Sosyal Medya Kullanıcılarını 3 Adımda Müşteriye Çevirme

Sosyal medya harika, fakat çok fazla insan ve içerik bulunduğundan en deneyimli online pazarlamacı bile kendini bazen bu kalabalıkta kaybettiğini hissedebilir. İçeriklerin yoğunluğu sizi sürekli aynı sayfada bir yukarı bir aşağı hareket ettirebilir ve bunun sonu yokmuş gibi görünebilir. content-is-king

Sosyal medya kullanıcılarının günlük ziyaretçileriniz haline gelmesini istiyorsanız paylaştığınız içeriklerin yüksek kalitede olmasına özen göstermelisiniz. Kaliteli içerik tabiri caizse kraldır ve arama motorlarında sizi öne çıkaracak tek yoldur. Web trafiğinin %31’ine hükmeden Google, – eğer arama motoru sonuçlarının üst sıralarında yer almak istiyorsanız – yüksek kaliteli içerikler talep ediyor. Yüksek kalitedeki içerikler marka farkındalığını artırmaya da yardımcı oluyor, tıklamalar satışa ya da üyeliklere dönüşüyor. Sosyal medya takipçilerinizi artırmak ve bu trafiği müşterilere çevirmek istiyorsanız yapmanız gereken 3 şey var:

1- Yüksek kaliteli link fırsatlarını trafiğinizi artırmak için değerlendirin social-media-trends

Yüz binlerce fanatiğe sahip büyük bir marka yönetiyorsanız, ana sayfanızda ya da haber akışınızda içerik paylaşabilirsiniz. Fakat online durumda olanlarla paylaşımı artırmak için farklı taktiklere ihtiyacınız var. Sosyal medya ziyaretçileriniz ve web sitesi kullanıcılarınızın dönüşüm oranını artırmak için online trafiği yükseltmek hayati önem taşır. Bunun en etkili yolu iste kullanıcıların ilgisini çekebilecek yüksek kaliteli linkler oluşturmaktır. Sosyal medya linkleri Google’ın standartlarına göre yüksek kalitededir çünkü sosyal medya siteleri yüksek online otoriteye sahiptir. Diğer linklere kıyasla daha fazla güven verirler ve daha iyi fırsatlar sunarlar. Yeni bir web siteniz olsa bile organik arama sayesinde sıralamada daha üst bir konumda yer alabilirsiniz. BuzzSummo gibi araçlar kullanarak niş kitlenizle örtüşen, etkili sosyal medya kullanıcılarını belirleyebilirsiniz. Onlarla bağlantı kurup markanızdan bahsetmelerini ve link oluşturmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece onların takipçilerinin dikkatlerini de çekebilirsiniz.

2- Kullanıcılara sizin linkinize tıklamaları için bir neden verin

Pek çok sosyal medya kullanıcısı, işletmelerin online olarak çok fazla belirsiz içerik paylaştığını düşünüyor. Eğer kullanıcıların sizin linkinize tıklamasını istiyorsanız onlara ikna edici bir sebep vermelisiniz. Sayısız marka yöneticisi, kendine düşen görevi doğru şekilde yapıyor ancak konu sosyal stratejiler olduğunda başarısız oluyor. Bunun nedeni çok basit: Paylaştıkları içeriklerde açık şekilde ifade edilen bir eylem çağrısı yer almıyor. Takipçilerinize tıklama, satın alma ya da diğer eylemler için tam olarak ne yapmaları gerektiğini anlatın. Hem Facebook hem de Twitter, bu problemi çözmek için içeriklere ve tweetlere fotoğraf eklemeyi tercih ediyor. Görsellik, içeriklerin tıklanma oranını ve etkileşimini artırıyor. 2014’teki bir medya raporunun ortaya çıkardığı sonuca göre, bir tweete fotoğraf eklemek o tweetin retweet yapılma oranını %35 artırıyor. Ancak tabii ki görsel eklemek tek başına yeterli değil.

social-media

Paylaşacağınız içerikte çok fazla bilgi vermeyin, içinde bir sürpriz olmasını sağlayın. Çok fazla detay verirseniz kullanıcının içeriğe tıklamaktan vazgeçmesine sebep olabilirsiniz. Az paylaşım ve aşırı paylaşım arasında çok ince bir çizgi vardır, bu çizgiyi geçmemeye çalışın. Makalelerin başlıklarını özenle belirleyin, daha dikkat çekici hale getirmek için ve kullanıcılar tarafında tıklanmasını sağlamak için linke bir giriş cümlesi ekleyin. Grafik bilgi içeren bir resim, bir fotoğraf ya da video kullanarak kullanıcıların daha fazlasını görmek, okumak istemesini sağlayın.

3- İlgi çekmek için başlıkları özenle seçin

Çoğu marka yöneticisi harika içerikler üretir. Buradaki tek sorun kullanıcıların dikkatini bu içeriklere ne şekilde çekebileceklerini bilmemelerinden kaynaklanır. Hitap etmek istediğiniz kitlenin önem vereceği ve onlarda merak uyandıracak başlıklar kullanın. Bunun en güzel yolu ise başlıkta verdiğiniz içeriğin kaç başlıkta toplandığını belirtmek yani ‘’Pazarlamacıların kesinlikle yapmaması gereken 3 şey’’ gibi başlıklar kullanmaktır. Hatırda kalıcı çarpıcı başlıklar, doğru hedef kitleye ulaşmanıza ve onlarında sizinle ilgili yüksek kaliteli linkler oluşturmasına sebep olur ve bu sayede sosyal medya kullanıcılarını içerik tüketiciniz haline getirebilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler