Sosyal medya hesaplarını yönetirken yapılan 8 yanlış

Sosyal Medyanın önemi gün geçtikçe artıyor. Artık hemen hemen birçok marka sosyal medya hesaplarına sahip. Sosyal medya yönetiminde başarılı olan markalar da var sosyal medya hesaplarını etkin kullanamayıp işi eline yüzüne bulaştıranlar da. Sosyal medya hesaplarını etkin kullanamamak markanın itibarını zedeliyor, müşteri gözünde değer kaybettiriyor.

sosyal-medya-hatalari

Peki markalar 2014’te sosyal medya hesaplarını yönetirken hangi hatalardan kaçınmalı bir bakalım

Facebook üzerinden ısrarla satış yapmaya çalışmak

Online pazarlama tarzı günümüzde artık değişti, bu yüzden işletmelerde reklam tarzını değiştirmek zorunda.  Sosyal medya aracılığıyla ürünü “şimdi al” diyerek ısrarcı bir tutum sergilemek artık geçerli değil.  Hedef kitlenizin gerçekten ne istediğine ilgi göstermediğiniz sürece, onlar da sizin ürününüzü satın almayacaktır.

Gereksiz sosyal medya hesapları oluşturmak

Sosyal medyanın en büyük mitlerinden biri “sizin aktif olan her sosyal medya mecrasında aktif olan bir hesabınızın olması gerektiğidir”  ancak illa böyle bir şart yoktur. Hedef kitlenizin en çok hangi  sosyal ağları kullandığını araştırıp, öğrenmeniz ve markanızı  bu ağlarda tutundurmaya çalışmanız yeterlidir.

Bilinçsiz Sosyal Medya kullanımı

Sosyal medyada başarılı olmak için sosyal medyaya dair stratejileriniz olmalı.Bir Sosyal Medya Stratejisiniz yoksa markanız  için yeterli katkıyı sağlayamazsınız. Sosyal medyada pazarlama yapmak için bir stratejiniz olmalı ve bu işin temel öğelerini bilmelisiniz. Aksi takdirde potansiyel müşterilerinizi kaçırırsınız.

Nicelik Nitelikten daha iyi değildir

Yapılan diğer büyük bir hata ise Facebook veya Twitter’ da binlerce takipçiye sahip olmanın  en önemli  faktör  olduğunu düşünmek . Sosyal medyada takipçi sayısı önemlidir. Ama en önemli faktör değildir. Sosyal medyada nitelik  her zaman nicelikten daha iyi olmalıdır. 10 ilgili müşteri herhangi bir etkileşim olmadan sizi sadece takip eden 1000 müşteriden daha iyidir.

Hashtaglere fazla yüklenmek

Bir Tweet  ya da Facebook gönderisi için ikiden daha fazla hashtag kullanmamalısınız. Çok fazla hashtage sahip olan bir gönderi hedef kitleniz için çok karmaşık görünebilir. Amacınızı anlatan bir ya da iki temel hashtag gönderiniz için yeterli olacaktır.

Sürekli Tweet atmak

Tıpkı çok fazla hashtag kullanmak gibi çok fazla tweet atmak da markanızın itibarına zarar verir.  Müşterilerin ana sayfalarına,twitter akışlarına  marka ile ilgili aşırı içerik paylaşmak  Facebook beğenisi ya da Twitter takipçisi kaybetmenin en büyük nedenlerinden biri .

 

Bir plana sahip olmamak

Tıpkı sosyal medya stratejisinde olduğu gibi tutarlılığınızı korumak için bir planınız da olmak zorunda. İşinizle ilgili etkinlik ve haberleri takip etmeli ve bu sayede onları ne zaman pazarlayacağınızı bilmelisiniz.

Başarısız Analiz

Sosyal Medya etkinliklerinizi başarısız bir şekilde analiz etmek sizin ne yapıp ne yapmamanız gerektiğini anlamanıza engel olur.  Müşterilerinizin ve rakiplerinizin sizin hakkında neler söylediklerini,  işlerinizi ne kadar iyi bildiklerini pazar araştırmaları yaparak öğrenmlisiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler