Müzikte Yeni Boyut: ARQ Bluetooth Tef

İnternet ve bluetooth gibi bağlantılarla çalışan müzik aletleri günümüzde gittikçe popüler olmaya başladı. Gitar ve diğer müzik aletleri ‘’ana’’ enstrümanları oluşturuyor ve bu aletler için bu şekilde gelişmeler görebiliyoruz. Ancak artık bluetooth’la çalışan bir de tef var.

bluetooth-tef4

Aslına bakarsanız bu alet bildiğimiz teflere hiç benzemiyor ve zaten yalnızca bir tef de değil. Zoom firmasının ürettiği ARQ Areo Rhythm Trak adındaki alet kısmen bir davul makinesi, bir sekans ayarlayıcı, bir sintisayzır, looper ve MIDI kontrolörü. ARQ’ın içinde bir de ivmeölçer yer alıyor. Üstündeki rengârenk ışıklar ise oldukça dikkat çekici.

bluetooth-tef1

Tef, iki ana parçadan oluşuyor. Birinci parça Base Station adındaki ana parça ve bu parçadan temel kontroller yapılırken aynı zamanda kullanıcının ‘’sample’’ adı verilen 70 ayrı ses örneği arasından seçim yapabileceği farklı seçenekler bulunuyor. Kullanıcılar, oluşturdukları müziği kaydetmek ve daha önceden kaydettikleri sesleri bluetooth tefe aktarabilmek için bilgisayara bağlayabiliyor.

bluetooth-tef

İkinci parça ise Ring Controller adındaki yuvarlak kısım. Bu kısımda baskıya duyarlı pedler bulunuyor ve bu sayede müzik aleti bir davul makinesine dönüşüyor. İvmeölçerin içinde bulunduğu bu kısım sayesinde kullanıcılar Base Station’dan bağımsız olarak cihazı hareket ettirip, sallayarak farklı sesler üretebilecekler. İki parçanın toplam ağırlığı ise 1,7 kilogram. Kendi başına Base Station 1,2 kiloyken, Ring Controller ise 0,52 kilo ağırlığa sahip.

bluetooth-tef3

Özellikle tefin sesini olduğu gibi kaydetmek yerine MIDI sesler yakalamak isteyenlerin ilgisini çekebilecek alet ile farklı sesler de üretebileceksiniz ve tek bir enstrümana bağlı kalmayacaksınız. ARQ bluetooth tefi aşağıda izleyeceğiniz videodaki gibi tam teçhizatlı bir davul makinesi olarak da kullanabileceksiniz. Yalnız böyle bir teknolojinin pek de ucuza mal olmayacağını belirtelim. Nisan ayında satılmaya başlanacak olan bu ilginç müzik aletinin fiyatı 600 dolar olacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler