Sosyal Medya hesaplarınızı birlikte kullanmanıza yardımcı olacak stratejiler

Sosyal medya platformlarının sayısı arttıkça sosyal medya üzerindeki profillerinizi kontrol etmek de zorlaşıyor. Facebook’un ayrı, Linkedin’in ayrı, Twitter’ın ayrı uygulaması ile mobil cihazınız uygulamalarla dolup taşıyor ve her birini ayrı ayrı kontrol edecek zaman bulmak giderek güçleşiyor.

Fakat tüm bu uygulamaların hepsine ihtiyacımız var mı?

Bazı stratejiler ve hesaplarınızı birlikte kullanmanıza yardımcı olacak uygulamalarla sosyal medyada size düşen işi oldukça hafifletebilirsiniz.

İşte sosyal medya hesaplarınızı birlikte kullanmanıza yardımcı olacak stratejiler

Kaydet – Unut

Bazen Facebook’ta durum güncellemesi olarak, Twitter’da Tweet olarak, Linkedin’de post olarak ya da Tumblr da metin olarak ne yayınlayacağınızı bir arada düşünmek yorucu olabiliyor. Uygulama programcıları bu açığı görerek Buffer uygulamasını geliştirdi.

Buffer Facebook, Linkedin, Google+ ve Twitter hesaplarınızı aynı uygulamada toplayabileceğiniz bir platform. Buffer ile bir fotoğraf ya da durum güncellemesini uygulamaya kaydedip ileride bir zamanda yayınlanması için programlayabilir ya da aynı anda tüm kayıtlı sosyal medya platformlarında yayınlayabilirsiniz. Buffer geçtiğimiz Eylül ayında 1 milyon kullanıcıya ulaştı.

Buffer-rates

Tweetcaster da Buffer’a benzer ancak Twitter’a odaklanmış bir uygulama. Tweetcaster ‘ın 10 milyon kullanıcısı var ve uygulama ile istemediğiniz Tweetlere filtreler koyabilir ya da timeline’ınızı  organize edebilirsiniz.

tweetcaster

Sosyal medya düşkünleri için ise EveryPost var. Adından da anlaşıldığı üzere EveryPost ile aynı anda tüm sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşım yapabilirsiniz.

Peşinizde kimler var öğrenin

Sosyal medyaya adım attığınız andan itibaren sosyal medya üzerindeki etkinizi artırmak için elinizden geleni yapmaya başlarsınız. Twitterda daha fazla takipçiniz, Facebook’ta daha çok arkadaşınız, Linkedin’de daha çok bağlantınız olsun istersiniz.

Birçok şirket bu takıntıya hizmet edecek uygulamalar geliştirdi. Sizi kim takip ediyor? Siz kimi takip etmelisiniz? Ya da sizi kim takip etmekten vazgeçti?

Fllwr  sizi kimin takip ettiğini ya da takip etmekten vazgeçtiğini size gösteren bir uygulama. JustUnfollow ise kullanıcıların Instagram ve Twitter hesaplarındaki takip durumuna göre bahar temizliği yapmalarına imkan tanıyor. JustUnfollow  ayni zamanda hangi takipçilerinizle interaktif olduğunuz  hangileri ile iletişim kurmuyor olduğunuza dair istatistikleri de kimi takip etmekten vazgeçeceğinizi belirleyebilmeniz için sunuyor.

follows-unfollows-twitter

Cloak da antisosyaller içn bir uygulama. Cloak Foursquare ve Instagram hesabınızdaki check-inleri değerlendirerek daha önceden oluşturduğunuz görmek istemediğiniz insanlar listesine göre sizi uyarıyor ve buralardan uzak tutuyor. Karşılaşmak istemediğiniz kişilerle karşılaşmamak için önleminizi baştan alıyorsunuz.

Sosyal medya hesaplarınızla baş edemediğinizde organize olmak için yardım alın

Sürekli sosyal medya platformlarında olmak neredeyse ikinci bir işte çalışmak gibi. Tweet yayınlamak

Tweetleri takip etmek, arkadaş eklemek ve check-inlerinizi yapmak haddinden fazla vakit almaya başlayabilir. Bütün sosyal medya hesaplarınızı aynı çatı altında toplayarak organize etmenize yarayan uygulamalar da var.

Hootsuite bunlardan en bilineni. Hootsuite ile check-inlerinizden fotoğraflarınıza bütün sosyal medya profillerinizdeki verileri tek bir kanaldan yönetebiliyorsunuz.  Uygulama ücretsiz ve şu anda 8 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

hootsuite

IFTTT kullanıcıların internet üzerindeki bütün aktivitelerini kolay yönetilebilir bir hale getirmeye odaklanan bir uygulama. Sosyal medya dışında platformların da fonksiyonlarını tek bir çatı altında birleştiren IFTTT ile Instagram ya da Facebook hesabınızda paylaştığınız fotoğraflarınızı örneğin aynı anda Dropbox klasörünüze depolayabiliyorsunuz.

ifttt-channels

Bu reçetelerin işinize yarayıp yaramaması  sosyal medya ile ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı. Bu uygulamalar sizi sosyal medyaya ultra bağlı hale getirecek ve kontrolü elde tutmanıza yardım edebilir. Eğer birden fazla sosyal medya hesabı ile uğraşmak sizi şimdiden sıkıyorsa bu uygulamalar pek sizin için değil.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler