Profil Fotoğrafınıza Bakınca İlk Önce Ne Düşünüyorlar?

Sosyal ağların günlük yaşamın merkez noktası haline geldiği dünyada, ister Facebook, LinkedIn, Twitter ya da ister tanışma uygulamalarında olsun profil fotoğrafı seçimi insanlar için büyük önem taşıyor. Her bir sosyal platformdaki profil fotoğrafları ayrı anlamlar taşıyor ve karşı tarafa farklı mesajlar veriyor.

Facebook, günümüzde en sık kullanılan sosyal ağların başında geliyor. Zengin ve çeşitli araçlarla birlikte kendimize uygun profili oluşturup kendimizi ailemize, arkadaşlarımıza ve tanıdıklarımıza sunmamıza yarıyor. LinkedIn de benzer şekilde bir uygulama. Yalnızca işletmeleri ve şirketleri iş arayan potansiyel çalışanlarla buluşturmak, bu esnada da onların güçlü yönlerini, yeteneklerini öne çıkarmak için kullanılan daha profesyonel bir platform.

facebook-profile

Meteor yağmuru gibi üzerimize yağan teknoloji, kendine ait kuralları ve yasaları da oluşturuyor. Her platformda değişiklik gösteren yeni normlar ve davranış kuralları gelişiyor. Bütün sosyal ağların ortak yönü ise davranışlarımız hakkında ipucu veren görsel medya… Profil fotoğrafları, birileri tarafından kabul görülmeniz için bir giriş kartı vazifesi görüyor. Herkesin sizinle ilgili ilk gördüğü şey bu fotoğraf oluyor. Başkaları üstünde yarattığınız etki bilinçli ya da bilinçsiz şekilde onunla başlıyor.

İnsan etkileşiminin büyük bir kısmı sözlü olmayan iletişime dayanıyor. Başkalarıyla etkileşime geçerken bilgisayar ya da mobil cihazlar kullandığımız zaman yüz ifadesi, ses tonu, mimik, jest, vücut dili, göz teması ve fiziksel olarak birbirimize karşı bir yakınlığımız olmuyor. Ancak, bütün bunlar bir başkasının amacını anlamanızı sağlar ve karşılıklı etkileşimin hangi boyutta olduğunu gösterir. Karşınızdakinin heyecanlı, sakin, ilgili ya da kendini geri çekmiş olup olmadığını bu işaretler yardımıyla anlarsınız.

mobile-social-media-apps

Sanal âlem, sizinle konuşan kişinin açığa çıkardığı duygulara yani sözlü olmayan iletişime dayanmıyor. Bu noktada etkileşim profilinizde yer alan bir mesaj ve özellikle de bir fotoğrafla başlıyor. Günümüzde insanlar bilgisayar ve mobil cihazlarda çok fazla vakit geçirdiği için başka birinin profiline bakıp otomatik olarak bir izlenim edinme yolu geliştirmiş durumda. Bu izlenimler açık ve gizli ipuçlarına dayanıyor ve sürpriz bir şekilde de kesin sonuçlar elde ediliyor.

Profil Fotoğrafınız Hakkınızda Ne Söylüyor?

Profil fotoğraflarında, hem açık hem de gizli ipuçları yer alıyor. ‘’Açık’’ mesajlar, fotoğrafta açıkça yansıtmak istediğiniz şeylerle yani ‘’izlenim yönetimi’’ ile ilgili. Örneğin, şapka taktığınız ya da yanınızda bir başkasının olduğu bir fotoğrafı profilinize koyarsanız, fotoğrafınıza bakan kişiler bu ekleri kasten kullandığınızı düşünüyor ve sizin hakkınızda çabuk bir yargıya varıyor.

funny-profile-photo

‘’Gizli’’ olarak sınıflandırılan ikinci derece mesajlara örnek vermek gerekirse; eğer uzaktan çekilmiş bir fotoğraf kullanıyorsanız sizin güvenilmez olduğunuz hakkında ipucu veriyor. Eğer başınızı yana eğip gülümsemişseniz, bu insanlara güven veriyor. Bu şekildeki dolaylı yoldan göstergeler muhatabınıza sizin hakkınızda bilgiler veriyor. Daha farklı sözlü iletişim olmadığı için fotoğraflarda gizlenen bu işaretler istenilen etkiyi yaratıp karşımızdakini etkilemeyi başarmamızı sağlıyor.

Psychological Science dergisinde 2014’te yayınlanan bir araştırmaya göre kişilerin fotoğraf üzerinde yaptığı en ufak bir değişiklik bile tamamen farklı etkilere sebep oluyor. İnsanlar, yalnızca bir bakışta karşısındaki insanla vakit geçirip geçirmeyeceğine karar veriyor ya da bilinçsizce o kişiyi itici buluyor.

family-facebook

Çocuklarla ya da aileyle çekilmiş bir fotoğraf, bir kişinin ailesiyle yakın ilişkileri ve arkasında güçlü bir destek olduğunu gösteriyor. Ayrıca, o kişinin hayatında çocuklarının ve ailesinin önemli bir yer tuttuğuna işaret ediyor. Hareket halindeki bir fotoğraf karşıdakine, kişinin bütün gün bilgisayar başında oturmayı sevmeyen, gezmekten, doğadan hoşlanan biri olduğunu söylüyor.

wedding-mark-zuckerberg

Düğün fotoğrafı, bireyin herkese artık büyüdüğünü ve hayatına devam ettiğini göstermek istediğini işaret ediyor. Profillerine düğün fotoğrafı koyan insanlar genellikle yeni evlenmiş olanlar ve artık en büyük önceliklerinin eşleri olduğunu arkadaşlarına ve tanıdıklarına göstermek istiyorlar.

Narsist insanlar ise, magazin dergisinden fırlamışa benzer ben-merkezli profil fotoğrafları paylaşıyorlar ve kendilerine adeta taptıklarını gösteren birçok farklı fotoğraf ve güncellemeyi de profillerinde sürekli paylaşmaya devam ediyorlar. Bu kişiler, sosyal medyayı yoğun bir biçimde kullanıp, profil fotoğraflarını da sık sık değiştiriyorlar.

İlk İzlenim

Pek çok insan, fotoğrafların onların üzerinde etkisini de, başkaları hakkında sonuca varmalarını sağlayan gerçek faktörleri de kabul etmek istemiyor. Sığ görünmek istemiyorlar ve bu yüzden de fotoğrafın, bir kişi hakkında görüş edinmede etkili olmadığını iddia ediyorlar. Fakat gerçekler bunun tam tersini gösteriyor.

twitter-britney-spears

Profesyonel fotoğrafçıların elinden çıkan profil fotoğrafları son dönemde sosyal medyada yeni bir trend haline gelmeye başladı. Ancak profesyonel fotoğrafta da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu fotoğraflar bir yere kadar etkili ve bunun da bir limiti var. Şık giysiler içinde çekilmiş bir fotoğraf etki yaratmaya yarayabilir fakat biraz dikkat etmek gerekir çünkü insanlar fotoğrafta görünen şeyin ötesinde düşüncelere kapılabilirler. Hepsinin ötesinde, görsel kanıtlar doğrultusunda sonuca varma doğamızın ve varlığımızın bir parçasıdır.  Eğer fotoğraf fazla parlatılmışsa ve abartılıysa gösterilen tepki de genellikle küçümseyici olur.

photographer

Dijital çağın egemenliği, özgünlüğü de beraberinde getirdi. İnsanlar, doğal görünen,  kişiler hakkında gerçek ipuçları içeren ve en güçlü etkiyi yaratabilen fotoğraflara değer veriyorlar. Profesyonel birileri tarafından fotoğraflanmak isteyip iyi bir fotoğrafçı bulmak için çaba harcayabilirsiniz. Bu sizin seçiminiz. Ancak bu fotoğrafların şıklığı değil gerçek sizi yansıtması gerekiyor.

linkedin-profile

Buna ek olarak, paylaştığınız fotoğrafların platformlara uyumlu olması, davranış biçimini karşınızdakine anlatabilmesi gerekiyor. Örneğin, mayolu bir fotoğrafınızı LinkedIn’de ya da konuşmacı gibi göründüğünüz fazla ciddi bir fotoğrafı Facebook’ta kullanmamalısınız. Facebook örneği, LinkedIn’den daha az zararlı görünebilir ancak yine de kullanıcı için zayıf bir sosyal anlayışın göstergesi olarak kabul edilecektir.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler