Meerkat’den canlı video yayını nasıl yapılır?

Mobil cihazınızdan canlı canlı video yayını yapma fikri ilginizi çekiyor mu?

Meerkat’i mi yoksa Periscope’u mu kullanacağınıza karar veremiyor musunuz?

Bu yazımızın sonunda Meerkat ve Periscope arasındaki farkları keşfedecek ve canlı video yayınınız için hangisinin daha iyi olduğuna karar verebileceksiniz.

Önce Meerkat’in masaüstü versiyonlarına göz atın

Henüz iki uygulamadan birine bağlanmak istemiyorsanız ya da bir i OS cihazınız yoksa Meerkat ve Periscope’un masaüstü versiyonlarına göz atabilirsiniz.

Bu linke tıklayarak Meerkat kullanıcılarının hangi videoları canlı olarak yayınladığını görebilirsiniz. Hangi videoların yayınlandığını görüntülemek içinse öncelikle Twitter ile giriş yapmanız gerekiyor. Fakat giriş yaptıktan sonra videoların statik bir ekran görüntüsü şeklinde görüneceğini unutmamanız gerekiyor.

Meerkat uygulamasına içerden bakış

Meerkat’in mobil uygulamasını yüklediğinizde (şu an yalnızca iOS kullanıcıları için yayında), kesinlikle masaüstünden daha iyi bir deneyim yaşıyorsunuz.

Öncelikle, Twitter hesabınızı kullanarak giriş yapın.

kh-meerkat-login-screen

Meerkat’e cihazınızın kamerasını canlı yayın amaçlı kullanması için izin verin. Daha sonra uygulamaya lokasyon bilgilerinizi kullanması için izin verin. Son olarak da Meerkat’in telefonunuza bildirimler gönderebilmesi için izin verin.

kh-meerkat-app-permissions

Yalnızca yayınlanan videolara bakıp kendi videolarınızı çekmeyecekseniz bu üç aşamayı da atlayabilirsiniz ya da uygulamaya kameranızı kullanması için izin verip yer bilgisi ve bildirimleri almasına izin vermeyebilirsiniz. Karar sizin.

Giriş yaptığınızda Meerkat’in ana ekranıyla karşılaşacaksınız.

kh-meerkat-app-home-screen

Bu ekrandan, ekranın sol üst köşesinden profilinize giriş yapın ve kimleri takip ettiğinizi, sizi takip edenleri görüntüleyin. İstediğiniz zaman yine bu ekrandan çıkış yapabilirsiniz.

kh-meerkat-profile

Ekranın sağ üst kısmındaki büyüteç simgesine tıklayıp diğer kullanıcıları kullanıcı isimlerine göre aratabilirsiniz. Meerkat’de birilerini takip etmeye başladığınızda, uygulamanın size eklemeniz için başka kullanıcılar tavsiye edeceğini göreceksiniz.

kh-meerkat-app-home-screen

Sağ üstte yer alan kurdele simgesine tıkladığınız en yüksek skorlu lider hesapları görebilirsiniz. Snapchat’te olduğu gibi Meerkat’te de puanlama sistemiyle ilgili bilgi verilmiyor fakat puanlar uygulamadaki aktivitelerinize göre veriliyor diyebiliriz.

kh-meerkat-leaderboard

Ayrıca ana ekranda yaklaşan bir canlı video yayınının zamanlamasını görüp, video yayınını başlatabiliyorsunuz.

kh-meerkat-live-streaming

Schedule ve Steam tuşlarının altında popüler canlı videoları görebiliyorsunuz. Bunlardan birine tıklayarak videoyu seyredebiliyorsunuz.

kh-meerkat-profile-info

Ekranın alt kısmında diğer izleyicilerin beğenileri, yorumları ve retweet’leri içeren video aktiviteleri görüntüleniyor. Bu kısım altından da siz kendi yorumlarınızı, retweet’lerinizi, beğenilerinizi yapıp uygulamanın ana ekranına dönebiliyorsunuz.

kh-meerkat-upcoming-broadcasts

Meerkat ile canlı video yayını

Her iki uygulama ile de video yayını yapmak oldukça kolay Meerkat’de ana ekranda bulunan Stream tuşuna basıyorsunuz. Uygulamanın telefonunuzun kamerasını ve mikrofonunu kullanması için gerekli izni verdiyseniz vakit kaybetmeden çekim yapmaya başlayabiliyorsunuz.

kh-meerkat-live-stream-start

canlı video yayını

kh-meerkat-live-stream-tweet

Meerkat canlı video yayınını tweet’leme

kh-meerkat-end-stream

videoyu telefonunuza kaydetme seçeneği

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler