Sosyal ağlarda ileti paylaşırken, iki kere düşünün

Felsefe derslerinde sıkça kullanılan “kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter!” cümlesini bizi takip eden birçok ziyaretçimiz okul yıllarından hatırlayacaktır. İnternet’in gelişimi ile birlikte, sosyal ağlar ve benzeri yapılarda bu sözün anlamı artık daha da önem kazanırken, milyarlarca insanı birbirine bağlayan bu ağlardaki davranışlar özgürlük kavramını derinleştiriyor.

sosyal_ağ_sosyal_medya_evenmag

Yazdığımız bir sözün binlerce insana ulaştığı düşünüldüğünde, bu ileti sonucu oluşabilecek durumlar istenmeyen yerlere varabilir.  Ülkemizde de sık sık tartışmaya neden olan ve sosyal ağlardaki davranışları nedeniyle insanların mahkemelere çıkmasına neden olan birçok olay var. Cartwrigth King Solicitors yaptığı araştırma da bunun bir özetini oluştururken gelin bu cezalara birlikte bakalım.

Sosyal ağlardaki ilk ceza Facebook’dan.

legal gavel

Araştırma, attığınız iki tehdit iletisinin mahkemelerce suç sayılabileceğini belirtiyor. Sosyal ağlar yüzünden ilk hüküm giyen kişi ise 18 yaşında bir kız. Cezanın süresi 91 gün. Nedeni ise Facebook üzerinden atılan tehdit mesajları. Diğer bir hükümlü de Twitter üzerinden ırkçılık yaptığı için 56 günle cezalandıran bir öğrenci.

19 yaşındaki bir erkeğin, kayıp bir çocuk için açılan Facebook sayfasındaki içinde şaka olan ve açık sözlü mesajlarından dolayı 84 gün hapse çarptırıldığı ayrıntısı da gerçekten önemli. Yine şaka olarak kabul edilebilecek fakat ciddi sonuçlara yol açan başka bir tutuklamada 27 yaşındaki bir erkeğin havaalanını bombalayacağım tehdidi.

eylem_mesaj_twitter_evenmag

Eylem düzenlemek için kışkırtıcı mesajlar atan 2 gencin 4 yıl hapisle cezalandırılması, mahkemeye sosyal ağ üzerinden hakaret eden jüri üyesinin 60 günlük cezası, ve eski eşini sosyal ağlar üzerinden taciz eden 33 yaşındaki adamın 1 yıl 243 günlük cezası da insanların buradaki davranışlarının nasıl cezalandırılabileceğinin en güzel örnekleri.

İnfografik şeklinde hazırlana araştırmada insanların sosyal ağ üzerinde 127 farklı uygunsuz harekette bulunabileceği belirtilirken, yukarıda verilen cezalarda bu uygunsuz hareketlerin neler olabileceğinin bize çok güzel bir şekilde özetliyor.

İnsanların bir ileti paylaşmadan önce durup tekrar tekrar düşünmesi gerektiği ve bu konuda gerçekten dikkatli olması gerektiğini söyleyen araştırma, sosyal ağlarda özgürlük kavramının basit bir uyarısı aslında.

inforafik_sosyal_ağ_ve_hukuk_evenmag

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler