Snapchat: “Evet, hacker’lar kişisel verilerinize ulaşabilir.”

Bir süredir hakkında çıkan güvenlik açığı ve hack’lenme haberleri yüzünden zor günler geçiren Snapchat, yaptığı açıklama ile tartışmalara son noktayı koydu: “Evet, hacker’lar kişisel verilerinize Snapchat’te bulunan güvenlik açıklarından yararlanarak ulaşabilirler.”

snapchat-kullanicilar

Bu haftanın başlarında hacker grubu Gibson Security tarafından yayınlanan ve hacker’ların Snapchat’te bulunan güvenlik açıklarını kullanarak uygulama kullanıcılarına ait kişisel veri, telefon numarası gibi özel bilgilere ulaşabildiğini ifade eden haber, Sosyal Medya’da büyük yankı uyandırmıştı. Bu büyük skandalın üzerinde tartışmalar sürerken Snapchat’ten gelen açıklama gündeme bomba gibi düştü. İddiaları doğrulayan Snapchat yönetimi kendisine ait API’den şöyle bir yanıt verdi: “Eğer bir Snapchat kullanıcısı telefonunda bulunan listesi üzerinden işlem yapmaya başlarsa, hacker’lar bu telefon numaralarına ulaşabiliyor ve numaraları paylaşım yapan kullanıcı hesaplarıyla eşleştirip büyük bir veritabanı oluşturabilirler. Fakat geçtiğimiz bu süre boyunca geliştirdiğimiz güvenlik önlemleri ile böyle bir olasılığın önüne geçmekle ilgili çalışmalarımız halen sürüyor.”

snapchat-box

Şirket kötü amaçlı kullanım ve bu tür korsan faaliyetlerini engellemek için güvenlik önlemlerini sürekli artırıyor. Kullanıcıları açısından endişe olmadığını ifade eden şirketten gelen bu itiraf, sosyal ağın itibarını nasıl etkileyecek bilmiyoruz. Fakat ismi sürekli Instagram’la girdiği sıkı mücadeleyle anılan Snapchat, yeni yıla yaşadığı bu skandalın etkileriyle başlayacak gibi görünüyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler