarisinin siyah beyaz fotoğraflarıyla harmanlıyor.

InstaCarousel_Samsung

Akıllı telefon devi Samsung Instagram reklamlarında yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S6’nın kamerasına odaklanmış görünüyor. Reklamlarda kameranın nasıl kullanıldığını ve çekimler tamamlandığında nasıl sonuçlar alındığını gösteren detaylı görseller yer alıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler