Sosyal medya bağımlılığının 5 temel belirtisi

 

sosyal-medya-bağımlılığı-facebook

Dünya nüfusunun %28’i yani 2.03 milyardan daha fazla insan sosyal medya kullanıcısı ve bu sayı büyük bir hızla artıyor.

Sosyal medya, dünyanın merkezi haline geldi. Sosyal medya duygularımızı, düşüncelerimizi paylaştığımız, arkadaşlarımızla bir araya geldiğimiz, haberleri takip ettiğimiz bir mecra. Günlük medya tüketiminin %54’ü de sosyal medya hesapları ya da kanalları üzerinden yapılıyor.

Günümüzün 2-3 saatini tweet atarak, post paylaşarak, beğenerek, güncellenen haberlere göz atarak geçiriyoruz.

Yalnızca bir akıllı telefondan ortalama sosyal medya uygulaması kullanım oranı 7.4 ve bu uygulama kullanımına dünya çapında bakacak olursak ortaya uçuk rakamlar çıkıyor.

 • Sosyal medya kullanıcıları, Facebook’a bakmadan birkaç saatten fazla zaman geçiremiyor
 • Instagram’a 5 milyon fotoğraf yükleniyor
 • 500 milyon Tweet atılıyor
 • LinkedIn’e her geçen saniye 2 kişi üye oluyor
 • Her bir kullanıcı YouTube’da günde ortalama 15 dakika geçiriyor
 • Pinterest’te 2 milyon pin paylaşılıyor

Peki, bu dudak uçuklatan rakamlara bakarak sosyal medya bağımlısı olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

Rakamlar, kesinlikle bunun ipucunu veriyor. Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sosyal medyanın üzerimizde bağımlılık yaratıcı, güçlü bir etkisi var. Sosyal medyadan uzak kalınca strese giriyoruz, panikliyoruz, yalnız hissediyoruz, güvensiz hissediyoruz ve depresif oluyoruz.

So let’s see, are you addicted? Check out the “symptoms of Social Media Addiction” below to see where you fall amidst the crazy statistics.

Aşağıdaki 5 maddelik belirtilere bakarak sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlısı Olmanın 5 ana belirtisi:

sosyal-medya-bağımlılığı

 1. Sabahları ilk aklınıza gelen şey oysa

5 akıllı telefon kullanıcısından 4’ü, yani akıllı telefon kullanıcılarının %80’i sabah uyanıp sosyal medyadan gündeme göz atabilmek için alarmlarını 15 dakika erkene ayarlıyor. Günün neredeyse 22 saatini telefonlara yapışık şekilde geçiriyoruz. Geç yatabiliriz, uykuyu erteleyip uykusuz kalabiliriz ancak gündemden ve internette dolaşmaktan kopamıyoruz.

 1. Sosyal medya sayfalarını sürekli yeniliyor, güncelliyorsanız

İnsanlar Facebook’a ortalama 14 kere giriyor ve sosyal medyada bir günde ortalama 2 saat 13 dakika vakit geçiriyor. Amerikalılar ise günde 3 saat sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyor. Eğer bağımlı olduğunuzu hissediyorsanız sosyal medyada ne kadar süre geçirdiğinizi hesaplayın.

facebook-bağımlılık

 1. Giysilerinizden, makyajınıza, günlük rutininize kadar her şeyi paylaşmadan duramıyorsanız

Paylaşım, Twitter hashtag’leri sayesinde arttı ve kolaylaştı. Hashtag’ler artık çoğu sosyal medya platformunda durum bildirimlerinde, fotoğraflarda ve kategorize edebileceğimiz pek çok alanda birçok kullanılmaya başladı. Birkaç örnek vermek gerekirse: #foodporn, #grumpycat…

sosyal-medya-bağımlılık-

 1. Bilgiye ulaşmak ve bağlantılar için ana noktanız haline gelmişse

Dünya mobile endekslendi ve mobil cihazlardan internete bağlanmak bir numaralı iletişim biçimi haline geldi.  Email, telefon konuşmaları, kısa mesajlar gerilerde kalmaya başladı. Bir zamanlar IM olarak bilinen instant messaging yani anlık mesajlaşma DM (direct messaging – direkt mesajlaşma) olarak hayatımıza tekrar girdi. Bu özellik için kimlere teşekkür etmeliyiz? Tabii ki WhatsApp, Skype, Viber, Twitter, Facebook ve daha fazlasına.

Ücretsiz mesajlaşmak, telefon görüşmeleri yapmak için ücretsiz sosyal uygulamalar varken neden para ödeyesiniz ki?

sosyal-medya-bağımlılık

 1. Canınız sıkılınca aklınıza gelen ilk seçenekse

Pinterest, Instagram, Vine, 9Gag insanları kendilerine esir eden sosyal medya platformları ve insanlar günde ortalama 16 dakikalarını sosyal medyada aradıklarını bulmakla geçiriyorlar. Siz de kendinizi sosyal medyada bir şeyler ararken kaybolmuş yakalıyor musunuz?

 

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler