Snapchat Pazarlamasını Artırmanın 5 Yöntemi

Snapchat’te nasıl var olacağınızı merak mı ediyorsunuz?

Snapchat kullanıcılarının nelere ilgi duyduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz?

İşletmelerin Snapchat’i başarılı bir şekilde kullanması demek markanızın bu platformdaki varlığını güçlendirmesi anlamına geliyor.

Bu yazımızda Snapchat pazarlamasını nasıl geliştirebileceğinizi keşfedeceksiniz.

1- Özelleştirilmiş İçerik Sağlayın

Birçok marka Snapchat’i özgün olduğundan dolayı kullanıyor. Bu özelliği, topluluğunuzla kurduğunuz bağı güçlendirmek için markanızın benzer ancak farklı yanlarını ön plana çıkaran içerikler oluşturarak kullanabilirsiniz.

dj-khaled1

Müzik yapımcısı DJ Khaled, 2 milyon takipçiyle Snapchat’te en çok üyesi olan topluluklardan birine sahip. Bu topluluktakilerin çeyreği, DJ Khaled bir snap paylaşır paylaşmaz ilk 5 dakikada bu videoları seyrediyor. 24 saatlik Snapchat story’lerinde içgörülerini paylaşan DJ, başarıya giden yolu ilham verici tavsiyeler ve kendi hayatında yaşadığı maceralardan kesitlerle birlikte aktarıyor.

Özel içerikler yayınlamak, Snapchat takipçilerinizi hayatınıza dahil ettiğinizi gösterir ve onların güvenini kazanmanızı sağlar.

2- Çeşitli Promosyonlarla Hayranlarınıza Sürpriz Yapın

Sosyal medyada dağıtılan küçük hediyeler ve gerçekleştirilen yarışmalar müşteri bağlılığı yaratmanın en iyi yoludur. Snapchat kullanıcıları bunlara bayılıyor.

Snap’leri erişim sağlama aracı olarak kullanın ve promosyon ya da indirim kodları yayınlayın. Promosyon ya da hediye tekliflerini duyurmadan bir süre önce katılımı artırmaya çalışın.

Heineken, SnapWho kampanyası için Coachella müzik festivalinde Heineken House sahnesinde sergilenecek özel performanslar hakkında minik ipuçları snap’ledi. Müzik hayranları da markaya hangi sanatçıların sahneye çıkacağını tahmin etmeye çalıştı. Doğru tahminde bulunanlar, konsere gelemeseler bile içeride yaşanan atmosferi snap’ler sayesinde biraz da olsa deneyimleyebildi.

heineken-snapwho

Satışa yönelik bir açıdan yaklaşıyorsanız, günlük tekliflerinizi 10 saniyelik snap’lerle veya referans kodlarıyla birlikte takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Snapchat story’lerinizi takip eden topluluğu ödüllendirdiğiniz zaman, yaşadıkları deneyimi büyük ihtimalle aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşırlar. Müşteri davranışlarını ve yarattığınız etkiyi kanalda kullanılan promosyon kodu sayısıyla ölçümleyebilirsiniz.

Kullanıcıları Snapchat Hesabınıza Nasıl Çekersiniz?

Bir indirim teklifinde bulunmadan önce mutlaka kullanıcıları Snapchat hesabınıza çektiğinizden emin olun. Snapchat’teki varlığınızı Facebook hesabı üzerinden duyurun ya da Snapchat adınızı Twitter’daki biyografi bölümüne yazın ve QR kodunuzu profil fotoğrafınız olarak kullanın. Diğer bütün sosyal medya hesaplarınızı Snapchat hesabınızı duyurmak için kullanabilirsiniz.

3- Story’lerinize Hayranlarınızı da Dâhil Edin

Sosyal medya, topluluğunuzla iki taraflı bir konuşma şekli olmalı. Katılım durumlarını takipçilerinize sorarak onlarla bağlantı kurun. Örneğin, takipçilerinizden ürününüzü kullanırken gösteren bir selfie ya da neden sizin ürününüzü sevdiğine dair bir video çekmesini isteyin.

Mountain Dew markası, Super Bowl turnuvası için %100 hayran içeriklerinden oluşan Kickstory adında interaktif bir Snapchat kampanyası yaptı. Yeni kahvaltı içeceği Kickstart’ın tanıtımı için hazırlanan kampanyada hayranlar, bir sonraki story’de ne olmasını istediğini ekran görüntüleri çekerek oyladı ve kampanyaya olan ilgi bir anda arttı.

mountain-dew-kickstart

Everlane markası ise yeni ayakkabı koleksiyonu hakkında daha fazla bilgi verebilmek için takipçileriyle sohbet etti ve onların çektikleri snap’lerin ekran görüntülerini göndermesini istedi.

Daha anlamlı ilişkiler kurmak için hayranlarınızı yanıtladığınızdan emin olun. Bunu için chat özelliğini kullanabilir ya da teşekkür ettiğinizi belirten bir fotoğraf yollayabilirsiniz. Snapchat’te ekstra yol kat etmek istiyorsanız kullanıcılarınızın özel ve bir bütünün parçası olduğunu onlara hissettirmelisiniz.

4- Snap’lerde Marka Elementlerine Yer Verin

Snapchat, topluluğunuzla bağlantı kurmanızın yanı sıra markanızın sesini duyurması için yaratıcı bir ortam sunar. Snapchat’te anlattığınız hikâyelerin markanızı yansıtması, ürünleri öne çıkaran perde arkası görüntüler içermesi, çalışan aktiviteleri hakkında bilgi vermesi ve şirket hissedarlarıyla röportajlara yer vermesi gerekir.

Bu videolarda, marka logonuzun ve markanızla özdeşleşen renklerin kullanılmasına dikkat edin.

lilly-pulitzer

Lilly Pulitzer, pembe ve yeşil renklerle ün yapmış ve bu renkleri Snapchat’te ön plana çıkaran bir giyim markası. Story’lerinde palmiye ağaçları, tasarım stüdyosuna ait görüntüler, moda çekimleri, mağaza haberleri yer alıyor.

Bu story’ler Snapchat’te yalnızca 24 saat kaldığı için tutarlılık en önemli anahtar.

5- Etkileyiciler ile Ekip Çalışması Yapın

Topluluğunuz, markanızı kullanan ve başkalarını da etkilemeyi başaran etkileyiciler ve marka elçileriyle doludur. O yüzden bu gücü kullanın ve Snapchat’i ele geçirmeye hazır olun. Bu taktik sayesinde, yalnızca seçtiğiniz kişilerin Snapchat hesabınıza çekin ve onların markanızın kimliğini öne çıkaracak story’ler yaratmasına izin verin.

Bu kişiler sayesinde hesabınız daha özgün ve reklamdan uzaklaşmış görünür.

Red Bull, Kanadalı snowboardcu ve X Games’in altın madalya sahibi Mark McMorris’le bir araya geldi ve McMorris, Snapchat ile hayranlarını San Diego’da sörf yapmaya ve Big Bear dağlarında kayak yapmaya götürdü.

Mark-Mcmorris-RedBull

Hesabınız etkileyicilerle dolup taştıktan ve onlar kendi kişisel hikâyelerini anlattıktan sonra popülerlik kazanmaları, markanızın popülerliğini de artıracaktır.

Dünya etrafında 100 milyon aktif kullanıcısı bulunan ve her gün 7 milyarın üstünde story’nin görüntülendiği Snapchat, en yüksek büyüme oranına sahip sosyal medya ve mesajlaşma uygulaması.

Snapchat’in güzel tarafı, zaman tüneli diye bir kavram olmaması. Yayınladığınız içerikler, takipçilerinizin mobil ekranlarında 24 saat boyunca görüntüleniyor.

Snapchat’le henüz tanışmadıysanız ve nasıl kullanmaya başlayacağınızı bilmiyorsanız burada yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler