Markaların Instagram kullanımına 4 iyi örnek

Şüphesiz ki Instagram’ın sosyal medyadaki gücü çok büyük. İster bireysel, ister kurumsal kullanım olsun görsel anlamda harikalar yaratmanızı sağlayan bu uygulama özellikle pazarlamasında görselliğin ön planda olduğu markalar için olmazsa olmazlardan. İsterseniz dünyanın en kötü fotoğrafını çekmiş olun, iş Instagram’a geldiğinde aynı kötü fotoğraf harika bir sanat eserine dönüşebiliyor. Son zamanlarda direkt mesaj, promoted post gibi özelliklerin de yavaş yavaş eklenmeye başladığı Instagram, tüketici ve marka arasında mutlaka kurulması gereken bir iletişim kanalı haline geldi. Üstelik bu kanaldan sesinizi duyurmak için yüksek meblâlı yatırımlara ya da çok uzun soluklu tanıtım çalışmaları gerçekleştirmenize de gerek yok. Yapın ve olsun. Tüketiciye sevdikleri şekilde ulaşın. Artık yerli firmalar da yavaş yavaş bu ağda yerini almaya başlamışken, işte size bu kanalı kullanarak sesini duyuran 4 harika marka:

Nasıl görünüyorum?: “Free People”

Urban Outfitters’a ait olan Free People giyim markası, Instagram sayfalarında müşterilerinin Free People marka ürünlerle çekilmiş fotoğraflarına yer vererek onlarla güçlü bir etkileşim sağlıyor. Marka tarafından belirlenen –örneğin #myfpdenim- hashtag’leri kullanarak kendi fotoğraflarını çeken tüketiciler, fotoğraflarını Free People’ın Instagram sayfasında görebiliyor. Marka böylelikle hem samimi ve güçlü bir iletişim yürütüp, hem de ürünleri hakkında müşterinin aklında daha belirgin bir algı yaratıyor. O koyu renk pantolon sizin üstünüzde nasıl duracak, artık bunu direkt müşterilerin paylaştığı fotoğraflarından görüp fikir edinebiliyorsunuz.

freepeople-instagram

Sahne arkası: “Burberry”

Piyasaya yeni bir ürün sürecekseniz mutlaka fotoğraf çekimleri, reklam filmleri ve bunun gibi medyanın birçok kolunda yer alabileceğiniz çalışmalar yürütürsünüz. Burberry tüm bunların yanında Instagram üzerinden sadece fotoğraf paylaşmayıp gerçek hayattan da kareler paylaşıyor. Bunlar kimi zaman güzel bir moda şovu, kimi zaman da bir konser olabiliyor. Takipçilerinin de yoğun ilgi gösterdiği bu paylaşımlar profesyonel fotoğrafçı Mike Kus’un da desteğiyle yapılıyor.

burberry-instagram

Kahve kültürü “Starbucks”

Dünyaca ünlü kahve markası Starbucks, ürünlerini Instagram hesabında sergiliyor. Ama bunu yaparken Starbucks fanlarının, ürünleri daha önce hiç görmediği şekilde kullanarak yapmayı tercih ediyor. Markanın yaptığı bu paylaşımlar, oldukça eğlenceli görünüyor ve tüketicilerle marka arasında duygusal bir bağ oluşturuyor. Markanın paylaşımlarındaki amaç, direkt olarak kendi ürünlerine odaklanıp onu ön plana çıkarmak yerine, etrafta ne olup bittiğini Starbucks tarzıyla müşterilerine ve hayran kitlesine göstermek. Ayrıca Starbucks’larda çekilmiş fotoğrafları ve güzel anları da “#starbucks” hashtag’i ile yayınlayan müşterilerin fotoğrafları, Starbucks’ın Facebook sayfasında yayınlanabiliyor.

starbucks-instagram

Bir aşk hikayesi: “Tiffany & Co.”

Tiffany, “True Love in Pictures / Fotoğraflarla Gerçek Aşk” kampanyası kapsamında takipçilerinden “#truelovepictures” hashtag’ini kullanarak aşk ve sevgi hakkında yakaladıkları ve yaşadıkları anları fotoğraflamalarını istedi. Yoğun ilgi gören kampanyada bu hashtag kullanılarak yapılan paylaşımlar, daha sonrasında “WhatMakesLoveTrue.com” adlı sitede paylaşıldı. Bu kampanyada büyük başarı elde eden Tiffany, projenin devamı olarak “#TimelessTrueLove” hashtag’i ile gittikçe genişleyen takipçi kitlesinden yeni aşk ve sevgi içerikli fotoğraflar paylaşmalarını istedi ve yüksek etkileşim oranlarını yakaladı.

tiffany-instagram

Sonuç:

  • Müşterilerinize söz hakkı vererek onları kampanyalarına direkt olarak dahil edin.
  • Markanızın benimsediği çizgide içerikler paylaşarak müşterinizle iletişim kurun.
  • Markanızın alt kimliğini sabit tutarak, benimsediğiniz ve aşılamak istediğiniz duygusal yapıyı ön plana çıkarın, müşterilere markanızla ilgi farklı deneyimler yaşatın.
  • Markanızın ruhunu yansıtan fotoğraf paylaşımlarında bulunun.

instagram-aplikasyon

Araştırma sonuçlarına göre dünya çapında gelişmiş ve gelişmekte olan firmaların %40’ı Instagram’da yer alıyor ve bunların %25’i haftada en az 1 fotoğraf paylaşıyor. Yani görünen o ki Instagram’la beraber sunduğu fırsatlar da giderek büyüyor. Bu yüzden, bu sosyal ağda yerinizi alıp, isminizi duyurmanız için hala zamanınız var.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler