Mesajlaşma uygulamaları sosyal medyanın geleceği mi?

Sosyal medya genç yaşlı demeden herkesin hayatının merkezine yerleşirken dijital medyacılar sosyal medyanın bir sonraki aşamasının ne olabileceği konusunda tahminlere başladı bile.

Uzmanlara göre sosyal medya alışkanlıkları giderek özel sohbet uygulamalarına kayacak. Bu yıl Facebook’un Whatsapp’ı almasının ardından tüm gözler mobil sohbet ve mesajlaşma uygulamalarına döndü.

Uzmanlar sosyal medya kullanıcılarının Facebook’un geleneksel her şey bir arada mantığından uzaklaşmaya başladığı görüşünde. Sosyal medya kullanıcıları fotoğraflarını Instagram’dan yayınlamak,  haberlerini Twitter’dan almak, check-inlerini Foursquare’den yapmak ve mesajlaşmalarını internet üzerinden mobil mesajlaşma uygulamaları ile yapmak istiyorlar.  Kullanıcının önceliği mobil olmak, ardından da bu çoklu sosyal medya platformunu etkili şekilde yönetmek.  Sosyal Medya pazarlama firması Sendible’ın CEO’su Gavin Hammar Facebook’un gençler arasında babaannenizle partiye gitmek gibi algılandığını ifade ediyor. Dolayısıyla sosyal medya platformlarını da gözünü mesajlaşma uygulamalarına kaydırıyor.

Mesajlaşma uygulamaları arasında en çok dikkat çekenler WhatsApp, WeChat, Kakao Talk ve Line.

wechat

 

Her ne kadar Facebook’un 1.1 milyar kullanıcısı sosyal medya platformunu alanında birinci yapsa da Whatsapp’ın kullanıcı sayısı da göz kamaştırıcı. Facebook satışından önceki rapora göre Whatsapp’ın 450 milyon aktif kullanıcısı var ve günde yaklaşık bir milyon yeni kullanıcı kaydoluyor.

Mesajlaşma uygulamalarının  toplamda 2017 yılı sonuna kadar yıllık 25 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.  Ücretsiz mesajlaşma servislerini üye sayısı katlanarak artsa da temel gelir kaynaklarının ne olacağı konusu hala kafaları karıştırıyor. Japonya’nın en popüler mesajlaşma uygulaması LINE’ın  oyun ve reklam konusunda en büyük fırsata sahip olduğu ve 2017 sonunda 2.2 milyar dolar gelir elde edeceği düşünülüyor.

line-stickers

Whatsapp hala reklam gelirlerine ya da üyelik gelirlerine başvurmaması ile övünüyor. Whatsapp halen gelirini kullanıcıların uygulamayı indirirken bir kereye mahsus olarak ödedikleri ücretten elde ediyor. LINE ve Güney Kore’nin popüler uygulaması Kakao Talk emoticonlar satmanın yanı sıra online alışveriş içn de bir aracı platform olma yolunda ilerliyor.

Sosyal medya yönetme platformu Hootsuite’ın Uluslarası İş Geliştirme Müdürü Gregory Gunn mesajlaşma uygulamalarından nasıl gelir elde edileceğinin zamanla kendi kendine bulunacağını düşündüğünü ifade ediyor. Gunn’a göre mesajlaşma uygulamaları işin en zor kısmı olan kullanıcının dikkati çekme kısmını geride bıraktı ve bundan sonra giderek daha iyileşecek.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler