Paylaşım Çağının Kısa Hikâyesi

Neredeyse sayısız insanla güvenilir bağlantılar kurabilme fırsatıyla dolu bir dünya düşünün. Banka işlemleri masraflarının ve mesafelerin neredeyse sıfırlandığı bir dünya… Akıllı telefonlarla her an, her yerden ulaşabileceğiniz bir dünya…

Bu küresel devrim, veri tabanlarının açılması, arama motorlarının kullanılması ve bağlantılar kurulmasıyla, yani geçmişte insanlığı sınırlandıran limitleri ortadan kaldırarak başladı bile.

sharing

En iyi şekilde yaptığımız şeyi yapmaya başladık: ortak çalışma ve paylaşım, hem de eşi benzeri görülmemiş bir ölçekte… Paylaşımın açığa çıkmamış gizli potansiyelinin kilidi farklı bir boyutta açıldı ve hepimiz için değer yaratmaya başladı.

Birebir iletişimi geliştiren ve kişilerarasında online güven ortamı yaratan platformlar sayesinde bireyler birden bire eşyaları, bilgiyi, parayı, becerileri, ağları, içerikleri ve daha pek çok şeyi paylaşmaya başladı. Bu sayede bireyler topluma ve ekonomiye direkt olarak daha fazla katkı sağlar duruma geldi. Ancak küresel ölçekteki ekonomik ve sosyal aktörlerin ilişkilerini yeniden tanımlamak için daha çok yol kat etmemiz gerekiyor.

Yeni bir çağı şafağındayız, paylaşım çağının, diğer insanlarla kurduğumuz ilişkileri tüm boyutlarıyla etkileyen bir çağın…

Eşya Paylaşımı

goods-sharing

Başkasının işine yaramayan eşyalara ulaşmanın kolaylaşması önemli ölçüde bir davranış değişikliğine sebep oldu: insanlar kullanımı, finansal ve kullanım zorluğu yaşanabilmesi gibi sebeplerden dolayı sahip olmak fikrinden daha ön plana aldı. Kullanıcılar, bir ürünün kullanım şeklini – eğer o ürün pahalı ve zor kullanılıyorsa – ürüne sahip olmaktan daha çok vurgulamaya başladı. Arabalar ve evler yani araç paylaşma, kısa süreli ev kiralama gibi hizmetler bu duruma verilebilecek en güzel örneklerden.

Bilgi Paylaşımı

Sharing-Too-Much-Information-On-Social-Networks

Wikipedia ya da MOOCs (Massive Open Online Courses) gibi platformlar, bilgiye dünya çapında ulaşılmasının önünü açtı. Bu platformlar sayesinde zamanımızın ve dünyanın en iyi profesörleri her an her yerden ulaşılabilir hale geldi.

İçerikler işbirliğiyle yaratılmaya başlandı, bilgi paylaşımında sınır kalmadı ve eğitime ulaşmak daha evrensel bir boyut kazandı.

Para Paylaşımı

money-sharing

Kitle fonlaması sistemi sayesinde, girişimciler, sanatçılar, öğrenciler kısacası parlak bir fikri olan herkes, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde artık yatırımcılar, yatırımlar, krediler, bağışlar sayesinde bireysel projelerini hayata geçirebiliyorlar.

Projelerde yer alarak etki yaratmak isteyen ve katkı sağlayanlar artık desteklerini esirgemiyor. Paralarını olduğu kadar deneyimlerini de paylaşıyor ve yatırımlarına bir anlam katıyor.

Zaman ve Beceri Paylaşımı

time-skill-sharing

Şu an, herkes zamanını ve becerilerini diğerleriyle paylaşabiliyor, yaşadığı mahallenin çok daha ötesine Upwork, TaskRabbit, Hopwork, Thubtack gibi platformlarla ulaşabiliyor. Yaş ve deneyim seviyesine bakılmaksızın bireyler zamanlarını ve yeteneklerini bildikleri yoldan birbirlerine aktarabiliyor.

İçerik Paylaşımı

Social-Sharing

Lisanslı ve kişisel içeriklerin dağıtım süreci ciddi bir evrim geçirdi. İnsanlar artık bir film satın alıp raflarına koymak yerine her an, her yerden bulut tabanlı bir sistem üzerinden izlemeyi tercih ediyor. Netflix, Spotify, Deezer gibi platformlar sahiplik kavramını bütün sektörlerin yeniden tanımladığı bir zafere ulaştırarak, 1999’da P2P (eşler arası) içerik paylaşımı hizmeti vermeye başlayan ve o dönem büyük ses getiren Napster’a farklı bir yön kazandırdı. Kişisel içerik paylaşımı ise Instagram, Facebook, LinkedIn, YouTube ve Dropbox gibi sosyal ağlar ve araçlar sayesinde yaygınlaştı.

Paylaşım çağının gelişi, 2000’lerin başlarındaki çığır açan yeniliklerin zaman içinde geçirdiği mantıksal bir evrim olarak tanımlanabilir. Bu çağ, insanlara bireysel ağlarını genişletme ve ihtiyaç duydukları, kendilerine uygun çözümlere kolayca ulaşabilme fırsatı veriyor. Ancak ortaya çıkan olağanüstü büyüme ve bu modellere verilen destek paylaşımın erdemi sayesinde devam ediyor.

information-sharing

Paylaşım çağı; farklı kuşaklardan, farklı sosyo-profesyonel, kültürel, altyapılara ve özgeçmişlere sahip bireyler arasında etkileşim yaratıyor. Birbirleriyle normal şartlarda tanışamayacak ve aynı aracı paylaşmayı aklından bile geçirmeyecek insanlar bir araya geliyor. ‘’Başkası’’ ve ‘’yabancılar’’ kavramlarına karşı bakış açısı değişiyor ve etrafınızdaki güvenilir insan sayısı giderek artıyor.

Paylaşılan sınırlı kaynaklardan en iyi şekilde yararlanma, çevresel etkilerden dolayı tüketim alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Günümüzde, atık ya da çöp bir seçenek olarak görülmüyor ve insanlar yüksek kalitedeki dayanıklı eşyaları yani sürdürülebilir ürünleri, kullan-at ürünlere tercih ediyor.

Paylaşmak, satın alım gücünü de artırıyor. Bireyler, birim maliyeti üzerinden hesaplanan düşük fiyatlarla istedikleri mal ve hizmetlere sahip olabiliyorlar.

Bu çağda herkes, ‘’başkaları’’ dediği kişilerle paylaşım yapmaya ve onları keşfetmeye davetli. Paylaşmak, hayatımızın anlamını değiştiriyor, daha iyi bireyler haline gelmemizi sağlıyor ve karbon ayak izimizi azaltıyor. Daha da basit bir deyişle; paylaşmak yaşamak anlamına geliyor.

 

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler