Periscope’da her gün ne kadar yayın yapılıyor?

 

Meerkat ve Periscope’la birlikte canlı video yayıncılığı bir adım daha öteye geçti. Bu uygulamalardan Periscope’un yararlı ve zararlı yönlerini bir kenara bırakıp bu platformda günde ne kadar içerik paylaşıldığını hiç düşündünüz mü?

periscope-twitter

Bir hafta önce Android versiyonu yayınlanan Periscope’un CEO’su Kayvon Beykpour, Periscope’un yaklaşık 9 hafta önceki çıkış tarihinden bu yana uygulamada her gün 10 yıllık içeriğe denk gelecek içerik üretildiğini açıkladı.

meerkat-ve-periscope

Periscope ve Meerkat gibi gerçek zamanlı canlı video yayını yapan uygulamaların varlığından haberdar olunca canlı yayın kavramının aynı kalmayacağını biliyorduk.

Meerkat 1

Fakat Periscope CEO’sunun açıkladığı rakamlar neredeyse bu dünyanın dışından ve tahmin edilemeyecek büyüklükte rakamlar.

meerkat

Tabii ki YouTube hâlâ bir numaralı video platformu ve günde 100 yıllık video içeriği yayınlıyor. Fakat Periscope da yayıncılık merdivenlerini hızla tırmanıyor.

Üretilen içerikler gerçekten kıymetli mi?

Periscope, iOS ve Android cihazlara sahip olan herkesin canlı videolar oluşturmasına izin veriyor. Burada sorulması gereken soru ise ne kadar insanın bu yayınları izlediğini ve üretilen içeriklerle yakından ilgilendiği.

Gerçek ise bu soruya kimsenin yanıt veremeyeceği. Çünkü Periscope, dünya üzerindeki yüz binlerce insan tarafından kullanılıyor. Bazı büyük etkinliklerde ünlüler on binlerce izleyici rakamlarına ulaşıyor. Sıradan insanların yayınlarını izleyenlerse az sayıda kalabiliyor.

periscope-yayın

Periscope CEO’su Beykpour bu durumu şöyle açıklıyor:

Periscope’un güzelliği, aynı platformda Oprah Winfrey gibi ünlülerin, doğal felaketlerin ortasında yayın yapan gazetecilerin ve rastgele yaptığı şeyleri herkesle paylaşan birilerinin olması.

Peki, sizin Periscope’la ilişkiniz nasıl? Yayın yapmayı mı yoksa izleyici konumunda bulunmayı mı daha çok tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler