“Selfie” videosu ile sosyal medyada matriks yayıncılık akımı

marilyn_monroe_selfie

Ellen DeGeneres Oscar’larda çektiği “Selfie” ile sosyal medyaya damgasını vurdu. Ellen DeGeneres’in Julia Roberts, Meryl Streep, Brad Pitt, Angelina Jolie, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Kevin Spacey, Jared Letho ve Lupita Nyongo ile çektirdiği selfie Twitter’ın en çok paylaşılan Tweet’i oldu.

2013 selfie (kendinizin çektiği fotoğraflarınız) için altın yıl oldu. Selfie sözcüğü Oxford sözlüğüne girdi, birçok selfie uygulaması piyasaya sürüldü. 2014 Oscar selfiesi  ise “Selfie”lerin viral etkisinin nerelere gidebileceğine dair gözlerimizi açtı. The Chainsmokers ‘ın “Selfie” adlı şarkısı ise kulaklarımızı açacağa benziyor.

oscar selfie ellen degeneres

#SELFIE şarkısı 29 Ocak’ta Youtube’da yayınlandı ve izlenme sayısı şu ana kadar 9 milyonu geçti. Video  basitçe arka arkaya sıralanmış selfielerden ve tekno müzikten oluşuyor. Videonun viral başarısı ise tesadüf değil. The Chainsmokers New York’lu bir DJ ve prodüktörten oluşan bir ikili.  The Chainsmokers  #SELFIE şarkısının videosunda sosyal medyanın en önemli ve en çok takip edilen isimlerinin “selfie”lerini kullanarak, videosunun bu isimler tarafından da paylaşılmasını sağladı.

Ünlülerin sosyal medyada görünürlüklerini artırmaya yardımcı olan theAudience adlı şirketin CEO’su Oliver Luckett bu stratejinin “matriks yayınlama” olarak adlandırıldığını söylüyor.  The Chainsmokers theAudience şirketi ile Aralık 2013’ten beri çalışıyor ve görünen o ki hızlı sonuçlar alıyorlar.

Luckett fikrin temelinde sorulan sorunun “ Bu fikre kaç farklı nokta bağlayabilirim?” olması gerektiğini ifade ediyor. The Chainsmokers’ın başarısında mevzu bahis “noktalar” sosyal medyada sözü geçen isimler. Luckett The Chainsmokers’ın içeriklerine bu isimleri entegre ederek  takipçi kitlelerini videoya yönlendirme şansı yakaladıklarını söylüyor. Videoda yer alan isimler de videoyu paylaşıyor, etiketliyor ve hashtag’liyor.

The Chainsmokers’ın matriks yayınlamadan oldukça yarar sağladığı çok açık. #SELFIE şarkısı Spotify’ın Top 50 Viral listesinde 4. sıraya, iTunes’da ise 15. sıraya yerleşti.  Videoda  Snoop Lion, DJ Steve Aoki, ve Far East Movement gibi isimlerin yanı sıra hayranlarının selfielerine de yer vermiş. Bu durum da hayranların da matriks yayıncılığın bir parçası olarak kendi kitleleri ile içeriği paylaşma oranını gözle görülür şekilde artırıyor.

Matriks yayıncılık Facebook’un son değişiklikleri ile daha da fazla tercih edilen bir yöntem olacak gibi görünüyor. Facebook yeni bir değişiklikle bir markanın yayınladığı görsel içerikte bir sanatçı ya da ünlü etiketlendiğinde bu hikayenin, sadece markanın değil,  hem markanın hem de ünlülerin hayranlarının haber kaynağında görüneceğini duyurdu.

Luckett konser veren sanatçıların şovlarında çekilen fotoğraflarının  markaların milyonlarca hayrana ulaşması için harika bir fırsat olduğunu ve matriks yayıncılığın daha fazla dikkate alınması gerektiğini söylüyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler