Shazam artık görsel tarama da yapabilecek

Bilmediğimiz ya da kimin hangi şarkısı olduğunu hatırlayamadığımız aklımıza takılan müziklerin kimin tarafından söylendiğini, şarkının adını ve hangi albümde yer aldığını görüntüleyen müzik tanıma programı Shazam, görsel tanıma teknolojileri alanına giriş yaptı.

Shazam müzik tanıma teknolojisinin ötesine geçiyor ve görsel alana geçiş yapıyor. Bugün resmi olarak tanıtılan ‘’Visual Shazam’’ (Görsel Shazam), kullanıcıların çeşitli ürünleri, QR kodlarını ve yazılı reklamları taratabileceği interaktif bir deneyim sunuyor.

Shazam, bu özelliği Levi’s, Guerlain, Hearst, Conde Nast, Time, Harper Collins gibi pek çok farklı sektördeki ortaklarıyla ve Disney’in yeni filmi ‘’Tomorrowland’’in tanıtımıyla birlikte duyurdu.

shazam-tomorrowland

Shazam’layabileceğiniz reklamları bulmak için kamera ikonun yer aldığı Shazam logosunu bulmanız gerekiyor. Shazam’la görselleri tarayıp mobil cihazınızdan interaktif bir deneyim yaşayabileceksiniz. Bu yeni deneyimler arasında artırılmış gerçeklik (augmented reality) görselleri ve çalışmaları da yer alıyor. Tarattığınız nesneler sayesinde kamera arkası görüntülerine ve hediye çeklerine sahip olabileceksiniz.

shazam-visual

Şirket, bu hamlesinden önce de farklı markaların televizyon ve radyo reklamlarına potansiyel müşterileri çeşitli reklam içerikleriyle bir araya getirmek için içinde ses unsurunun da yer aldığı Shazam tuşunu eklemelerini teklif etmişti.

Görsel Shazam ile birlikte kullanıcılar merak ettikleri, üzerinde Shazam logosu bulunan her görsel nesneyi taratabilecek. Bu görsellerin başında kullanıcıların uygulamalardan aşina olduğu QR kodları geliyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler