Markaların Snapchat’ten Vazgeçememesinin 10 Sebebi

‘Benzersiz’ kelimesinin tanımı gitgide değişiyor. 2013’te Facebook 3 milyar dolara Snapchat’i almayı reddettiğinde, Snapchat çok açık bir mesaj vermiş oldu ve Facebook ya da Twitter taklidi bir dijital girişim olmadığını göstermek istedi.

facebook-snapchat

1- Snapchat nedir?

Snapchat, bilenler için sahip olunması ve kullanılması gereken ve diğer sosyal ağ platformlarına benzemeyen bir fotoğraf ve video mesajlaşma uygulaması. Bilmeyenler için ise kaybolan fotoğraflarıyla kafa karıştırıcı bir sosyal uygulama.

Uygulama, 2011 yılında ilk yayınlandığında yaşları 18-24 arası değişen milenyum çocuklarının vazgeçilmezi haline geldi ve günlük 100 milyon kullanıcı rakamına ulaştı.

Mobil uygulama, kullanıcılara yalnızca belirli zaman aralıklarında dijital olarak da kaybolan fotoğraf ve videolar paylaşmasına izin veriyor.

İnsanlar Snapchat’i başka uygulamalarla karşılaştırmaya çalışıyor ancak başarılı olamıyor çünkü bu özelliklerle diğerlerinden ayrılıyor.

dominos_on_snapchat

2- Pazarlamacıların dikkatini neden çekiyor?

Domino’s pizza bir süredir Snapchat’te. Farklı ve yenilenen bir platform olması, Snapchat’i Domino’s için tercih sebebi haline getirmiş. Sebebi ise yaratıcılık açısından heyecan verici olması… Marka için hazırlanan hikâyeler, kullanılabilen lensler, filtreler ve yaratıcı kişiler, marka etkileyicileri ile yapılan zekice ortaklıklar sayesinde etkili içerikler oluşturulabiliyor.

Domino’s, Snapchat’in Snapchat Stories (Hikâyeler) kanalında 18-24 yaş insanlara yönelik hikâyeler hazırlıyor.

Facebook ve Twitter’dan da genç insanlara ulaşabileceklerini belirten marka, bu platformlardan yetişkinlere de ulaşabileceklerini ancak, Snapchat’in yalnızca genç kullanıcılar arasında popüler olduğunu biliyor.

Marka hikâyesinin daha farklı ve daha yaratıcı anlatılabileceğini fark eden pazarlamacılar, geleneksel parametrelerden uzaklaşıyor.

snapchat2

3- Kulağa çok iyi geliyor. Peki, riskli tarafları neler?

Henüz 5 yaşında olan uygulamanın bazı problemleri olması doğal. Limitli içgörü, hedef kitle ve kullanıcı bilgilerinin kısıtlı olmasının yanı sıra müşterilerin satın almaya ayırdıkları bütçenin belirlenmesi biraz sıkıntı yaratabiliyor.

4- Hangi markalar Snapchat treninde?

Pek çok yüksek profilli marka Snapchat’te yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de Viacom. Bir İngiliz firması olan Viacom, Snapchat’in Discover (Keşfet) platformuna daha fazla kanal eklemeye başladı. 1994’te Paramount’u satın alan Viacom, son olarak MTV Video Müzik Ödülleri törenine sponsor oldu.

burberry-snapchat

Domino’s’tan yukarıda bahsetmiştik. Adidas da, Snapchat’i kullanan ünlü markalar arasında yer alıyor ve ulaşmak istediği kitleye uygun içeriklerle bu platformu etkin olarak kullanıyor. Euro 2016’ya sponsor olan dünyaca ünlü spor malzeme markası Adidas, bu konudaki tanıtımlarını da Snapchat’ten paylaşıyor.

Pepsi Max, Snapchat’i kullanan ilk İngiliz markalardan biri. Marka, Sevgililer Günü gibi özel günler için hazırladığı kampanyaları platformdan kullanıcılarla paylaşıyor. Ayrıca Burberry de bu platformda boy gösteren diğer ünlü markalar arasında yer alıyor.

4- Snapchat’e reklam vermek pahalı mı?

Snapchat reklamı rakamları hakkında çeşitli söylentiler dolaşıyor. Bazı raporlara göre yalnızca bir yıl önce Snapchat’e reklam için ödenen minimum maliyet 700,000 dolardı. Bugün ise bu fiyatın üzerine 100,000 dolar daha eklesek sanıyoruz yanlış olmaz.

snapchat5

Financial Times’ın Ekim ayı raporuna göre Snapchat, sponsorlu lenslerini Yılbaşı ya da Cadılar Bayramı gibi özel günler için bir günlüğüne 750,000 dolarlık birim fiyat üzerinden satıyor. Normal günler için ise reklam biriminin maliyeti hafta içi 500,000, hafta sonu 550,000 dolar.

Reklamlar, sponsorlu lensler ve diğerleri, ilk bakışta minimum reklam birimi harcama sınırı olmayan pazardaki büyük oyuncular düşünülse bile pahalı geliyor.

5- Ne kadar büyüklükte bir kitleye ulaşılabilir ve nasıl ölçülebilir?

100 milyon günlük aktif kullanıcı rakamını bir yana bırakacak olursak platformun henüz çok yeni olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Bazı durumlarda iyi ilerleyen marka kampanyaları bile otomatik olarak kesilebiliyor. Ölçümleme de oldukça sınırlı yapılabiliyor özellikle de güncel reklam gideri konusunda…

snapchat-app

Geçen yılki iHeartRadio kampanyası, iki günü biraz aşkın bir sürede 340 milyon kişiyi etkilemeyi başardı. Bir reklam platformuna sahip markalar için ölçümleme diğerlerine kıyasla daha kolay yapılabiliyor. Eğer bir kullanıcı olarak Snapchat’te iseniz sınırlı raporlama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ölçümleme konusundaki handikapları atlatmaya yönelik hamleler yapan Snapchat, bu konuda uzman ortakları Sizmek ve Nielsen ile birlikte daha fazla ölçüm aracı geliştirmeye çalışıyor.

6- Snapchat ne tür markalar için uygun?

Snapchat, medya şirketleri, moda evleri gibi sürekli ve düzenli içerik üreten firmalar için ideal bir sosyal platform.

Snapchat, anlatmak için iyi bir hikâyesi olan ve bu hikâyeyi biraz alışılmışın dışında anlatmak isteyen firmaların tercih edebileceği bir platform. Bu platformda hedef kitlenize ulaşmak için belirleyeceğiniz konuşma dili çok önemli. Yetişkin insanlar da sosyal ağa katılması için yüreklendiriliyor, ancak Snapchat’i en çok kullananlar 20’li yaşlardaki yaratıcı gençler. Platformun önceliklerini dikkate almak gerekiyor.

snapchat-lenses

7- Hangi markalar için uygun değil?

Snapchat, örneğin; 30 yaş üstü insanlara araç sigortası satmak isteyen firmalar için uygun değil.

8- Markaları niş kitleleri ile buluşturmada yeterli mi?

Snapchat’in daha keşfedilmesi gereken pek çok bilinmeyeni var ve platformu yeni kullanmaya başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı.

9- Markaları niş kitleler ile buluşturmada yeterli mi?

Aslında markalar için niş kitlelere ulaşmak, marka kiminle konuşmak istiyorsa, kimlere bir şeyler anlatmak istediğini biliyorsa çok da büyük bir problem değil. Eğer henüz bunu belirlemediyseniz Snapchat size uygun bir sosyal ağ değil.

snapchat4

10- Snapchat’in gelecekte nasıl olacak ve daha ne gibi fırsatlar sunacak?

Henüz 5. yılında olan uygulama, zamanla daha da gelişecek ve reklamcılara daha iyi teklifler sunacak. Snapchat’in, fiziksel varlığını daha geniş coğrafyalara tanıtması gerekiyor. Raporlama içgörüsü ve hatta temel araçların bile geliştirilmesi gerekiyor. Bu sayede markalar daha izlenebilir hale gelebilir. Son olarak ise platformun fiyat politikasında daha faydacı bir bakış açısı benimsemesi gerekiyor. Örneğin, Facebook’ta yerel bir tesisatçı bile reklam verebiliyor. Bütçeniz ne olursa olsun reklam verebilmelisiniz.

Markalar, Snapchat’i dikkatlice gözlemlemeli ve onu denemek için bazı adımlar atmalı. Çünkü Snapchat yükselişi önlenemeyen bir yıldız. Eğer markalar, sadık hayranlarıyla bir araya gelip daha rahat bir hale geldiğinde ve Snapchat kazanmaya başlayıp, veriler daha düzgün ölçümlenebildiğinde markalar da daha iyi pozisyonlara ulaşacaklar.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler