Profesyonel hizmetlerin tanıtımında LinkedIn nasıl kullanılır?

LinkedIn, profesyonel ürün ve hizmetlerinizin tanıtımı için kullanabileceğiniz en ideal yollardan biridir. Bunun sebebi basit olmasıdır ve tüm sistem bunun üzerine temellendirilmiştir. Özünde  iş ağı edinmek ve genişletmek için kurulan LinkedIn, aslında daha çok kişisel tanıtım ve satış odaklı kullanılan bir kanaldır.

Hangi iş kolunda hizmet veriyorsanız olun, eğer satacağınız ve tanıtacağınız bir şey varsa LinkedIn’den daha iyi bir ağ bulamazsınız. Ve sanılanın aksine LinkedIn ne sadece işverenlerin buluştuğu bir ağ, ne de çalışanların özgeçmişlerini paylaştığı bir iş arama kanalıdır. Küçük ayarlamalar ve özelleştirilmiş bir LinkedIn profili ile siz de çok görüntülenen hesaplardan birine sahip olabilirsiniz.

linkedin2

Kulağa gayet güzel geliyor değil mi? Bunlar yetmiyorsa aşağıdaki bazı analiz verileri fikrinizi pekiştirmeye yardımcı olabilir:

B2B şirketler için LinkedIn istatistikleri:

  • LinkedIn’in 200 milyondan daha fazla üyesi var
  • Amerika dışında yer alan bölgeler bu oranın %64’ünü oluşturuyor
  • 84 milyon Amerikalı’nın LinkedIn hesabı var
  • LinkedIn kullanıcılarının %35’i hesaplarını her gün kontrol ediyor
  • LinkedIn’de 1,5 milyondan fazla grup var
  • LinkedIn kullanıcılarının %81’i bu gruplardan en az birine üye
  • LinkedIn kullancıları her ay ortalama olarak en az 17 dakikalarını bu ağda geçiriyor
  • İnsanlar LinkedIn’e ve burada yer alan firmalara güveniyorlar
  • LinkedIn süreç yönetiminde size yardımcı olur ve satışlarınızı artırabilir

LinkedIn Privacy

Oldukça ikna edici bu veriler sonrasında size kendinizi ve işinizi promote etmek için kullanacağınız 10 adet ipucu:

1.Profilinizi iyi tanımlayın

İnsanların ilk görecekleri şey, profilinizdir. Profilinizi iyi optimize eder ve kendinizi, işinizi iyi tanımlarsanız profilinizin görüntülenme sayısı artacaktır. Üstelik sadece kendini iş kolunuz değil, bu düzenli sunuş sayesinde başka alanlardan da insanlar profilinizi inceleyecektir. Eğer iyi bir tanımlama yapmışsanız, iş bağlantılarını yakalamaya bir adım daha yakınsınız demektir.

2.Profilinize görsel bir özellik katın

Eski zamanlar geride kaldı. Artık siyah beyazın içinde, sıkıcı metinlerle boğulmaya gerek yok. LinkedIn, sağladığı yeni görsel özelliklerle hesabınızı renklendirebiliyor. Bu görsel aktarımlar sayesinde insanlar sizin daha önceden ne iş yaptığınızı, nasıl bir hayat görüşüne sahip olduğunuzu analiz edebilirler. Kendinizi ve profilinizi daha görünür ve fark edilir kılabilirsiniz.

3.Paylaşın, paylaşın, paylaşın

Sosyal olmanın bir numaralı yolu paylaşmaktır. Paylaşılanların kişinin kendine özgü paylaşımları olabileceğinin yanında, farklı kaynaklardan referanslı ya da referanssız birçok konuda olması gerekir. Paylaşımlarınızı ister kurumsal, ister bireysel hesabınızdan, isterseniz de üye olduğunuz gruplar üzerinden yapabilirsiniz. Eğer paylaşımlarınız sonrası birilerini sayfanıza çekebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Bu sayede hem işinizi geliştirebilir hem de yeni bağlantılar kurabilirsiniz.

4.Bağlanın ve genişleyin

LinkedIn bir sosyal ağ, özetle sosyal olmanız gerekiyor. Yani sunduğunuz hizmet ve ürünlerle ilgili birileri varsa onlarla bağlantıya geçin, o bağlantı sonrasında yeni bağlantılar elde edin.

linkedin

5.Çapraz tanıtım yapın

LinkedIn ve diğer sosyal ağlar genellikle ilişki kurmak üzerine kuruludur. Eğer başkalarının sizin ürün veya hizmetinizi promote etmesini istiyorsanız, siz de onlarınkinin tanıtımını yapmalısınız.

6.Düşünceli olun

LinkedIn stratejiniz belki de en iyilerden biri haline gelecek. Ama bu büyüme hedefini ancak bağlantılarınız ve muhtemel hedef kitlenizin fikirleri dahilinde geliştirebilirsiniz. Onlarla konuşun ve fikir alışverişi yapın.

7.Tutarlı olun

Sosyal medya hayaletinden daha kötü bir şey yoktur dijital ortamda. Gir görünüp bir kaybolmayın. Dev bir kampanya yürütüp, insanlara kendinizi tanıtıp kaçıp gitmeyin. Bu sizi hiçbir yere ulaştırmaz. Ayrıca elinizdekileri de kaybetmenize sebep olur.

8.İletişimi kişiselleştirin

Eğer biriyle ne yaptığınıza dair görüşüyorsanız, siz de onun ne yaptığını öğrenin. İletişiminizi bireysele indirgeyin ve ona göre bir iletişim stratejisi belirleyin. Ona kurumuyla değil, adıyla hitap edin.

how-to-turn-strangers-into-colleagues-using-linkedin

9.Duyuru yapın

LinkedIn nokta atışı hedef kitle vuruşları yapabildiğinden ötürü çeşitli duyuru ve tanıtımları gerçekleştirmek için en etkili alanlardan biri. Bunu siz de test edin ve işinize, size uyup uymadığını ölçümleyin.

10.Firma sayfanızı güncel tutun

Firma sayfanız ürün ve hizmet tanıtımlarınızı yapacağınız size ait olan bir alan. Bu alanı en verimli şekilde kullanın ve tüm tanıtımlarınızı buradan yapın, sayfanızı sık sık güncelleyin.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler