Markaların gözünden kaçan pazarlama fırsatı

Dijital ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte markalar farkında olmadan yeni bir pazarlama kanalına sahip oldular: Çalışanlar.

Yeni reklam teknoloji ve yazılımları markaların çalışanlarını gizli bir sosyal medya silahı gibi kullanmalarına ve stratejilerinin bir parçası haline getirmelerine imkan tanıyor.

linkedin2

Linkedin dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı. Linkedin kullanıcıları işlerini tanıtmak isteyen markalardan ve kariyerlerini sosyal bir networkle kanıtlamak isteyen profesyonellerden oluşuyor. Linkedin ve yazılım şirketi Percolate birçok markanın bünyesindeki çalışanların sosyal medya stratejilerinin bir parçası olması için yeni araçlar geliştirdi.

Linkedin bu hafta sayfa analizlerinde Content Marketing Score – İçerik Pazarlama Skoru adını verdiği bir ölçüt yayınladı. Bu skorun yüksek rakamlara ulaşmasındaki en büyük etken ise o şirketin çalışanları. Çalışanlar ne kadar fazla yayın yaparsa skor o kadar artıyor.

Linkedin böylece artık çalışanların ne kadar etkili olduğunu ölçebilecek. Bu yeni ölçüm mekanizması markalara ve şirketlere içeriklerinin görülme şansı en yüksek olacak şekilde yayınlanmasına yardım edecek ve rakiplerinin içerikleri ile kıyaslama yapabilmelerini sağlayacak.

linkedin adam

Çalışanların yayınladıkları içerikler İçerik Pazarlama Skoru’nun sadece bir kısmını oluşturuyor ve bu skoru oluştururken markanın ne kadar sıklıkla yayın yaptığını ve ulaştığı insan sayısını da hesaba katıyor.  Bugün 200 milyondan fazla kullanıcısı olan Linkedin uygulamayı markaların, şirketlerin ve yöneticilerin daha fazla bu platformda yer almalarına yönelik olarak geliştirdi.

Çalışanların sosyal medya aktivitelerini gözlemlemek hassas bir konu. Eskiden bir şirketin ya da yöneticilerin çalışanlarının profillerinin Facebook ya da Twitter’da izlenmesi patlamaya hazır bir bomba olarak görülüyordu. Şimdi ise profesyonellere özel bir sosyal ağa taşınarak ve elbette çalışanların rahatsız olmayacağı ve işbirliği yapmak isteyeceği dozda kullanılarak içerik pazarlamasının temel taşlarından biri olma yolunda ilerliyor.

Percolate markaların sosyal medya hesaplarını ve aktivitelerini yönetmelerine yardımcı oluyor. Yazılım firması giderek daha fazla çalışanları da bu sürece dahil etmeye odaklanıyor.

Percolate’in CEO’su Noah Brier bu uygulamanın büyük bir fırsat olmasının birkaç nedeni olduğunu ifade ediyor: “ Markanın çalışanlarının ulaşacağı kitle markanın ulaştığı kitleden çok daha büyük olabilir.” Percolate’in servisleri markalar için sosyal içeriklerini çalışanları ile paylaşmalarını ve çalışanşarın da içerikleri yeniden paylaşmalarını kolaylaştıracak yazılımlar da içeriyor.  Brier “Çalışanları marka ile bir araya getirmek iyi bir şey. Markanın içerikleri ilgi çekici ise çalışanlar için bir gurur kaynağı da olabilir” diyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler