Markanızı sosyal medyada 10 adımda insanlaştırın

humanize-social-media-580x358

Sosyal medyada başarıyı yakalamak için robotik olmak yerine özgün olmalısınız. Sizlere bunu başarabilmeniz için 10 tavsiyede bulunacağız.

Günümüzde markaların, iş kollarının, pazarlamacıların ve kurumsal temsilcilerin büyük bir çoğunlu sosyal medyada varlık gösteriyor ancak sosyal medyada bulunmak onların bu çevrimiçi iletişim kanallarında ne yapıyor olduklarını gerçekten bildikleri anlamına gelmiyor.

Tabii ki içlerinden bazıları neredeyse uzaya ulaşabilmiş, başka hiçbir yerde bulunmayan içerikleri düzenli ve zamanlı paylaşarak kendilerini takip eden saygın ve sadık bir kitle oluşturmayı başarabilmiştir.

Ancak, azımsanmayacak bir çoğunluk ise aşağıda söz edeceğimiz kategorilerin biri ya da ikisinde hâlâ hata yapıyor. Bu markalar ya da işletmeler ya kullanıcılara ne diyeceklerini tam olarak bilemediklerinden kolektif ve sağır edici bir sessizliğe bürünüyorlar ya da aynı reklam mesajını pazar çığırtkanı gibi defalarca tekrar ettikleri için kakofoniye sebep oluyorlar ve duyulmaz hale geliyorlar.

5-Tips-to-Help-Humanize-Your-Social-Media

Bu markaların pek çoğu sağladıkları içerik ve verdikleri uyum hissiyle mutlu bir kalabalığı nasıl ayağa kaldırabileceklerini bilmiyorlar ve sayısız fırsatı kaçırıyorlar.

Yaratıcılık, eğlenceli ve bilgilendirici olmak sosyal medyadaki izleyici kitlenizi arttırmak için uzun vadede kullanabileceğiniz değerler fakat en basitinden kendiniz olabilmek burada size en çok puan kazandıracak yaklaşımların başında geliyor.

İşte Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal mecralardaki kalabalığı peşinize takabilmeniz ve sosyal medya markanızı insancıllaştırmanız için 10 önerimiz:

1. Yabancılaşmayın

Anonim postların ve kurumsal logoların ardına gizlenmeyin. İzleyicilerinizin perde arkasında gerçek insanlar yer aldığını görmesini sağlayın. Markanızın kolektif yüzünü bir kenara bırakın ve kendinizi, ekibinizi insanlara tanıtın. İnsan olarak nasıl olduğunuz diğer insanlar için en önemli konulardan biridir. Duygularınız, ilgi alanlarınız da en az bilgiler ve olaylar kadar önemlidir. Onlara yalnızca atan bir nabızdan ibaret olmadığınızı kanıtlayın ve nasıl bir kişiliğiniz olduğunu gösterin.

social-media-humanizing-your-brand

2. Birincil kişi olarak konuşun

Sosyal medya hesaplarınız logolar tarafından değil insanlar tarafından yönetilir. O yüzden bu şekilde konuşmaya dikkat edin. Konuşmalarınıza kolektif olarak ”biz” ya da kendi işinizin patronuysanız ”ben” ifadeleriyle başlayın, şirketinizin ismiyle değil. Ulaşılabilir, cevap verebilir ve her zaman konuşmaya hazır olun. Bu şekilde güven duygusu verirsiniz.

3. Kurumsal konuşmalardan kaçının

Moda sözcükleri ve jargonu bir kenara bırakın çünkü kelime dağarcığınızla kimseyi etkileyemezsiniz. Mümkün olduğunca anlaşılır, basit, yalın bir dil kullanın. İş konuşmak tabii ki yanlış değil. Kendi otoritenizi sağlamlaştırmak istediğinizi biliyoruz. Sizinle aynı meslekten olmayanların dilinden konuşun, kendi dilinizden değil. Unutmayın, küçük sohbetler sosyal medyada büyük etkiler yaratabilir.

4. Başkalarına ismiyle hitap edin

Dale Carnegie’nin ”How to Win Friends and Influence People (Nasıl arkadaş kazanırsınız ve insanları nasıl etkilersiniz) kitabında da söylediği gibi ”Bir insanın kulağına gelen en güzel sesin kendi ismini başkasının ağzından duymak” olduğunu unutmayın. Fanlarınızın, takipçilerinizin ya da arkadaşlarınızın hoşuna gitmeyecek karakter kısaltmaları yapmayın.

Social media. People painted hand in OK sign

5. Gerçek zamanlı içerik paylaşın

Pek çoğumuz yayınlayacakları içeriklerin en azından bir kısmını otomatik olarak kaydeden araçlar kullanmayı tercih ediyor. Sosyal alanda bu şekilde varlığımızı sürdürmeye ve bilinirliğimizi artırmaya çalışıyoruz. Fakat bu önceden planlanan içerikler takipçilerinizin ilgisini çekmeyebilir. İçerik konusunda ne kadar dakik ve özgün olursanız o kadar başarılı olursunuz.

6. Söyleyin ve gösterin

Bazen en iyi yazılmış içerik bile doğru ses tonunu yansıtmayabilir. Kişilik, ruh hali, genel bağlam gibi unsurların hiçbiri yalnızca kelimelerle aktarılacak şeyler değildir. İçeriği görsel olarak destekleyecek fotoğraflar ve videolar anlatmak istediklerinizi daha rahat anlatmanıza yardımcı olur.

social network(1)

7. Espri yeteneğinizi kullanın

Hiçbir marka gergin, modası geçmiş ve bilgisiz görünmek istemez. Bu yüzden çoğu marka kendi hakkındaki günlük haberleri takipçileriyle paylaşır ancak komik şeylerden genelde uzak dururlar. Kahkahanın birçok şeyin ilacı olduğunu sosyal medya rutinine gömülmüş bir şirket bile unutmamalıdır.

8. Diğerlerine yardım edin

Eski moda kalmış gibi görünebilir fakat altın kuralı unutmayın. Dikkatinizi bazen başkalarına verin, onlara yardım edin ve karşılığında da yardım görün. Yol göstericiliğinizle başkalarına örnek olun ve onların size sonsuza kadar minnet duymasını sağlayın. Yalnızca kendi değerli içeriğinizi paylaşmayın, diğerlerinin yazdığı içerikleri de paylaşın. Bu hem güncel içerikler paylaştığınızı hem de diğerlerine saygı gösterdiğinizi gösterir ve sizi takipçilerin gözünde yüceltir.

10-ways-to-humanize-your-brand-on-social-media-234e08c60b

9. Dinleyin ve öğrenin

Sosyal medyada başkalarının faydalanacağı bir şey söylemek zorunda olmadığınızı herkes anlamaz. Takipçilerinizle empati kuramazsanız onları anlayamazsınız. İnsanların markanız ve sizin hakkında söylediklerini gözlemleyin. Aldığınız geri bildirimleri dikkate alın. Başkalarının söylediklerini dinlerseniz tonlarca şey öğrenebilirsiniz. Yalnızca sizi radarına alanlara değil diğerlerine de cevap verin. Dikkatiniz yüzünden size müteşekkir olacaklardır.

10. Hatalarınızı kabul edin

Her şey söylendikten ve bittikten sonra insan olduğunuz faktörünü unutmayın. Hata yapmak isteyen siz değilsiniz. Paylaştıklarınız dürüstçe, samimice gaflar olabilir. Bunları en aza indirmeye çalışın. İmla, noktalama hatası, gramer kurallarına uymak en önemli unsurlardır. Dikkatsizce yapılan hataların telafisi olmaz fakat bu hataları nadiren yapıyorsanız çoğu insan sizi affedecektir ya da bu hataları görmeyecektir bile.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler